'Otwarta Kolekcja' w Muzeum Sztuki Współczesnej

Gdzie: 
Muzeum Sztuki Współczesnej, przy ul. Staromłyńskiej 1
Data wydarzenia: 
Czwartek, 26 luty, 2015 - 18:00 do Niedziela, 2 Sierpień, 2015 - 18:00
Za ile: 
10 zł / 5 zł

„Otwarta kolekcja” to wystawa przygotowana we współpracy kuratorskiej zespołu Muzeum Sztuki Współczesnej ze studentami Akademii Sztuki w Szczecinie. Celem ekspozycji jest obszerna prezentacja zbiorów Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie – jednej z najdynamiczniej rozwijających się na przestrzeni ostatniej dekady kolekcji sztuki najnowszej w Polsce, która jest trwale zdeponowana i prezentowana w ramach cyklicznych projektów ekspozycyjnych w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

 „Otwarta kolekcja” opiera się na eksperymencie z zakresu metod pracy ze zbiorami, który zakłada otwarcie zasobów muzealnych na nowych, kreatywnych użytkowników i zaproszenie ich do sformułowania autorskich wypowiedzi kuratorskich w związku ze zgromadzonymi przez muzeum dziełami. Zbiór Zachęty, liczący ponad 300 obiektów, udostępniono studentom Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, którzy na jego bazie opracowali cykl prezentacji przedstawiających zasoby Zachęty w nowych koncepcyjnych i aranżacyjnych układach. „Otwarta kolekcja” to konstelacja czterech niezależnych, lecz wzajemnie uzupełniających się mikrowystaw poświęconych tematyce przestrzeni, samoświadomości i relacji z fantazmatycznym Obcym. 
 
Poszczególne części wystawy opatrzono odrębnymi podtytułami i skonfigurowano wokół koncepcji opracowanych przez prowadzących je kuratorów:
 
„Koniec nie jest początkiem, początek nie jest końcem” (kuratorki Joanna Szumacher i Martyna Szwinta) – projekt poświęcony problematyce kompozycji otwartej i wystawa-opowieść o nieoczywistości świata, o jego różnorodności i otwartości. Źródłem refleksji stają się tu nie tylko idee zakodowane w prezentowanych dziełach, ale także sposób zaaranżowania ekspozycji, która sama w sobie stanowi kompozycję otwartą, stając się jej niedogmatyczną manifestacją.
 
„Oni już tu są” (kuratorzy Małgorzata Goliszewska i Mikołaj Tkacz) – wystawa, która łączy prace dotyczące spotkania z nieznanym, bardziej lub mniej skonkretyzowanym Obcym. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wyobrażenie Obcego zostało wyeksploatowane przez kulturę masową i zakorzeniło się głęboko w zbiorowej świadomości. Dla jednych to tylko fantazja i produkt nurtu science fiction, dla innych przedmiot wiary, nadziei bądź strachu. Wystawa „Oni już tu są” ukazuje różne wymiary spotkania z nieznanym: oczekiwanie, lęk, nadzieję, walkę, poddanie się i w końcu symbiozę. 
 
„Gdzie jesteś?” (kuratorka Magdalena Sakowska-Carło) – autoanalityczna opowieść o ludzkich zachowaniach, nadziejach i aspiracjach, skonfrontowana z rzeczywistością, w jakiej funkcjonujemy. To wystawa stymulująca proces rozwijania samowiedzy, dokonujący się w związku ze zgromadzonymi na niej dziełami, których tematyka oscyluje wokół szeroko pojętych relacji w ich osobisto-intymnych, społecznych i biologiczno-gatunkowych aspektach.
 
„Przestrzeń wolności” (kuratorzy Marcin Buczkowski i Piotr Perzycki) – projekt poświęcony sposobom doświadczenia przestrzeni i wolności oraz łączącym je zależnościom. Dobór eksponowanych dzieł ma na celu wywołanie różnych – niekiedy skrajnych – emocji, które można ulokować na osi doświadczania przestrzeni i wolności. Pojęcia te są tak mocno uzależnione od siebie nawzajem, że wystawa równie dobrze mogłaby funkcjonować pod odwróconym tytułem „Wolność przestrzeni”.
 
W obrębie projektu „Otwarta kolekcja” będzie prezentowanych ponad 50 dzieł z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Pokaz uzupełnią dwa dzieła z zasobów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
 
---
 
Wystawie będzie towarzyszył program edukacyjny:
 
Projektowanie – malowanie – odbijanie – grafika 
Niedzielne spotkania w ramach cyklu „Sztuka współczesna dla dzieci” zatytułowane „Butem w śnieg, palcem w farbę. Jaki jest twój wzór?” Zabawa malarska z czernią i bielą – ornament 
 
Warsztaty zatytułowane „Butem w śnieg, palcem w farbę. Jaki jest twój wzór?” to zabawa malarska z dwoma kolorami – czarnym i białym – oraz działaniem na płaszczyźnie. Z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi i materiałów, takich jak szczotki do zębów, gąbki, sitka, a przede wszystkim za pomocą własnych palców dzieci stworzą niepowtarzalne wzory. Ornament często fantazyjnie łączy w sobie różne elementy. Używa stylizacji, uproszczenia i zwielokrotnienia form lub wręcz abstrakcji. Podczas zajęć w muzeum inspiracją staną się natura (kształty płatków śniegu, liści) oraz liternictwo. Ważnym elementem stanie się również kształt dłoni dziecka. 
 
W efekcie warsztatów powstanie duży ornament związany z grą barw (czerni i bieli) na wielkoformatowej płaszczyźnie płótna. Fragmenty wzoru i matryce zostaną także wykonane w technice grafiki. Projekt „Sztuka współczesna dla dzieci” ma na celu rozwijać kreatywność i uczyć odważnego eksperymentowania z różnorodnymi technikami i materiałami. 
 
---
 
wystawa: 28 lutego - 2 sierpnia
wernisaż: 26 lutego, godz. 18
kurator prowadzący: Magdalena Lewoc (Muzeum Narodowe w Szczecinie)
 
godziny otwarcia:
wtorek, środa, sobota 10-18
czwartek 10-20
niedziela 10-16
 
wstęp:
normalny 10 zł / ulgowy 5 zł
wstęp wolny w soboty!
 
 
---
 
UWAGA: Wystawa przedłużona do 2 sierpnia!
 
Foto: 
Materiały organizatora

Zobacz również