Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Szczecin Zine Fest 2015 - relacja

Data wydarzenia: 
Piątek, 10 Kwiecień, 2015 - 19:00

Weekend 11-12 kwietnia to czas 2. edycji Szczecin Zine Festival, któremu oprócz bogatej kolekcji zinów towarzyszy ciekawy program dodatkowych wydarzeń.

Piątkowe otwarcie festiwalu obfitowało w prezentację kilkudziesięciu zinów, które zakwalifikowały się do Festiwalu. Goście mogli również spróbować swoich sił w tworzeniu własnych zinów. Wieczór uświetnił występ duetu Ghostriders z Berlina, który zaprezentował miks awangardowej elektroniki świetnie wpisującej się w klimat festiwalu.
 
 
Zin, fanzin (skrót od ang. fan magazine) – rodzaj nieprofesjonalnego pisma tworzonego przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki, informatyki, literatury, fantastyki, gier fabularnych, ekologii, polityki), skierowane do osób podzielających owe zainteresowania.
Wydawane są własnym nakładem, najczęściej nieregularnie. Ziny jako wydawnictwa niezależne, zazwyczaj dystrybuowane są w obiegu niezależnym i w niewielkiej ilości (od kilku do kilkuset egzemplarzy).
Najbardziej powszechną techniką produkcji jest ksero, czasem wykorzystywane są techniki manualne (kaligrafia, malarstwo, rysunek) oraz wydruk komputerowy.
Wśród zinów wyróżnia się m.in. tzw. artziny, czyli formę zinów stanowiącą nośnik sztuki – np. koncentrujące się na prezentowaniu opowiadań, poezji, grafiki. Twórcy artzinów niejednokrotnie stosują różne techniki typu kolaż, ręczne nanoszenie graffiti typu szablonowego na kolejne egzemplarze, czy eksperymentalne próby językowo-obrazowe. W niektórych przypadkach poszukiwania nowych form prowadziły np. do nagrywania artzinów na kasety.
Zjawisko wydawania zinów szczególnie mocno zarysowało się w obrębie subkultur i kontrkultur, zwłaszcza wśród punków (patrz też hasło Do It Yourself). Później na większą skalę przyjęło się to również wśród kibiców (zwłaszcza piłkarskich) i pseudokibiców.
Ziny, z definicji niekomercyjne, są darmowe lub ich cena jest niewielka – służąca do pokrycia kosztów produkcji.
Czasem błędnie używa się również określenia zin lub e-zin w odniesieniu do komercyjnych magazynów rozsyłanych drogą e-mailową.
Zdarzają się również przypadki pism osiągających taki poziom merytoryczny lub edytorski, że trudno określić czy dany tytuł można określić jeszcze mianem zina. Przykładem może być niewydawany już, elektroniczny Magazyn Reporter (niekomercyjny, mimo skomercjalizowania serwisu, w ramach którego się pojawiał), Fahrenheit (najstarszy polski e-zin poświęcony literaturze fantastycznej), czy – w przypadku zinów "papierowych" – punkowe QQRYQ czy Pasażer. Wszystkie trzy tytuły z czasem nabrały formy profesjonalnej.
źródło: wikipedia
 
---
 
11 kwietnia - DZIEŃ PIERWSZY 
 
12:00 – 13:30 WARSZTATY DLA DZIECI - AKTYWNA KSIĄŻKA
 
Czym jest Zin*? Jak zamienić swoje pomysły w małą książeczkę albo w dużą gazetę? Dzieci będą
tworzyć ziny* z pomocą własnych słów i rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek. Naszym celem
jest pomóc wyzwolić ich naturalną kreatywność i opowiedzieć ich indywidualne historie. Na warsztat
można przyjść z gotowymi już pomysłami lub bez. Z pomocą gier i zabaw dzieci będą mogły na
miejscu tworzyć nowe baśnie, legendy i.. .historie całkiem zwyczajne.
Podczas warsztatu postaramy się nie być wszechwiedzącymi ekspertami ale parterami dla dzieci. Wierzymy, że ich wyobraźnia i kreatywność nie zna granic a myślenie pozbawione jest ograniczeń. Już jesteśmy ciekawi pomysłów naszych uczestników. Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin (jak stworzyć własnego zina), różnych rodzajów bindowania, twórczych metod opowiadania (odkrywania) historii, korzystania z ksero (także do
tworzenia) a także redagować własny magazyn, gazetkę, czasopismo.. .
 
14:00-16:00 – Your own story – ZINE
Młody, początkujący pisarz będzie tworzył ziny z Państwa opowieści. W ciekawej, odgrodzonej od szumu festiwalu przestrzeni każdy z Państwa będzie mógł wziąć udział w tworzeniu wspólnego zina. Akcja jest połączeniem performensu, happeningu oraz warsztatów. Zapraszamy serdecznie! 
Wstęp Darmowy! 
 
