Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Gryfińska Jesienna Scena Tańca

Gdzie: 
Gryfino, różne miejsca
Data wydarzenia: 
Piątek, 21 Listopad, 2014 - 21:00
Niedziela, 23 Listopad, 2014 - 18:00
Za ile: 
inf. poniżej
Gryfiński festiwal taneczny Jesienna Scena Tańca odbędzie się w terminie 21-23 listopada. Będzie to szósta edycja tego wydarzenia.
 
Jesienna Scena Tańca to weekendowe spotkanie z ciekawymi i nowymi zjawiskami w tańcu. W ramach festiwalu prezentowane są występy małych form ruchowych (solo, duety, trio) w różnych technikach tańca, ale przede wszystkim w tańcu współczesnym.
 
 
PROGRAM
 
DZIEŃ PIERWSZY - PIĄTEK 21.11.2014
godz. 21.00
- Otwarcie festiwalu - koncert zespołu Jaw Raw (Pub Wrota do Sławy)
 
DZIEŃ DRUGI - SOBOTA 22.11.2014
godz. 12:00-14:00
- warsztaty tańca współczesnego (sala gimnastyczna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul Niepodległości)
godz. 15:00-17:00
- warsztaty tańca nowoczesnego High Heels (sala nr 10 w Gryfińskim Domu Kultury)
godz. 18.00
- Agnieszka Bogusławska "Awake" (sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
- Ewelina Drzał-Fiałkiewicz "Iloraz" (sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
- Robert Przybył "Karaoke Rebelion" (sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
- Anna Piotrowska/Aleksandra Bożek-Muszyńska/Michał Mackiewicz "R.O.Z.G.R.Y.W.K.A"(sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
godz. 21.00
- Jam Session (pobocze w Gryfińskim Domu Kultury)
 
DZIEŃ TRZECI - NIEDZIELA 23.11.2014
godz. 12:00-14:00
- warsztaty tańca współczesnego (sala gimnastyczna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul Niepodległości)
godz. 15:00-17:00
- warsztaty tańca nowoczesnego High Heels (sala nr 10 w Gryfińskim Domu Kultury)
godz. 18.00
- Agnieszka Łuczyńska/Radosław Stępniak "Loczek" (sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
- Robert Przybył "Nothing... More" (sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
- Karolina Wyrwał "Unstable matter" (sala widowiskowa w Gryfińskim Domu Kultury)
 
 
 
ARTYŚCI
 
Robert Przybył - ur. 1977 w Lidzbarku Warmińskim. Ukończył Uniwersytet Techniczny w Gdańsku na wydziale Nauk Komputerowych oraz Wydział Tańca w Anton Bruckner University w Linz. Jako tancerz pracował z ludźmi takimi jak Urs Dietriech, Reinhild Hoffman, Rami Be'er, Guy Weizmann & Roni Haver, Tero Saarinen, Rose Breuss, Massimo Gerardi oraz wieloma innymi. W latach 2005-2006 był członkiem grupy MSSchrittmacher (Staatstheater Oldenburg) następnie w latach 2008-2012 tańczył w Tanztheater Bremen. Już podczas studiów w Linz zaczął tworzyć swoje prace, a następnie prezentował je na festiwalach w Niemczech, Polsce, Włoszech i Chinach. W roku 2012 za solo "Brain Cage" Robert otrzymał nagrodę na Solo Dance Contest w Gdańsku oraz podczas Contact.energy'12 w Erfurt. Od kilku lat Robert współpracuje z festiwalem TanzArt OstWest oraz grupą Tanzkompanie Giessen, gdzie wspólnie z Tarek'iem Assam'em (szef w obu miejscach) stworzył dwie sztuki dla Teatru w Giessen: "Hypnotic Poison" i "Die Wirrnis der Pinguine". Obecnie obaj pracują nad nowym spektaklem "Smart Reality", którego premiera przewidziana jest na 19 grudnia 2014 w Teatrze w Giessen. Robert był jednym z trzech choreografów tworzących sztuki w ramach programu "Think Big" w Tanztheater Internationale w 2014 roku w Hannoverze.
Podczas 6. Jesiennej Sceny Tańca Robert Przybył zaprezentuje choreografię "Karaoke Rebelion":
 
 
Ewelina Drzał-Fiałkiewicz - absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od stycznia 2006 roku tancerka-solistka w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej (GTWPL). Od początku kreowała postaci w spektaklach prezentowanych przez GTW PL na licznych festiwalach i konferencjach tanecznych oraz teatralnych. W 2011 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem im.Ch.H Andersena w Lublinie przy spektaklu "Królowa Śniegu". Tańczyć zaczęła w wieku 4 lat. Na 10 lat związała się z tańcem, a następnie zajęła się tańcem współczesnym, zgłębiając technikę na licznych warsztatach w całej Polsce oraz czynnie uczestnicząc w lekcjach GTWPL pod kierunkiem Anny Żak. W listopadzie 2006 roku ukończyła instruktorski kurs kwalifikacyjny z dziedziny tańca współczesnego.
Podczas 6. Jesiennej Sceny Tańca Ewelina Drzał-Fiałkiewicz zaprezentuje choreografię "Iloraz":
 
