Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Architektura Muzyką Przestrzeni

Gdzie: 
Fillharmonia Szczecińska, ul. Małopolska 48
Data wydarzenia: 
Środa, 22 Czerwiec, 2016 - 14:45 do Sobota, 10 Wrzesień, 2016 - 14:45
Za ile: 
wstęp wolny

Zakończenie sezonu artystycznego w Filharmonii Szczecińskiej to również początek wakacyjnej wystawy prezentującej wybitną architekturę pięciu współczesnych sal koncertowych Europy.

Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy

Wystawa zorganizowana przez miesięcznik Architektura-Murator oraz Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes prezentuje 5 sal koncertowych Europy, które powstały w ciągu ostatnich 10 lat:
 
- Filharmonia Szczecińska, proj. Estudio Barozzi Veiga, 2014
- Opera w Oslo, Norwegia, proj. Snohetta, 2007
- Dom Muzyki w Porto, Portugalia, proj. OMA, 2005
- Sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku, Islandia, proj. ArchitectsHenning Larsen Architects & Batteriid Architects, 2011
- Sala koncertowa w Blaibach, Niemcy, proj. peter haimerl.architektur 2014
 
Prezentacja jest architektoniczną analizą pięciu różnych budynków, które już w momencie ukończenia budowy stały się nowymi lokalnymi landmarkami. Tak jak dla Szczecina wielkim przełomem była budowa nowej siedziby filharmonii, tak dla Oslo, Porto, Reykjaviku oraz malutkiego Blaibach nowe sale koncertowe stały się czymś znacznie więcej niż tylko kolejnym budynkiem użyteczności publicznej. Ikoniczne budynki zdefiniowały na nowo tożsamość tych miast, stając się kluczowym elementem w ich urbanistycznym kodzie.
Wystawa na 4. piętrze filharmonii to plansze ze zdjęciami, architektonicznymi rysunkami oraz opisami budynków. Dopełnieniem są ciekawe wielkoformatowe zdjęcia 3D wnętrz sal koncertowych, które pokazują różne sytuacje sceniczne w zależności od kąta widzenia obserwatora. Szkoda, że zabrakło makiet obiektów, które najlepiej ze wszystkich dostępnych mediów potrafią opisywać architekturę, jej relacje przestrzenne i ideę projektową.
 

Jakby nic nie mogło spaść poza słońcem

Otwarciu wystawy towarzyszyła instalacja audiowizualna Katarzyny Krakowiak, która przygotowała pracę poświęconą architekturze szczecińskiej filharmonii. Szczególną inspirację stanowiła dla artystki główna sala symfoniczna - zwana salą słoneczną. Spektakularna architektura stworzona dla potrzeb muzyki została przekształcona na język sztuki - obraz i dźwięk. Ulotna interpretacja Krakowiak wypływająca z natury miejsca stanowi ciekawe odniesienie do trwałości architektury i jej stricte fizycznego charakteru.
Multimedialne ściany filharmonii, ogromne białe powierzchnie jej wnętrz czy nawet betonowa posadzka placu Solidarności świetnie się nadają do tego typu akcji artystycznych. Miejmy nadzieję, że będziemy częstymi świadkami tymczasowych prac wizualnych w tej części Szczecina.
 
---
Architektura Muzyką Przestrzeni - 5 niezwykłych sal koncertowych Europy
Kurator: Ewa P. Porębska
 
Wystawa
22. czerwca - 10 września
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również