Wystawa z nagrodą w tytule - Zona Sztuki Aktualnej

Gdzie: 
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, Pałac pod Globusem - pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 27 Listopad, 2015 - 17:00 do Sobota, 5 Grudzień, 2015 - 19:00
Za ile: 
wstęp wolny

Zona Sztuki Aktualnej ma zaszczyt zaprosić na wystawę ubiegłorocznych laureatów nagrody dziekana prof. dr hab. Kamila Kuskowskiego: Wojciecha Didkowskiego, Artura Rozena i Piotra Urbańca. W ramach wystawy zobaczyć będzie można najnowsze realizacje nagrodzonych artystów. 

Wojciech Didkowski w ramach Wystawy z nagrodą w tytule prezentuje pracę będącą, w dość literalny sposób, zwieńczeniem jego dotychczasowych zainteresowań i twórczości. Jest ona również formą podziękowania dla Pracowni Audiosfery na Poznańskim Uniwersytecie Artystycznym.
Radiostacja w Gliwicach należy do najwyższych drewnianych konstrukcji na świecie. Mierzy 111 metrów i jest w całości wykonana z drewna modrzewiowego mocowanego za pomocą mosiądzu. Na maszcie radiostacji, w miejscu, które wskazuje jej wysokość, umieściłem pałeczkę perkusyjną w całości wykonaną z modrzewia z mosiężnym mocowaniem, przedłużając tym samym najwyższą drewnianą konstrukcję na świecie. Udokumentowałem również cały proces wykonania pałeczki perkusyjnej – od wycinki lasu, po obróbkę drewna w stolarni.
 
Artur Rozen z kolei w swoim najnowszym projekcie odwołuje się do kwestii bezpieczeństwa i procesów inwigilacji, którym jesteśmy nieustannie poddawani.
Współcześnie nie istnieje żaden szyfr, który mógłby zabezpieczyć urządzenia elektroniczne przed podsłuchiwaniem, lub przechwytywaniem informacji. Każdy sposób kodowania i szyfrowania w niedługim czasie można złamać lub obejść. Bezpieczeństwo, które oznacza często błędnie rozumianą ideę <bezpieczeństwa narodowego>, jest potężnym bodźcem do aktywności w świecie inwigilacji.
Na filmie litery suną spokojnie co jakiś czas ujawniając pełne słowa. W tym zdaniu zawierają się wszystkie litery alfabetu łacińskiego. Sekwencja ta służy do testowania systemów łączności opartych na piśmie oraz badania poprawności przesyłu komunikatów.
Drewniane kształty stoją w opozycji do obrazu, nie ulegając wpływom tekstu. Stanowią materialny, kryptograficzny komunikat odwołujący się do starożytnych sposobów pisma, których nigdy nie udało się odczytać.
 
Piotr Urbaniec, dotychczas znany z bliskich dadaistycznej poetyce prac o obiektach towarzyszących nam w życiu codziennym, prezentuje swoją najnowszą realizację nawiązującą w specyficzny dla niego sposób do tradycji land artu. Jak to sam określił, jego instalacja wideo opowiada w dużym skrócie o tym, co robiłby Richard Long gdyby miał lepszy humor.
 
---
 
Wojciech Didkowski - ur. 1992 roku w Toruniu. W latach 2011-2015 studiował na kierunku Intermedia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie w 2015 roku obronił dyplom licencjacki. 
 
Artur Rozen - ur. w 1985 roku w Szczecinie, student piątego roku Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Autor filmów, instalacji, obiektów i akcji artystycznych. W 2013 roku przebywał na stypendium na Universitatea De Arta Si Design, Cluj-Napoca w Rumunii. Trzykrotny stypendysta Miasta Szczecin. Brał udział w wystawach zbiorowych m.in. GMO Zabija Miodek w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie, na 7. Triennale Młodych w Orońsku oraz projektach indywidualnych m.in. Wolność jako sposób istnienia zła w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Wyróżniony na 6. Festiwalu InOut w CSW Łaźnia w Gdańsku oraz Festiwalu Młode Wilki 14 w Szczecinie. W 2014 roku przebywał na mobilnej rezydencji artystycznej Focus+Indonesia.
 
Piotr Urbaniec - ur. 1992 roku w Krakowie. Ukończył studia licencjackie na ASP w Krakowie (Wydział Intermediów, Pracownia Transmediów). Aktualnie studiuje na ASP w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów. Jego prace były pokazywanie na wystawach w Polsce i za granicą m.in. w:  CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Dawid Radziszewski, Roman Susan Chicago. Laureat głównej nagrody Młode Wilki 14, wyróżniony na festiwalu In Out 2015, nominowany do nagrody APH 2015. Aktywny członek subkultur artystycznych w sieci  takich jak: The Jogging, People that Aumm sometimes. Jego dziewczyna może być pewna, że nigdy nie zdradzi jej z Mariną Abramović.
 
---
 
Wernisaż: 27 listopada godz. 17:00
Wystawa: 28 listopada - 05 grudnia 2015
 
Godziny otwarcia: wtorek-sobota 15-19
Wstęp wolny
 
Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również