Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Trollgatan. Ulica Trolli

Gdzie: 
Teatr Współczesny w Szczecinie, Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Czwartek, 22 Październik, 2015 - 18:15 do Piątek, 30 Październik, 2015 - 19:00
Za ile: 
21-33 zł
wstęp wolny

Projekt sceniczny dotyczy kryzysu tożsamości współczesnej Europy - od marzeń o bogatej Północy, poprzez poprawność polityczną, populizm -  po ekstremizm. W intermedialnym i popkulturowym świecie funkcjonują ludzie, których poglądy i wyobrażenia o rzeczywistości są polem do konfliktów. Obcy. Nienawistni. I przerażająco bliscy nam: przed ekranem telewizora, komputera, telefonu.

PIKSELOZA: gorące, aktualne, dyskusyjne

 

Piotr Ratajczak wraca do Teatru Współczesnego w Szczecinie z nowym projektem kuratorskim. Reżyser i dyrektor artystyczny Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, po ogromnym powodzeniu projektów Inwazja Barbarzyńców i Nowy Wspaniały Świat (dzięki któremu pojawiło się na scenie Współczesnego m.in. wielokrotnie nagradzane „ID” Marcina Libera) wraca, aby wraz z reżyserami młodego pokolenia opowiedzieć o tym, co najbardziej aktualne w dzisiejszej rzeczywistości społeczno-politycznej.

 

Projekt obejmuje realizację niskobudżetowych spektakli wychodzących naprzeciw dzisiejszym lękom i obawom dotyczącym przyszłości naszego świata. Terroryzm, zagrożenie wojnami, ekspansja radykalnego islamu, globalne kontrasty ekonomiczne, skrajny populizm polityczny, emigracja biednego południa do bogatej północy to tylko przykłady tematów (inspirowanych często tak popularnymi dziś reportażami), którymi zajmą się młodzi twórcy.

 

PIKSELOZA jest także szansą poszukiwania nowego języka dla teatru – stwarzanego przez debiutantów w eksperymentalnej przestrzeni sceny Malarnia oraz miejscem żywego kontaktu z widzami. Każdy nowy tytuł stworzony w ramach projektu będzie miał swoje wydarzenia kontekstowe – prelekcje i pokazy filmów, debaty z zaproszonymi gośćmi, warsztaty (prowadzone przez artystów także w szkołach w ramach edukacji „wiedza o kulturze”, czy „wiedza o społeczeństwie”).

 

Tytuł projektu nawiązuje do używanego w mniej oficjalnym obiegu słowa „pikseloza” oznaczającego zniekształcony, niewyraźny obraz rozbity na piksele, czyli cząstki, z których składają się fotografie, czy obrazy publikowane w formie elektronicznej. Słowo odnosi się do form dzisiejszej komunikacji i sposobu prezentacji rzeczywistości – przeinaczonej, niewyraźnej, zrekonstruowanej, naznaczonej autorstwem mediów, którym często wierzymy dość bezrefleksyjnie. Formę dzisiejszego świata poddajemy rewizji w teatrze, gdzie przyglądamy się współczesnym zjawiskom krytycznie, a nierzadko radykalnie.  

 

Wydarzenia kontekstowe (wstęp wolny na podstawie wejściówek wydawanych w kasie).

 

 

22 października 2015 godz. 18.00  - wydarzenie kontekstowe: projekcja filmu „Intruz” 

 

 

Tuż przed premierą pierwszego spektaklu realizowanego w ramach projektu PIKSELOZA, tj. "Trollgatan. Ulica Trolli" Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na wieczór filmowy  pt. „Piksele ze Skandynawii, czyli pęknięcia w krainie szczęśliwości”. Podczas wieczoru obejrzymy film "Intruz" w reżyserii Magnusa von Horna. 

 

John wychodzi z poprawczaka, pragnąc rozpocząć życie na nowo. Niestety, w lokalnej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została ani zapomniana, ani wybaczona. Jego powrót wyzwala we wszystkich to, co najgorsze, atmosfera linczu wokół niego narasta. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół oraz tych, których kocha i zaczyna tracić nadzieję. Opanowuje go ta sama agresja, która niegdyś wtrąciła go do więzienia. John nie potrafiąc zostawić przeszłości za sobą, postanawia się z nią zmierzyć.

 

Wprowadzenie: Piotr Ratajczak.

 

24 października 2015 godz. 19.30  - PRAPREMIERA "Trollgatan. Ulica Trolli", 25  października 2015 godz. 19.30 - spektakl "Trollgatan. Ulica Trolli"

 

Scenariusz i reżyseria:  Tomasz  Kaczorowski;

dramaturgia:   Mariusz Babicki;

scenografia i kostiumy: Agnieszka Wielewska;

muzyka: Barbara Lewandowska;

asystent reżysera: Michał Lewandowski.

 

Obsada:

Sven, szwedzki dziennikarz – Przemysław Walich;

Lars, student architektury w Sztokholmie – Michał Lewandowski;

Andżela, dziewczyna z Ikei – Magdalena Wrani-Stachowska;

Maria, matka (Polka?) dziewczyny – Iwona Kowalska;

Miętus, facet z Grodziska – Paweł Adamski;

 

Reprezentant świata mediów – Grażyna Madej.

 

30 października 2015 godz. 19.00  - dyskusja po spektaklu

 

Prezentacja spektaklu „Trollgatan. Ulica Trolli” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego stanie się inspiracją do dyskusji z udziałem zaproszonych przez Teatr Współczesny gości, specjalistów z różnych dziedzin: socjologii, psychologii, politologii i kultury.

 

Jakie konsekwencje i zagrożenia niesie za sobą spełnienie marzeń o lepszym, bogatszym, bardziej cywilizowanym świecie? Jaki mamy wpływ na przyszły kształt naszego świata?

 

 

Czy obserwując pęknięcia w zachodnich krainach szczęśliwości możemy uniknąć błędów, tworząc struktury i kształty świata przyszłości? Czy wraz z masową imigracją i narastającą popularnością radykalnych populizmów nowa wspaniały świat jest jeszcze kiedykolwiek możliwy?

 

Rezerwacja, sprzedaż biletów oraz informacje: tel. 091 489 23 23, bow@wspolczesny.szczecin.pl. Kasa teatru przy Wałach Chrobrego 3 czynna: wtorek - sobota: 9:00 - 19:00.

Foto: 
Piotr Nykowski/materiały prasowe

Zobacz również