Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Łukaszewicz-Alcaraz

Gdzie: 
Trafo - Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4
Data wydarzenia: 
Wtorek, 4 Listopad, 2014 - 17:00

Trafostacja Sztuki zaprasza wszytskich na spotkanie wokół publikacji "EPISTEMOLOGICZNA ROLA OBRAZU FOTOGRAFICZNEGO".

Obraz cyfrowy wprowadza rewolucję w formy postrzegania tożsamości oraz otaczającego nas świata. Pracuje na rzecz tożsamości rozplenionej, oderwanej od zakładanego podłoża, multiplikującej się, relacyjnej, zmiennej. Jednostki pozbawione uniwersalnej istoty odnajdują się w innym niż dotychczas świecie, stanowiącym system wzajemnych połączeń a nie hierarchię bytów. System wzajemnych połączeń stanowi odejście od perspektywy racjonalnego indywidualizmu oraz od świata podzielonego na istotę i formę, na byt i jego przejawy. Wraz z przekroczeniem tych źródłowych dla kultury Zachodu dualizmów świat i człowiek odzyskują całościowość. Można mówić tu o pewnego rodzaju holizmie, wskazującym, że wszystko jest ze wszystkim połączone interakcyjnie. Taką nową perspektywę epistemologiczną proponuję nazwać „epistemologią jak gdyby”, wprowadzającą „podmiot tak jakby”.

 

Dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz jest kierowniczką Zakładu Historii i Teorii Sztuki oraz Dyrektorką Mediateki Akademii Sztuki w Szczecinie. Specjalistka w zakresie estetyki filozoficznej oraz teorii kultury i sztuki, prezentująca podejście interdyscyplinarne, łączące elementy refleksji estetycznej i społecznej z analizą zjawisk artystycznych. Publikuje teksty naukowe, publicystyczne i literackie oraz analizuje wydarzenia artystyczne i społeczne w m. in. Nowej Krytyce, Kontekstach, Ricie Baum, Obiegu. Członkini redakcji czasopisma naukowego Nowa Krytyka,  Polskiego Towarzystwa Estetycznego i Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego. Uczestniczka licznych konferencji w kraju i za granicą, poświęconych tematyce naukowej, artystycznej i społecznej.

 

Współredagowała z prof. Jerzym Kochanem publikację pokonferencyjną pt. Feminizm i Radykalizm wśród ruchów społecznych i perspektyw krytycznych, Szczecin 2007. Autorka książki “Epistemologiczna rola obrazu fotograficznego. Ku epistemologii jak gdyby i podmiotowi tak jakby”, wyróżnionej w konkursie im. Stefana Morawskiego na najlepszą rozprawę w dziedzinie estetyki w roku 2012. (Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2014). Poza działalnością teoretyczną jest też artystką, realizującą cykle konceptualnych obrazów fotograficznych i książki artystyczne, prezentowane w ramach wystaw w Szczecinie. Wykształcenie: Tytuł Doktora Nauk Humanistycznych w dziedzinie filozofii uzyskała na Wydziale Filozofii i Socjologii  Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie rozprawy doktorskiej powstałej w Instytucie Estetyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Epistemologiczna rola obrazu fotograficznego”, pod kierunkiem prof. Alicji Kuczyńskiej, a zrealizowanej w ramach grantu promotorskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa. Licencjat na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w pracowni fotografii intermedialnej Krzysztofa Baranowskiego.

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również