TRACK(S) Joanny Dudy w TRAFO

Data wydarzenia: 
Piątek, 6 luty, 2015 - 19:00 do Czwartek, 30 Kwiecień, 2015 - 19:00
 
To już 5. edycja TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM. Minął rok od wystawy inaugurującej powstanie przestrzeni eksperymentalnej w Trafostacji Sztuki.
 
Wystawa Joanny Dudy - jednej z najciekawszych młodych postaci na europejskiej scenie muzycznej to wyjście poza dotychczasowe dokonania artystki i próba poszukiwań wspólnego mianownika muzyki i sztuk wizualnych. Artystka wykorzystuje swoje wspomnienia z dzieciństwa - pochodzi z muzycznej rodziny, edukację odbyła w szkołach muzycznych. W okresie w którym pobierała nauki, taśmy VHS i audio były nieodłącznym elementem procesu twórczego. Stąd pojawił się pomysł ponownego wykorzystania tego dość archaicznego już materiału.
 
Tytuł wystawy TRACK(S) został wybrany z uwagi na jego imponującą wieloznaczność - wystarczy spojrzeć do słownikowej definicji. Joanna Duda w filozofii swojej pracy dąży do unicestwienia podziałów, pragnie również pozostawić odbiorcy jak najszersze pole do własnych interpretacji.
 
Instalacja w przestrzeni Project Room'u nie zadaje trudnych pytań, nie poszukuje skomplikowanych odpowiedzi w wystarczająco złożonej rzeczywistości. Pozostaje sztuką odwołującą się do naszych najbardziej pierwotnych emocji, uniwersalną i przystępną w odbiorze.
 
To co zostało zaprezentowane na wernisażu miało bardziej postać jednorazowego performensu, jednak jak zapewnia kuratorka Justyna Werbel w czasie trwania wystawy  (do 30 kwietnia) będziemy mogli zobaczyć podobne przedstawienie, jednak już bez udziału artystów. Kuratorka nie wyklucza jednak, że performens może doczekać się powtórki.
 
---
 
Joanna Duda - pianistka, kompozytorka, członkini wielu projektów, m. in.: J=J, Wojtek Mazolewski Quintet. Stypendystka Kulturalnego Miasta Gdan´ska w latach 2010 roku  i 2012. Nominowana do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2011 w kategorii Debiut Roku oraz  Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów. Współpracuje obecnie z zespołem Skalpel jako żywy element składu. Autorka muzyki do spektakli teatralnych Station des Corps (reż. Tomasz Bazan), Balladyna (reż. Krzysztof Garbaczewski), Herb Brecht (reż. Krzysztof Garbaczewski), fetish.wtf w reżyserii Doroty Androsz (oraz oprawa wizualna), 2 reż. K. Pastuszak, Nomadic Woman (reż. K. Pastuszak), Fragile (Katarzyna Pastuszak, Dorota  Androsz, Joanna Duda, Agnieszka Kamińska, Aleksandra Śliwińska – premiera na International Festival Sound Around Kaliningrad BBNCCA (Baltic Branch of National Centre for Contemporary Arts, Kaliningrad, Rosja), Ocalony (premiera na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio. W 2014 roku współtworzyła muzycznie, wizualnie i performatywnie następujące spektakle i działania performatywne: VHS nr 33 – WCZASY 1983 (Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda – premiera na Streetwaves 2014); Mushi no Hoko (Katarzyna Pastuszak, Joanna Duda, Aleksandra Śliwińska – premiera na Festiwalu Kultury Azjatyckiej MADE IN AZJA, XII Bałtycki Festiwal Nauki, UG). Koncertowała także m. in. w Tokio, Berlinie, Paryżu, Pradze, Brukseli, Kaliningradzie, Pekinie, Szanghaju, Singapurze, Delhi, Bangalore. Joanna Duda w marcu 2013 wydała swoją autorską płytę The Best Of, na której prezentuje przekrój całej swojej dotychczasowej twórczości z lat 2011-2013.
 
Katarzyna Pastuszak - tancerka, teatrolog, tłumacz, doktor nauk humanistycznych, prezes Stowarzyszenia Amareya Art, w latach 2009-2014 Kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak). Od 2003 roku współtworzy Teatr Amareya działający w Gdańsku, z którym występowała m. in. w Japonii, Norwegii, Francji, Izraelu, Gruzji, Rosji, Azerbejdżanie, Szwecji. Ukończyła Skandynawistykę (UG) i Wiedzę o Teatrze (Akademia Teatralna, Warszawa) oraz Filologiczne Studium Doktoranckie UG (tytuł doktoratu Ankoku butô Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie, 2010 rok). Występowała także w projektach z twórcami zagranicznymi – np. The Power of Nature z grenlandzką storytellerką Louise Fontain (Norwegia, 2013 rok) Dream Regime z Gekidan Kaitaisha z Tokio pokazywany w Polsce i Japonii (2007-2011), Caravan Project z Ang Gey Pin (2008), Anatomical Theatre – The Mystery of Life and Death z Joan Laage (lata 2006/2007), Ten ku Youran z Daisuke Yoshimoto (2006), Mandala życia i śmierci w reżyserii Atsushiego Takenouchiego (2005). Reżyseruje również projekty teatralne z osobami niepełnosprawnymi i niewidomymi. W 2014 roku współtworzyła następujące spektakle i działania performatywne: VHS nr 33 – WCZASY 1983; Mushi no Hokô, Fragile (premiera na festiwalu Sound Around Kaliningrad), Ocalony (premiera na 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio), Forandring (premiera na Villkvinneseminar Mosjoen, Norwegia). W 2014 roku spektakl NOMADKA w reżyserii Katarzyny Pastuszak został zaprezentowany podczas 11. International Dance and Theatre Festival w Theatre X w Tokio i w Sisimiut Kulturhus na Grenlandii. W grudniu 2014 roku nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się książka Pastuszak pt. Ankoku butô Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie. Teatr Amareya prowadzony przez Pastuszak został rekomendowany przez jury Polskiej Platformy Tańca 2014 roku do prezentacji swojej twórczości w ramach bloku Wizytówka artysty.
 
---
 
TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM to przestrzeń eksperymentalna w Trafostacji Sztuki w Szczecinie dedykowana młodym artystom z Polski i z zagranicy. Podstawowym celem jest produkcja nowych dzieł sztuki i wspierane prezentacji rozmaitych dziedzin sztuki takich jak dźwięk, video art, performance, instalacja, rzeźba, fotografia i literatura.
 
Zarys programu: W odstępach cyklicznych kolejni artyści są zapraszani do wykorzystania przestrzeni TRAFO PLUG IN: PROJECT ROOM (270x 640 cm). Wernisaż towarzyszący otwarciu każdej z wystaw umożliwia publiczności bezpośredni kontakt z artystą oraz pozwala twórcy zakomunikować ideę swojego dzieła.
 
---
 
wystawa: 6 lutego - 30 kwietnia
kuratorka: Justyna Werbel
 
godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 11-19
tel. 91 400 00 49
 
bilety:
normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
 
---
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również