Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Antoni Wit – maestro doskonały

Gdzie: 
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48
Data wydarzenia: 
Piątek, 17 Październik, 2014 - 19:00
Za ile: 
20 - 50zł

Po niezwykle gorąco przyjętym w złotej sali koncertowej dyrygencie Jerzym Maksymiuku, Filharmonia w Szczecinie zaprasza na kolejny koncert z cyklu Passionato. Tym razem Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi Antoni Wit – dyrygent o imponującym dorobku. Obchodzący w tym roku 50 – lecie pracy artystycznej Maestro ostatni raz gościł w Szczecinie 41 lat temu…

Krakowianin z urodzenia. W Krakowie też zdobył wykształcenie muzyczne i prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie swojej działalności kierował zespołami: Filharmonii Pomorskiej (1974‑77), Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie (1977‑83), Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (1983-2000), Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987‑92). Wymienione zespoły zaliczają czas jego kierownictwa do okresów intensywnego rozwoju artystycznego i wielkiej świetności. Z krakowską orkiestrą i chórem dokonał znaczących dla muzyki polskiej nagrań, odbył liczne koncerty i tournée we Włoszech, w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii. W historii NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, której nową siedzibę otwarto 1 października br.) zapisał się jako najdłużej prowadzący orkiestrę dyrektor naczelny i artystyczny. Odbył z nią liczne podróże zagraniczne, dokonał nagrań archiwalnych, płytowych, filmowych i telewizyjnych - rozpoczął m.in. współpracę z wytwórnią płytową Naxos. W czasie jego kierownictwa zespół zyskał zaszczytny tytuł Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

 

Od sezonu 2010/11 pełni funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie, a od sezonu 2013/2014 jest jej dyrektorem artystycznym, a jednocześnie dyrektorem honorowym Filharmonii Krakowskiej, w której 50 lat wcześniej poprowadził pierwszy koncert w swojej karierze ‑ 16 czerwca 1964.

W repertuarze koncertów i nagrań artysty poczesne miejsce zajmuje muzyka polska, zarówno epok wcześniejszych, jak i współczesna. Antoni Wit poprowadził wiele światowych prawykonań utworów m.in. Krzysztofa Pendereckiego (Lacrimosa, Agnus Dei), Wojciecha Kilara (dedykowana mu September Symphony i Sinfonia de motu) oraz niezliczoną ilości pierwszych wykonań w Polsce.

 

W Szczecinie pod  batutą Maestro Wita usłyszymy m.in. Symfonię e-moll „Odrodzenie”, autorstwa najbardziej znanego kompozytora pośród taterników i taternika pośród kompozytorów, a zarazem patrona szczecińskiej Filharmonii - Mieczysława Karłowicza. Jest to jedno z pierwszych dzieł orkiestrowych i zarazem jedyna symfonia Karłowicza. Załączony do dzieła program literacki opisuje zmęczoną duszę i potrzebę zwrotu ku nowemu życiu.

 

W pierwszej części koncertu usłyszymy także muzykę zmarłego niespełna rok temu Wojciecha Kilara – także twórcy mocno związanego z górami. Utworem „Kościelec 1909” Kilar upamiętnił tragiczną śmierć Karłowicza podczas górskiej wędrówki. Ze sceny zabrzmi również jego II koncert fortepianowy, w którym pianiście towarzyszyć będą jedynie instrumenty smyczkowe z perkusją. Partię solową fortepianu w tym koncercie wykona Marcin Koziak, również krakowianin, urodzony w rodzinie o muzycznych tradycjach. W wieku 10 lat wygrał swój pierwszy ogólnopolski konkurs. Działalność i osiągnięcia Marcina Koziaka przyczyniły się do przyznania mu wielu stypendiów oraz nagród, takich jak stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska 2008” czy Stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

 

Koncert rozpocznie się w piątek, 17 października o godz. 19. Bilety w cenie 20 – 50 zł do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.szczecin.pl.

 

Filharmonia oferuje także sprzedaż biletów w abonamencie – przy zakupie biletów na 5 różnych koncertów przysługuje zniżka od cen regularnych, w zależności od kategorii miejsca. Bilety w formie abonamentu można kupić na wszystkie koncerty w Filharmonii, za wyjątkiem koncertów edukacyjnych, kameralnych oraz koncertów z ceną specjalną.

 

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie jest partnerem Miasta Szczecin w projekcie "Szczecin przyjazny rodzinie", uwzględniającym specjalny cennik dla posiadaczy Szczecińskiej Karty Rodzinnej oraz Szczecińskiej Karty Seniora.

 

Foto: 
Mat. organizatora

Zobacz również