Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Trafo Media Lab: 'Wirtualność zniknęła'

Data wydarzenia: 
Piątek, 30 Styczeń, 2015 - 19:00

Media Lab to nowy projekt Trafostacji Sztuki, który podobnie jak Plug in: Project Room ma na celu odkrywanie i promocję artystów młodego pokolenia z Polski i zagranicy. Tematem wystaw w Media Lab będą media wiodące prym wśród współczesnych artystów - fotografia i wideo. Jako pierwsi prezentują się młodzi artyści z Londynu - Karol Komorowski oraz Alan Warburton z wystawą "Wirtualność zniknęła".

Karol Komorowski prezentuje 7 zdjęć wykonanych w technice CGI - Computer Generated Imagery. W zasadzie są to grafiki wykonane przy użyciu komputera, w całości fikcyjne i wyidealizowane obrazy stworzone w sposób absolutnie kontrolowany przez artystę. Stopień realizmu przentowanych obrazów sprawia, że widz z niezwykłą intensywnością musi doszukiwać się śladów cyfrowego narzędzia użytego do spreparowania prezentowanych prac. Osiągnięcie wręcz 'boskiej kontroli' wymaga od autora kilkuset godzin pracy przy ekranie komputera.
Proces zaczyna się od modelowania obiektów 3D w specjalistycznym oprogramowaniu oraz rozmieszczaniu ich w przestrzeni wirtualnej pustki. Kolejny krok to ustawienie wirtualnej kamery, która kopiuje zachowania fizycznego sprzętu oraz dobranie doświetlenia do przygotowywanej sceny. Dochodzi jeszcze nałożenie tekstur na wymodelowane obiekty 3D oraz rendering - proces generowania obrazu przy użyciu zdefiniowanych ustawień, trwający często od kilku do kilkunastu godzin - już bez udziału użytkownika komputera.
Ostatnim etapiem jest tzw. postprodukcja w programie do grafiki dwuwymiarowej, gdzie autor może skorygować niedoskonałości oprogramowania 3D i 'poprawić' realizm obrazu.
Komorowski jako artysta urodzony już w latach 90-tych obserwuje jak wśród swoich rówieśników świat wirtualny staje się równoważny do świata realnego a czasem nawet ważniejszy. W świecie wirtualnym kusząca jest właśnie ta kreacja jakiej może dokonać każdy użytkownik, również kreacja własnej osoby.
Dla dwudziestolatków wyjście z domu bez smartfona to jak wyjście bez ręki, dla licealisty to jak  wyjście bez głowy, a dla gimnazjalisty to jak wyjście 'bez siebie samego'.
 
Dla Alana Warburtona realizm stanowi również ważne zagadnienie twórczości, jednak artysta znacznie chętniej pokazuje także kulisy swej pracy w oprogramowaniu 3D. W zaprezentowanej kilkumintowej animacji "Spherical Harmonics" widz ma okazję zobaczyć specyficzne elementy pracy grafika 3D, takie jak zielone pola, siatki obiektów, badanie różnych tekstur i oświetlenia sceny.
Film powstał w 2014 roku na zlecenie londyńskiej "The Photographer's Gallery"
 
Zaprezentowane w pierwszej odsłonie Media Lab prace artystów młodego pokolenia to pokaz możliwości współczesnych technologii, które znacznie częściej wykorzystywane są do przedsięwzięć komercyjnych w branży CG - Computer Graphic, która w świecie kultury wizualnej odgrywać będzie coraz większe znaczenie. Oprogramowanie do modelowania 3D to dla setek tysięcy ludzi codzienny warsztat pracy: nad filmem animowanym, efektami specjalnymi, projektem wzorniczym czy projektem architektonicznym. Jednak to dzięki artystom zwykłe, codzienne gesty mogą nabrać nowych znaczeń.
 
---
 
Karol Komorowski (ur. 1994, Polska) mieszka i pracuje w Londynie. Posługuje się fotografią i filmem. W swoich pracach skupia się na zagadnieniu realizmu i jego współczesnych przedstawieniach. Debiutował w warszawskiej Lookout Gallery w 2012 roku wystawą kuratorowaną przez Adama Mazura, na której pokazał dwa cykle „W ciemnościach” i „Koleżanki”. Od 2013 roku używa technik CGI (Computer Generated Imagery) notując zmiany w percepcji wizualnej zachodzące w wyniku wpływu technologii cyfrowej na naszą codzienność.
 
Alan Warburton (ur. 1980, Szkocja) to jeden z najważniejszych brytyjskich artystów z nurtu CGI. Zajmuje się zarówno sztuką jak i efektami wizualnymi w reklamie. Jego prace często dekonstruują komputerowo generowane obrazy i procesy postprodukcji, odzwierciedlając wykorzystanie i wpływ tego rodzaju technologii na kulturę wizualną.
 
---
 
wystawa: 31 stycznia - 22 marca
kurator: Agata Ubysz, współpraca Patryk Pietras
 
godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 11-19
tel. 91 400 00 49
 
bilety:
normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
 
---
 
Informujemy, że w dniach 12-15 marca MEDIA LAB jest zamknięty dla zwiedzających. W związku z tym wystawa Karola Komorowskiego i Alana Warburtona „Wirtualność zniknęła” zostanie przedłużona do dnia 22 marca.
Foto: 
Marcin Szneider

Zobacz również