Ten koncert zapowiada się sensacyjnie. Jamajscy weterani przyjadą do naszego kraju po raz pierwszy i w pierwszy wtorek czerwca wystąpią na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.
THE JOLLY BOYS jest tym dla muzyki jamajskiej, czym Buena Vista Social Club dla Kuby, a mento (styl muzyczny jaki wykonuje The Jolly Boys) jest dla Jamajki tym, czym son dla muzyki kubańskiej. W obu przypadkach mamy do czynienia z legendarnym zespołem i stylem mającym kluczowe znaczenie dla nowoczesnych gatunków muzycznych charakterystycznych dla obu wysp. The Jolly Boys wywodzą się z Port Antonio, malowniczego miasteczka leżącego na północnym wschodzie Jamaiki.
Przyjmuje się, że grupa powstała w 1955 roku (wtedy pojawiła się nazwa The Jolly Boys), ale założyciele zespołu występowali razem od połowy lat 40-tych. W czasie 60 lat istnienia grupa przechodziła bardzo różne koleje losu - szczyty popularności przeplatały się z kryzysami, były czasy zawieszenia działalności i... istnienia dwóch zespołów o tej samej nazwie. Jedno jest pewne - The Jolly Boys to najstarszy ciągle istniejący zespół mento i muzyczna wizytówka Jamaiki. Po szczyty międzynarodowej sławy grupa sięgała dwukrotnie. Pierwszy raz - na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku kiedy ich płyty ukazywały się w wielu krajach świata i towarzyszyły im duże trasy koncertowe. Nagrania z tego okresu (Pop'n'Mento z 1989 i Sunshine'n'Water z 1991 roku) to absolutny kanon muzyki mento. Drugi renesans światowej popularności ma miejsce teraz, a rozpoczął się w 2010 roku kiedy światło dzienne ujrzała płyta Great Expectation zawierająca covery znanych rockowych utworów zaaranżowane w stylu mento.
Okoliczności powstania płyty są bardzo ciekawe. Od wielu lat Jamaika była nie tylko źródłem muzycznych inspiracji dla artystów z całego świata, ale też muzyczne studia nagraniowe jakie się tam mieszczą mają status kultowy, pielgrzymują tam i nagrywają największe sławy z całego świata. W jednym z hoteli przy studiu GeeJam w Port Antonio muzycy The Jolly Boys występowali wieczorami w charakterze lokalnej atrakcji. Powstał pomysł nagrania dobrze znanych utworów goszczących tam artystów przez mistrzów stylu mento. Płyta odniosła wielki światowy sukces, a piosenki znane z wykonań Amy Winehouse (Rehab), Lou Reeda (Perfect Day) czy Iggy Popa (Passenger) w wykonaniu The Jolly Boys nabrały nowego wyrazu. Na koncertach zespół gra te utwory obok swoich własnych kompozycji.
Jako support Jamajczyków wystąpi polski zespół Illegal Boys. Zespół powstał z potrzeby muzykowania na ulicach, skwerach, parkach i innych miejscach niekoniecznie do tego przeznaczonych, czyli „nielegalnych”. Muzykowanie jest dla Nielegalnych Chłopców czymś więcej niż zajęciem zarobkowym – to sposób na życie i wyjście do ludzi. Niepotrzebna jest im scena, światła i spektakularna otoczka. Illegal Boys grają akustycznie, a ich brzmienie jest unikalne dzięki użyciu egzotycznych instrumentów. Sekcję rytmiczną tworzy kontrabas i afrykańska skrzynia, tzw. cajon, a wtórują im gitara akustyczna, gitara dobro, mandolina, ukulele, banjo, harmonijka ustna, grzechotki i saksofony.
Grupę założyli reggae’owcy - Dymitr Czabański i Marcin Muszyński, wokaliści znanej grupy reggae Dubska. Zaczęli w duecie, by wkrótce zaprosić do współpracy swoich przyjaciół, m.in. Macieja Pietraho – prawdziwą legendę warszawskiego ulicznego folku – współzałożyciela nieistniejącej już niestety grupy Jak Wolność To Wolność. Z grupą występuje też saksofonista Witek Niedziejko, dawniej muzyk grupy Malarze i Żołnierze, to on śpiewa w jednym z największych przebojów grupy "Po prostu pastelowe". Skład uzupełniają Marcin Grzybowski (Dubska) oraz Kuba Bryzgalski.
W swoim repertuarze Illegal Boys przeplatają światowe hity folku, country, reggae z klasykami polskiego undergroundu. Śpiewają utwory znane z wykonań Boney M, Johnny Casha, The Beatles oraz polskich legend reggae Stage of Unity, RAP. Występom Nielegalnych Chłopców zawsze towarzyszy luźna atmosfera i naturalny uliczny „feeling”. W jednej z piosenek śpiewają „każdy dzień mówi Ci o tym, jak żyjesz – posłuchaj go”. W przypadku Illegal Boys życie i muzyka to jedno.
Strona wydarzenia na Facebooku
Bilety w cenie 75 zł (stojące) i 100 zł (siedzące) do nabycia na stronie bilety.fm.