Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Most Mosta, czyli o propozycji Lecha Karwowskiego, Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie

Jak nazwać przeprawę między Łasztownią, a przyszłą mariną na wyspie Grodzkiej w Szczecinie? Mówi się, że nazwanie miejsca czyimś nazwiskiem sprawia, że osoba ta staje się nieśmiertelna...

Kto zasługuje na ten przywilej bardziej niż wybitny malarz, pedagog, którego życie rozpoczęło się i osiągnęło kres w naszym mieście? Artysta ten zasłynął z spopularyzowania stroju pyrzyckiego, wspaniałych pejzaży prezentujących architekturę dawnego Szczecina i sportretowania Carla Loewego. Jego dzieło „Szczeciński zamek od strony północy” służyło jako podstawa do rekonstrukcji Zamku Książąt Pomorskich w okresie powojennym. O kim mowa? O Auguście Ludwigu Moście, malarzu z epoki biedermeieru.

 

Malarz ten żył w latach 1807-1883. Był czeladnikiem u stargardzkiego malarza, wykształcenie wyższe zdobył w Akademii Sztuki w Berlinie. Już na drugim roku studiów wystawiał swoje prace w muzeum. Po skończeniu studiów mieszkał w Dreznie, później w Stargardzie. Wtedy powstał obraz „Wnętrze kościoła mariackiego w Stargardzie”, który zakupiony został przez Fryderyka Wilhelma III. W 1834 roku Most powrócił do Szczecina. Zatrudnił się jako nauczyciel rysunku w Gimnazjum Mariackim, pracował tam aż do śmierci. Był członkiem zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Sztuki, zajmującym się m.in. popularyzacją sztuki. Większość jego dzieł zaginęła w zawierusze wojennej. Obrazy, które przetrwały II wojnę światową stanowią głównie zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie i niemieckiego muzeum w Greifswaldzie, łącznie 280 pejzaży i portretów. August Ludwig Most został pochowany na Cmentarzu Grabowskim w Szczecinie.

 

Dlaczego nazwanie wyżej wymienionego miejsca imieniem Augusta Ludwiga Mosta jest nader stosowne? Czy chodzi tylko o zabawną grę słów: Most Mosta? Miejsce, w którym powstaje nowa przeprawa, to dokładnie to samo miejsce, z którego artysta w 1847 roku namalował jeden ze swoich najbardziej znanych obrazów ,Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej'- uzasadnia swoją propozycję Lech Karwowski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. Warto wspomnieć również o tym, że August Ludwig Most był malarzem, którego dzieła dotyczyły głównie życia zwykłych ludzi, styl biedermeier to sztuka „mieszczan dla mieszczan”. Artysta uważany jest za najwybitniejszego XIX-wiecznego malarza szczecińskiego. Nazwanie mostu im. Augusta Ludwiga Mosta służyłoby celom edukacyjnym, ponieważ byłoby świetną okazją do przybliżenia Szczecinianom sylwetki artysty, a co za tym idzie, wciąż mało znanej historii miasta Szczecina. 

Foto: 
materiały MNS

Zobacz również