Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Wystawa - „Łańcuch wydarzeń”

Gdzie: 
Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1
Data wydarzenia: 
Czwartek, 18 Wrzesień, 2014 - 18:00 do Niedziela, 19 Październik, 2014 - 18:00

Miasto nie przybiera ostatecznej formy. Żyjąc w nim, można obserwować przestrzenie, które utraciwszy pierwotną funkcję, dryfują poprzez sensy nadawane im przez efemerycznych użytkowników...

... Te fluktuacje znaczeń, często odległe od założonych, są fascynującym śladem człowieka żyjącego w miejskich hybrydach. Miasto to organizm, w którym trwa nieustanna rywalizacja, ale i harmonijne współistnienie różnych form życia. To symbioza alternatywnych modeli egzystencji oraz przestrzeń autentycznego konfliktu. Foliowe szałasy miejskich nomadów i zabezpieczone kamerami domy. Zaimprowizowane punkty odzysku metali wybuchające nagłym płomieniem palonych kabli i niedzielne, familijne grille. Zarośnięte trzcinami baseny kąpielowe, leśne zwierzęta wstrzymujące ruch na skrzyżowaniach i symfonie na kominy opuszczonych fabryk, wewnątrz których echo zdaje się nie mieć końca. Monitorowane szkoły, nieformalne place zabaw i grodzone osiedla proponują praktyki z różnymi modelami rzeczywistości. Praktyki, które konstruują nasze rozumienie świata, ale bywa, że emanują aurą dyskretnej przemocy. Wszystkie te historie manifestują się w jednym miejskim ciele jednocześnie i czasami można je zobaczyć.

Paweł Kula

 

 

Paweł Kula – ur. w 1976 w Szczecinie. W 2004 roku ukończył kierunek fotografia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artysta wizualny i fotograf, zajmuje się edukacją i animacją kultury. Konstruuje archaiczne zabawki optyczne i prymitywne urządzenia do fotografowania, rysowania i pokazywania iluzji ruchu. Używa nietypowych materiałów światłoczułych, jak: rośliny, pigment fosoforescencyjny czy własneja skórya w celu odkrycia początków fotografii. Jest współwynalazcą techniki solarigrafii (solargraphy) oraz twórcą założeń światowego projektu solarigraficznego. Projektował działania edukacyjne dla instytucji kultury (m.in: CSW Zamek Ujazdowski, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, University College for the Creative Arts, Rochester, BWA Katowice, Muzeum Narodowe w Szczecinie) i szkół wykorzystując język fotografii oraz elementy innych sztuk wizualnych. Należy do zespołu Latających Animatorów Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych w Warszawie. Współzałożyciel (razem z Marią Stafyniak) Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki, którego głównym celem jest artedukacja, demokratyzacja kreatywności oraz Rezerwatu Idei – inicjatywy edukacyjnej projektującej działania warsztatowe dla muzeów i galerii. Jego prace znajdują się w kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz zbiorach prywatnych. Od roku 2013 asystent na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów  Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Wystawa realizowana jest w ramach prezentacji nowych nabytków Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kurator: Marlena Chybowska-Butler

www.muzeum.szczecin.pl

www.facebook.com/muzeum.szczecin

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również