17:00 – 18:30 WARSZTATY GŁOS KREATYWNOŚCI / 
10 ZŁ 
kreatywny jam session
 
Zawsze chciałeś mieć swoją własną gazetę, magazyn? To jest twój czas! Podczas warsztatu “GŁOS KREATYWNOŚCI” będziemy tworzyć ziny*. Naszym celem jest pomóc ci wyzwolić twoją naturalną kreatywność i opowiedzieć twoją historie w formie zina. Nie rysujesz i nie czujesz się kreatywny? To nie problem - z pomocą kolażu, kserokopii i pieczątek a także słów i rysunków a także będziemy szukali najlepszej formy dla twojej kreatywności. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub bez. Czeka na ciebie kilka propozycji “krok po kroku”, które poprowadzą cie od “niczego” do twojego zina. Wierzymy, że Twoja wyobraźnia i kreatywność nie zna granic! Już jesteśmy ciekawi nowych pomysłów! Zapraszamy do udziału także dwie, trzy osobowe grupy (całe redakcje ;) Warsztat będzie miał formę kreatywnego Jam session. Podczas warsztatu nauczymy się jak stworzyć własnego zina, różnych rodzjów bindowania, twórczych metod opowiadania (odkrywania) histori, korzystania z ksero (także do ntworzenia),jak redagować własny magazyn, gazetkę, czasopismo.. . 
 
12 kwietnia DZIEŃ DRUGI
 
12:00-13:30 WARSZTATY DLA DZIECI – OPOWIEDZ MI /
15 zł 
dzieci 6-13 lat
 
Czym jest Zin*? Jak zamienić swoje pomysły w małą książeczkę albo w dużą gazetę? Dzieci będą tworzyć ziny* z pomocą własnych słów i rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek. Naszym celem jest pomóc wyzwolić ich naturalną kreatywność i opowiedzieć ich indywidualne historie. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub bez. Z pomocą gier i zabaw dzieci będą mogły na miejscu tworzyć nowe baśnie, legendy i.. historie całkiem zwyczajne.
Podczas warsztatu postaramy się nie być wszechwiedzącymi ekspertami ale parterami dla dzieci. Wierzymy, że ich wyobraźnia i kreatywność nie zna granic a myślenie pozbawione jest ograniczeń. Już jesteśmy ciekawi pomysłów naszych uczestników. Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin, różnych rodzajów bindowania, twórczych metod opowiadania (odkrywania) historii, korzystania z ksero (także do tworzenia) a także redagować własny magazyn, gazetkę, czasopismo.. .
 
14:00-16:00 – Your own story – ZINE
 
Młody, początkujący pisarz będzie tworzył ziny z Państwa opowieści. W ciekawej, odgrodzonej od szumu festiwalu przestrzeni każdy z Państwa będzie mógł wziąć udział w tworzeniu wspólnego zina. Akcja jest połączeniem performensu, happeningu oraz warsztatów. Zapraszamy serdecznie! 
Wstęp Darmowy!
 
17:00 – 18:30 WARSZTATY RODZINNE – HISTORIE NIE Z TEJ ZIEMI/ 
15 ZŁ 
 
Do udziału w tym warsztacie zapraszamy szczególnie rodziny. Nie mam nic wspanialszego dla dziecka niż przez moment być jedną drużyną, zespołem z własnym rodzicem (pamiętam to z jeszcze nie tak odległej historii własnej). Dlatego na czas warsztatu spróbujemy stworzyć prężnie działające redakcje pracujące nad zinami*. Z pomocą własnych zdjęć, słów, rysunków, wycinanek z czasopism i pieczątek będziecie mieli szanse stworzyć gazetkę o ulubionym kolorze, owocu. Może to będzie opowieść z wakacji, czy jeszcze inna baśń albo legenda gdzie bohaterami będziecie Wy? Nie rysujesz i nie czujesz się kreatywny? To nie problem. Naszym celem jest pomóc odnaleźć naturalną kreatywność i opowiedzieć indywidualne historie w ciekawy wizualnie sposób. Na warsztat można przyjść z gotowymi już pomysłami lub z pomocą gier i zabaw zacząć wymyślać i tworzyć na miejscu. Czeka na was kilka propozycji “krok po kroku”, które pomogą z “niczego” stworzyć rodzinnego zina. Wierzymy, że wasza wyobraźnia i kreatywność nie zna granic! Już jesteśmy ciekawi pomysłów naszych uczestników. Podczas warsztatu nauczymy się czym jest zin, różnych rodzajów bindowania, twórczych metod opowiadania (odkrywania) historii, korzystania z ksero (także do tworzenia) a także redagować własny magazyn, gazetkę, czasopismo…
 
19:00 – WYKŁAD JĘDRZEJ WIJAS
 
Extremalny, podziemny metal to przede wszystkim muzyka. Słowo, wykrzyczane, growlowane ze sceny czy też pisane, drukowane i rozpowszechniane na koncertach, podporządkowane jest temu, co najistotniejsze - intensywności brzmienia. Treść i estetyka metalowych zinów, podobnie jak muzyka, nie jest przestrzenią zbyt daleko sięgających eksperymentów gatunkowych. Metalowe podziemie generalnie jest w sferze gustu konserwatywne i ortodoksyjne, podobnie jest z zinami. Grafiki korespondują z poetyką okładek płyt, a słowo służy głównie wywiadom z kapelami i recenzjom. Artykuły czy twórczośc literacka to naprawdę rzadkość. 
Nie oznacza to, że nie ma o czym mówić. To, co skryte w cieniu, zawsze karmi się mroczną tajemnicą... Metalowe ziny wiernie towarzyszyły najważniejszym zdarzeniom w metalowym podziemiu i potrafią fascynująco opowiedzieć niejedną historię, mrożącą krew w żyłach.
 
---
 
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również