Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

IX Międzynarodowy Festiwal Chóralny

Gdzie: 
Różne miejsca - szczegóły w opisie
Data wydarzenia: 
Czwartek, 5 Czerwiec, 2014 - 17:00 do Niedziela, 8 Czerwiec, 2014 - 18:00
Za ile: 
wstęp wolny

12 koncertów (w Szczecinie i Prenzlau), 24 zespoły chóralne, łącznie liczące 700 śpiewaków, z następujących krajów: Łotwy, Niemiec, Włoch oraz Polski. Tymi danymi opisać można IX Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Start 6 czerwca.

IX Międzynarodowy Festiwal Chóralny
5-8 czerwca 2014, Szczecin
 
Uczestnicy: 24 zespoły chóralne, 700 śpiewaków z Łotwy, Niemiec, Włoch i Polski
Koncerty: 12, w tym w Prenzlau (5.06.14) i Szczecinie (6-8.06.14)
 
 
Żeński Chór Uniwersytetu Łotewskiego Minjona powstał w 1975 r. z inicjatywy swego pierwszego dyrygenta Viestursa Gailisa. Od 1990 r. głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym chóru jest Romans Vanags, profesor Łotewskiej Akademii Muzycznej, jeden z najbardziej uznanych specjalistów muzycznych na Łotwie. Repertuar zespołu to muzyka różnorodna, począwszy od kompozycji epoki renesansu po muzykę współczesną. Od wielu  lat Minjona należy do czołówki żeńskich chórów na Łotwie. Regularnie uczestniczy w krajowym festiwalu pieśni i tańca (Latvian Nationwide Song and  Dance Festival) i odbywającej się co pięć lat rywalizacji w kategorii  chórów żeńskich. W ostatnich dwóch edycjach (2013, 2008) zespól  zdobył czołowe miejsca. Chór uczestniczył również  w licznych festiwalach i konkursach  zagranicznych zdobywając główne nagrody i uznanie publiczności. Do ważniejszych osiągniecia zespołu w ciągu ostatnich lat zaliczyć można: Grand Prix International Choir Championships, Guangzhou, China (2012 r.), 2. miejsce  w 31. International Choir Competition Varna, Bulgaria.(2009 r.) oraz główne nagrody na festiwalach w Czechach, Estonii, Francji, na Węgrzech i we Włoszech (2007-2000).
 
Philharmonischer Chor Dresden powstał, w 1967 r. z inicjatywy Kurt Masura. W  1989 otrzymał nagrodę w dziedzinie sztuki Miasta Drezna. Chór regularnie występuje z orkiestrą Filharmonii w Dreźnie ponadto współpracował z wieloma orkiestrami i  zespołami w kraju i zagranicą. W kronice zespołu znajduje się ponad 500 koncertów, w tym blisko 150 to wykonanie  dzieł oratoryjnych i oper. Zespół współpracuje z głównym dyrygentem Orkiestry Filharmonii Drezdeńskiej oraz zaproszonymi gośćmi m.in. Yehudi Menuhin , Elijahu Inbal , Adam Fischer , Gerd Albrecht , Roberto Benzi, a także z  solistami z całego świata. Chór ma na koncie wile nagrań radiowych i telewizyjnych. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest prof. Gunter Berger, który zdobył wykształcenie muzyczne w Akademii Muzycznej  im. Franz Liszta  w Weimarze  (Music Education ), na Uniwersytecie Muzyki i Teatru im. F.M. Barthold’yego w  Lipsk ( Orkiestra dyrygentura) i "w Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Wiedniu . Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel muzyki
 i dyrektor chóru w Lipsku. Od 1990 do 2011 Gunter Berger był dyrygentem chóru dziecięcego MDR w Lipsku .
 
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich  w Polsce. Istnieje od 1971 roku. W tym czasie zespół wielokrotnie występował w kraju i za granicą.  Na swoim koncie ma także udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, zwycięstwa w olimpiadach chóralnych w Busan w Korei Południowej, w Bremie w Niemczech i w Xiamen w Chinach. Jest laureatem czołowych nagród oraz Grand Prix  w konkursach m.in. w Wiedniu, Wilnie, La Valetcie /Malta/, Pradze, Pardubicach, Chojnicach, Krakowie oraz w Ohrid w Macedonii. Udziałem chóru stały się także liczne tournée koncertowe (ostatnio po Argentynie, Holandii i Niemczech, Włoszech i Słowenii oraz po Bałkanach). Zespół współpracował z największymi gwiazdami muzyki: z Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem Michelem Jarrem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz  Leszkiem Możdżerem, który z okazji 35-lecia Chóru napisał dla niego utwór „Missa Gratiatoria”, zarejestrowany na CD. Repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany i obejmuje muzykę klasyczną, jak również jazz ,pop czy rock symfoniczny. Ma na swym koncie wiele nagrań a jego najnowszym wydawnictwem jest album „I'm goin' to sing” z utworami negro spirituals. Dyrygentem i dyrektorem artystycznym jest profesor Marcin Tomczak.
 
