Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Walentynkowe Filipinki

 „Filipinki na Walentynki” – pod takim hasłem Radio Szczecin promowało piątkowe spotkanie poświęcone zapowiedzi premiery radiowej adaptacji książki Mariusza Szczygielskiego „Filipinki, to my!”.

Technikum Handlowe jednego z polskich miast położonych na zachodnich rubieżach kraju, listopad 1959 roku. Jeden z nauczycieli ekonomii i towaroznawstwa, Jan Jakimowski, większość wolnego czasu poświęca swojej największej pasji – muzyce. Praca kompozytora w studenckim teatrzyku oraz doświadczenie w prowadzeniu audycji radiowych wystarczyły by dyrekcja szkoły powierzyła mu prowadzenie szkolnego chóru. Po kilku próbach  stało się oczywiste, że niektóre z jego uczennic wyróżniają się nieprzeciętnymi zdolnościami muzycznymi. W efekcie powstaje zespół. Zespół siedmiu dziewcząt, który debiutanckim koncertem na szkolnej akademii zorganizowanej z okazji jubileuszu szkoły podbił serca wszystkich uczniów i nauczycieli, a chwilę później na Wielkim Festiwalu Muzyki, Pieśni i Tańca we Wrocławiu zdobywa wyróżnienie. Po niecałych trzech latach jest już rozpoznawany w całej Polsce. Przez 15 lat istnienia dziewczęta wydały 15 płyt, sprzedały ich ponad milion w samej Polsce, drugie tyle w USA i ZSRR. W czasach, gdy zdobycie paszportu graniczyło z cudem koncertowały po całym świecie.. O kim mowa? O Zespole Wokalnym Technikum Handlowego w Szczecinie, znanego lepiej jako Filipinki.

 

Zapomniana już nieco historia przeżywa swój zasłużony renesans. Wszystko dzięki wydanej w 2013 roku książce Mariusza Szczygielskiego „Filipinki, to my!”, napisanej przez syna jednej z Filipinek, Iwony Racz-Szczygielskiej. Swojej cegiełki do procesu przywracania pamięci o zespole nie mogli nie dołożyć działacze kultury naszego miasta. W efekcie powstała radiowa adaptacja monografii, wyreżyserowana przez Konrada Wojtyłę, a dźwiękowo zrealizowana przez Wawrzyńca Szwaja.

 

Spotkanie poświęcone promocji audiooboka odbyło się w Studiu S-1 Radia Szczecin w Walentynki 2014 r. Spotkanie ważne i wyjątkowe, uświetnione obecnością lektorów: Tomasza Raczka, Kasi Nosowskiej, Mariusza Szczygielskiego, dziennikarza Radia Szczecin Krzysztofa Żurka, a także – co najważniejsze – sprawczyń całego zmieszania – pani Iwony Racz-Szczygielskiej, pani Elżbiety Klausz i pani Zofii Bogdanowicz, czyli trzech Filipinek.

 

Praca nad realizacją projektu nie należała do łatwych – same nagrania zajęły 13 godzin i 12 min, z czego Filipinki nagrały razem 231 min w ciągu jednego dnia. Tomasz Raczek wcielający się w rolę Jana Jakimowskiego – 60 min, Krzysztof Żurek – 120 min, zaś Kasia Nosowska, narratorka opowieści – aż 381 min w ciągu 2 dni. Liczby robią wrażenie, tym bardziej, że większość lektorów wcieliło się w tę rolę po raz pierwszy!

 

Wieczór przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Wszystkie osoby biorące udział w nagraniach wykazywały autentyczne zaangażowanie w całość przedsięwzięcia oraz niekłamany podziw dla twórców Filipinek. Same Filipinki, obecnie urocze starsze panie, mimo upływu lat zachowały swój młodzieńczy wdzięk i skromność, a nawet zdawały się być nieco zawstydzone całym wydarzeniem. W trakcie spotkania widownia miała okazję posłuchać kilku historii związanych z powstawaniem nagrań, przyczyn, dla których uczestnicy nagrań zdecydowali się na udział w projekcie i poznać kilka fachowych sztuczek (np. Kasia Nosowska, za radą innej znanej szczecinianki Agaty Kuleszy, na czas trwania nagrań, dla uniknięcia efektu mlaskania, zrezygnowała z ulubionej kawy z mlekiem).

 

Organizatorzy wydarzenia zadbali również o niespodziankę dla najważniejszych gości. Filipinki mogły posłuchać nowych wersji własnych utworów, zaprezentowanych przez szczecińskich muzyków, w tym utworu Arlekin, wykonanego przez zespół Arfik i Tłum na plaży wykonany przez zespół Chorzy.

 

O tym jak faktycznie przebiegała praca nad nagraniem, widownia mogła przekonać się osobiście – zaproszeni goście odczytali na żywo niektóre fragmenty książki. A na końcu spotkania mogli, razem z widownią, posłuchać premiery pierwszego zmontowanego odcinka historii Filipinek.

 

Jak zapowiedzieli pomysłodawcy projektu, trwają prace nad wydaniem całości materiału w formie audiobooka. Miejmy nadzieję, że projekt zostanie sfinalizowany i efekty pracy będą mogli podziwiać również mieszkańcy pozostałej części kraju. Na razie całość nagranego materiału zostanie podzielona na ponad sto czterominutowe odcinki, które od 17 lutego, od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie o 9.00 i 14.00, będzie można posłuchać na antenie Radia Szczecin.

Foto: 
Mat. promocyjne

Zobacz również