Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Media Lab 3: Widzialne i niewidzialne w Trafostacji Sztuki

Data wydarzenia: 
Sobota, 16 Maj, 2015 - 18:00 do Piątek, 26 Czerwiec, 2015 - 19:00
3. odsłona cyklu Trafo Media Lab to opowieść o samotności w cyfrowym świecie autorstwa polskiego fotografa Filipa Ćwika oraz obraz mieszkańców Stambułu stojących w obliczu nieustających przemian swojej okolicy autorstwa tureckiego artysty Volkana Kiziltunca.
To wszystko miłość
Cykl powstał z poszukiwań autora dotyczących tematu samotności. Okazało się, że najlepszym miejscem, gdzie samotność ukazuje się w pełni, nie tracąc nic ze swojej autentyczności jest Internet.
Filip Ćwik zaczął obserwować zjawisko cyberseksu w 2011 roku. Oprócz pełnienia fukcji narzędzia do zaspokajania ludzkich pragnień 'cyberseks' stał się też wielkim biznesem. Kilka lat temu niezwykle głośno było o pewnym portalu internetowym, którego reklamy można było zobaczyć na ulicach wielu polskich miast. Pozwalał on na wirtualne spotkania przypadkowych osób oraz zarabianie na sprzedawaniu swojej prywatności. Atrakcyjne dziewczyny i pary przyciągały przed komputery użytkowników poszukujących wrażeń, którzy płacili bohaterom seansów za podejmowanie kolejnych kroków ku seksualnej satysfakcji obu stron. Filip Ćwik wykorzystał w swoim cyklu fotografii kadry z tych spotkań, gdzie jedna strona obserwuje a druga jest obserwowana i handluje swoją intymnością.
Autor nie przekracza niebezpiecznej granicy biorąc odpowiedzialność za bohaterów swoich zdjęć. Chroni ich tożsamość, tak kadrując wybrane ujęcia, aby ukryć twarze i charakterystyczne znaki jak tatuaże czy blizny.
Na cykl składa się 30 barwnych fotografii prezentowanych w przestrzeni Media Lab na kondygnacji podziemnej Trafostacji Sztuki. 
 
The Unspectacular
Praca Volkana Kiziltunca jest 9-minutowym filmem, który w świadomości filmowanych bohaterów miał być cyklem fotografii. Wideo dokumentuje kilkadziesiąt postaci, które pozując do zdjęcia okazały się bohaterami kilkusekundowych sekwencji filmowych. Wśród portretowanych osób są dorośli, dzieci i starsi w jakiś sposób związani z miejscem, którym są okolice Stambułu.
Wideo powstało w 2012 roku, pokazuje kraj rozwijający się, stojący w rozkroku pomiędzy Wschodem a Zachodem - aspirujący do Europy, jednak będący kulturowo wciąż daleko. Postaci zajmujące zawsze centrum kadru są tu niemymi gospodarzami miejsca, które tak naprawdę zmienia się bez ich realnego wpływu.
 
---
 
Filip Ćwik (ur. 1973), fotograf, pochodzi ze Szczecina. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współzałożycielem agencji Napo Images i Fundacji Napo. Laureat wielu konkursów fotograficznych mi.n.: World Press Photo, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo. W latach 2001-2013 związany z tygodnikiem „Newsweek Polska“. Stypendysta MKiDN. W swojej pracy stara się znaleźć równowagę między zleceniami prasowymi, a własnymi, długoterminowymi projektami wykraczającymi poza definicje dokumentu. W latach 2010-2012 prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 roku wydał swój pierwszy, autorski album fotograficzny „12 twarzy/faces“. Autor trzech wystaw indywidualnych: „Afganistan- czas próby” Warszawa 2002, „INSIDE/OUTSIDE” Warszawa 2011, „12 twarzy/faces” Kraków 2013. Prowadzi autorskie studio portretu w Warszawie.
 
Volkan Kiziltunç (ur. 1976) turecki artysta posługujący się fotografią oraz wideo. Zanim zainteresował się sztukami wizualnymi studiował archeologię na Uniwersytecie w Stambule. W 2005 roku ukończył fotografię na Mimar Sinan Fine Arts University. W tym samym roku jego prace zostały pokazane na Young Talents, wystawie prezentującej młodą turecką fotografię. W 2006 roku wziął udział w międzynarodowej wystawie “Last & Lost, Pictures of A Vanishing Europe”. Reprezentował Turcję na ESSL ART AWARD CEE 2013, wystawie organizowanej przez Essl Museum w Wiedniu i był wśród finalistów sekcji wideo na ARTE LAGUNA PRIZE, pokazywanej w weneckim Arsenale. Volkan Kiziltunç mieszka i pracuje w Stambule.
 
---
 
Wystawa: 16 maja - 26 czerwca
Kuratorka: Agata Ubysz
 
Godziny otwarcia: Wtorek - Niedziela 11:00 - 19:00
Wstęp: normalny 10 zł / ulgowy 5 zł
 
---
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również