 
Już od lat 70. XX wieku Szczecin był rozpoznawalny jako silny ośrodek muzyki wokalnej. Przez sale koncertowe Szczecina w minionych dziesięcioleciach przewinęły się zespoły z niemal wszystkich krajów europejskich, występujące obok najlepszych chórów szczecińskich. Istniało ogromne zapotrzebowanie na międzynarodową imprezę śpiewaczą o zasięgu i randze odpowiadającej pozycji i znaczeniu szczecińskiego ruchu śpiewaczego. Zapowiedzią tak szerokiej prezentacji chóralnej okazał się Międzynarodowy Festiwal Chóralny Szczecin-Berlin, zorganizowany w październiku 1996 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Sukces artystyczny i organizacyjny tej imprezy pozwolił na powołanie do życia Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego o szerokiej, otwartej formule, który po raz pierwszy odbył się w 1998 roku, pod wysokim protektoratem ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Już po pierwszej edycji, szczeciński festiwal zyskał wysoką renomę, przyczyniając się do popularyzacji chóralistyki, stając się platformą wymiany doświadczeń wykonawstwa wokalnego oraz okazją do integracji środowiska artystycznego z mieszkańcami Szczecina i instytucjami kultury. Kolejne edycje, organizowanego co 2 lata festiwalu, ostatecznie utrwaliły pozycję Szczecina, jako centrum chóralnego muzykowania, odgrywającego znaczącą rolę w kulturze muzycznej Polski oraz Europy.
 
Międzynarodowy Festiwal Chóralny jest imprezą cykliczną, która przez lata swojego istnienia stała się wydarzeniem rozpoznawalnym, kontynuującym tradycje chóralnego Szczecina, zakorzenione w świadomości uczestników i gości licznie uczestniczących w festiwalowych wydarzeniach. Projekt zakłada realizację warsztatów dla chórzystów, solistów i instrumentalistów oraz prezentację poszczególnych zespołów chóralnych podczas koncertów. Regułą są dwa duże koncerty z udziałem chórów festiwalowych, solistów i orkiestry symfonicznej, w tym koncert inauguracyjny, w którym m.in. wykonywane są utwory kompozytorów polskich oraz koncert finałowy, w którym prezentowane są duże formy muzyczne. Tradycją stały się również koncerty galowe,  do udziału w których zapraszane są najbardziej utytułowane zespoły śpiewacze. Ponadto, każdy z zespołów na możliwość zaprezentowania własnego programu  podczas licznych koncertów organizowanych w Szczecinie, kilku miejscowościach województwa zachodniopomorskiego oraz po niemieckiej stronie granicy.
 
Do  2010 r. organizatorem Festiwalu był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od 2012 roku ciężar organizacji Festiwalu spoczywa na Polskim Związku Chórów i Orkiestr i Akademii Sztuki w Szczecinie przy aktywnej współpracy Niemieckiego Związku Chóralnego. 
 
ORGANIZATORZY:

- Polski Związek Chórów i Orkiestr, Oddział w Szczecinie 
- Akademia Sztuki w Szczecinie 
- Niemiecki Związek Chóralny (Deutscher Chorverband)
 
 
PARTNERZY:
TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Szczecińska Agencja Artystyczna
Uckermärkische Kulturagentur - Preußisches Kammerorchester
Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jakuba Apostoła, ul. Św. Jakuba 1
Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Bogurodzicy 3
Bazylika p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy 3a
Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, ul. Św. Ducha
9
Kościół p.w. św. Kazimierza, ul. Broniewskiego
18
 
Harmonogram festiwalu
 
INAUGURACJA FESTIWALU

6 czerwca | godz.17.00 | TRAFO Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha 4
Chór Minjona (Ryga), 
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie


 
KONCERT INAUGURACYJNY

6 czerwca | godz.19.30 | Kościół p.w. św. Jana Ewangelisty, ul. Św. Ducha
9
Chór Kameralny Akademii Sztuki,
Chór Męski Słowiki 60,
Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego 


 
KONCERT SYMFONICZNY FS Z UDZIAŁEM CHÓRÓW FESTIWALOWYCH

6 czerwca | godz.19.00 | Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1 

Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT,
Chór Akademii Morskiej w Szczecinie


 
KONCERTY W RAMACH FESTIWALU
7 czerwca | godz.13.00 | Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Bogurodzicy 3
Chór Pax Christi,
Szczeciński Chór Kameralny,
Deutsch-polnischer Chor Horyzont 


 
7 czerwca | godz.16.00 | Ogród Różany w Szczecinie
Chór Hejnał,
Deutsch-polnischer Chor Horyzont, 
Collegium Maiorum


 
7 czerwca | godz.16.00 | Bazylika p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Bogurodzicy 3a
Górecki Chamber Chor,
Chór Don Diri Don,
Chór Chłopiecy Słowiki,
Chór Cantate Deo,
Chór Żeński Primo Vere,
 
7 czerwca | godz.16.00 | Kościół p.w. św. Kazimierza, ul. Broniewskiego
18
Zespół wokalny Agniculi,
Chór Schönfelder Singkreis, 
Chór Kameralny Cantore Iuvenum Wyższej Szkoły Collegium Balticum,
 
7 czerwca | godz.17.00 | TRAFO Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha 4
Chór Męski Słowiki 60, Chór Berliner Singegeneinschaft,  Męski chór Corale,
Żeński Zespół Wokalny Akademii Sztuki


 
KONCERT GALOWY

7 czerwca | godz.20.30 | Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, 
Chór Minjona,
Philharmonischer Chor Dresden
 
KONCERT FINAŁOWY
8 czerwca | godz.16.00 | Bazylika Archikatedralna p.w. św. Jakuba Apostoła, ul. Św. Jakuba 1
Philharmonischer Chor Dresden, Uckermärkischer Konzertchor Prenzlau,
Chór Kameralny Akademii Sztuki, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Kameralny Cantore Iuvenum, Chór Collegium Maiorum, Chór Remedium, Chór Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego 
Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej
Marcin Tomczak – dyrygent

Gunter Berger - dyrygent


Repertuar:
W.A.Mozart – Msza Koronacyjna

A.Dvorak – Te Deum

 
Honorowy patronat nad Festiwalem objął Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt dofinansowany przez GM Szczecin, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Euroregion Pomerania.
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również