Wystawa „Index 13. Graniczne taksonomie”, organizowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie, prezentuje dyplomy licencjackie studentów i studentek Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. W jej ramach prezentowane będą instalacje, obiekty, filmy, rysunki oraz dokumentacje fotograficzne i filmowe procesu ich realizacji.
Przez wystawę prowadzić będą tytułowe „Graniczne taksonomie”. Prezentowane prace połączy wspólna przestrzeń dialogu, w której spotkają się różne porządki, konstruując niejednoznaczną siatkę nowych znaczeń i skomplikowanych relacji. Jak wiadomo, każde tworzenie opiera się na taksonomii – separowaniu, nazywaniu i klasyfikacji – która umożliwia określenie i identyfikację indywidualnych doświadczeń czy kulturowych norm.
Przez symboliczne rozgraniczenie i klasyfikowanie znaczeń, artyści i artystki badają procesy percepcji czy tworzenia tożsamości. Analizując owo taksonomiczne postrzeganie rzeczywistości, redefiniują nasz stosunek do świata, któremu nieustannie udaje się uchylać od prostych i jednoznacznych rozgraniczeń. W wybranych pracach zaobserwować będzie można subtelne rozdzielenia: pomiędzy ciałem a obiektem, obrazem a jego wygaszeniem, polskością a niepolskością, linearnym rysunkiem a jego metahistorią.
Artyści: Małgorzata Goliszewska, Justyna Kaniuk, Aleksander Kühl, Gniewomir Łuczak, Jarosław Marciniak, Agnieszka Miężał, Lena Możejewska, Aleksandra Rydzykowska, Magdalena Sakowska-Carło, Mariusz Samól, Lidia Sapińska, Martyna Szwinta, Mikołaj Tkacz.
www.facebook.com/muzeum.szczecin
www.facebook.com/www.akademiasztuki.eu
Wystawa „Indeks 13. Graniczne taksonomie” jest realizowana w ramach porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Narodowe w Szczecinie i Akademią Sztuki w Szczecinie.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego