Zaprezentowana wystawa to jednocześnie trzecia edycja PLUG IN: PROJECT ROOM, czyli przestrzeni eksperymentalnej w TRAFO, poświęconej wschodzącym artystom z Polski i zagranicy.
Artyści Rodrigo Martí i Ella Tetrault są rezydentami w PLUG IN: PROJECT ROOM od 1 do 18 lipca br. Ich projekt to wykonanie eksperymentu etnograficznego, polegającego na łączeniu i zespalaniu elementów pochodzących z osławionego berlińskiego klubu Berghain z przestrzenią centrum sztuki współczesnej TRAFO. Ich nieustannie ewoluująca instalacja będzie prezentowana do 31 sierpnia 2014 roku.
Podróżując przez miesiąc między Berlinem i Szczecinem, artyści przedstawią swoje doświadczenia z czasu spędzonego pomiędzy tymi dwiema różnorakimi instytucjami i otworzą dyskusję o potencjalności zespolenia elementów ich ról kulturowych. Wykład-performance odbędzie się w sali głównej TRAFO w sobotę, 19 lipca.
Ella Tetrault to interdyscyplinarna artystka działająca w kręgu sztuki społecznej (public-practice art), kuratorka i pisarka mieszkająca w Berlinie. Otrzymała tytuł magistra sztuki publicznej oraz nowych strategii artystycznych na Uniwersytecie Bauhaus i licencjat z rozwoju międzynarodowego na Uniwersytecie w Toronto. W swojej twórczości używa wykładów, filmów i instalacji, aby rozważać nad granicą między fikcją a rzeczywistością. Jej prace to często sztuka przeznaczona dla konkretnego miejsca (site-specific art), bada też tezę głoszącą, że przemiany ludzkich historii dokonują się wyłącznie dzięki wielokrotnemu opowiadaniu o nich. U podstaw jej pracy leży pragnienie połączenia się z innymi poprzez kuratorowane środowisko i eksperymentalną metodę zadawania pytań. Wspłópracuje z Bethany Riordan Butterworth. Razem są kuratorkami Fuller Terrace Lecture Series - serii wykładów społecznych jak i platformy internetowej w Halifax i Berlinie. Ella przedstawiała swoje projekty w Europie i Ameryce Północnej, m.in. w 18th street Art Center w Los Angeles, Fundacji Bauhausu w Dessau czy w Instytucie Goethego w Atenach.
Rodrigo Martí to artysta meksykańsko-kanadyjski pracujący na pograniczu rzeźby, performance'u i rysunku. Jego twórczość rozpatruje sztukę współczesną pod kątem skuteczności politycznej i produkcji kultury. W swoich pracach skupia się on na wspólnotowości i zjawisku zbiorowych uniesień, co prowadzi go do różnych nurtów tematycznych; barykady protestujących, szukania wspólnych elementów między edukacją a aktywizmem czy tworzenia polityki przestrzennej poprzez niesankcjonowane struktury i działania, takie jak np. festiwale. Rodrigo otrzymał tytuł magistra sztuki społecznej (public-practice art) na Otis College of Art and Design w Los Angeles, CA.
Wernisaż: godz. 19.00
Wykład-performance: godz. 19.30
Kurator: Justyna Werbel