 
Karolina Wyrwał - absolwentka Northern School of Contemporary Dance (First class Honours Degree in Contemporary Dance) ze specjalizacją Movement Studies. Uczestniczyła w programie Dancer Development w Laban Centre w Londynie oraz Hofesh Shechter Company Residency w Leeds. Współpracowała z berlińskimi teatrami - Thikwa Theater (produkcja "Oh mein Gott, wir hatten so viel Spaß!") oraz Tanztheater Global (projekty "Room with a View" i "Urban Delights"). W latach 2008-2012 była tancerką Polskiego Teatru Tańca, gdzie występowała w większości repertuaru, min.: "Minus 2" (chor. Ohad Naharin), "Jesień-Nuembir" (chor. Jacek Przybyłowicz), "Alexanderplatz" i "Desert" (chor. Paulina Wycichowska), "Carpe Diem", "Walk@ karnawału z postem" (chor. Ewa Wycichowska), "Lato-Red Sun" (chor. Thierry Verger), "Wo-man w pomidorach" (chor. Yossi Berg), "Trzy siostry - Wyobrażenie", "Chopin - Fresh Fruits" (chor. Andrzej Adamczak). W ramach Otwartych Zajęć Tańca Współczesnego PTT i Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego Dancing Poznań, prowadziła warsztaty oparte na technice Cunningham. Brała udział w warsztatach techniki GaGa, prowadzonych przez Yoshifumi Inao oraz Noę Paran z Batsheva. Autorka trzech choreografii zrealizowanych w ramach Atelier Polskiego Teatru Tańca: "Solo na Dwie Osoby" (2009) oraz "The Outline" (2010) i "Double Trouble" (2012). Współzałożycielka i choreograf założonego w 2013 the Black & White Project. Od 2012 roku współpracuje z niemieckim teatrem cie Toula Limnaios (Berlin), gdzie można zobaczyć ją zobaczyć m.in w spektaklach: "Every Single Day", "Wut", "The Thing I am", "Reading Tosca", "If I was Real", "Life is perfect".
Podczas 6. Jesiennej Sceny Tańca Karolina Wyrwał zaprezentuje choreografię "Unstable matter":
 
 
Anna Piotrowska - dyplomowana tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (eferte), założycielka "mufmi" w Warszawie. Zrealizowała ponad 60 przedstawień. Laureatka SoloDuo Dance Festival (Budapeszt 2005/2006), juror SoloDuo (2007-2010). Stypendystka British Council Awards 2004 - Young Polish Arts Entrepreneur. Producent przedstawień teatru tańca. Juror Doliny Kreatywnej programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury. Pomysłodawca i koordynator wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Występowała na scenach w Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Palermo, Sztokholmie, Kirkenes, Tornio, Hammerfest, Pradze, Bratysławie i w Polsce na najważniejszych festiwalach tańca współczesnego w Polsce (Warszawa, Bytom, Kalisz, Lublin, Gdańsk, Poznań, Białystok i in.). Wielokrotny gość festiwalu SoloDuo Dance Festival (Budapeszt 2005-2012). W lutym 2008 roku zrealizowała dwie autorskie produkcje dla Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu pt.: "Farfalla" i "6/9". Realizacja ruchu w teatrze lalek i w teatrach w Szczecinie, Krakowie, Legnicy, Zielonej Górze, Poznaniu i w Warszawie. Gość programu APAP VI, advancing performing arts project. Współpracuje obecnie z Orkesztika Foundation w Budapeszcie, Perypezye Urbane Media Collective w Mediolanie w ramach projektu DanceMe, z Samovarteateret z Norwegii. Stała współpraca ze Śląskim Teatrem Tańca. Wykładowca na PWST, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu i AHE w Łodzi.
Aleksandra Bożek-Muszyńska - tancerka, dyplomowany instruktor tańca współczesnego, laureatka wielu nagród teatralnych i tanecznych. Początkowo, przez prawie 10 lat, zajmowała się tańcem nowoczesnym w zespole Klips w Jastrzębiu Zdroju, następnie tańcem jazzowym (3 lata - Kielecki Teatr Tańca) i ostatecznie została przy współczesnym (początkowo w Rybniku - Navras, Grupa Wahadło i Krakowie - grupa Hoplaaa). W 2008 roku ukończyła instruktorski kurs kwalifikacyjny na instruktora tańca współczesnego. Obecnie związana z warszawskim teatrem "mufmi". Przedstawienia "mufmi": "Bóg 8 Dnia", "Usługi płatne, czyli cała Polska plecie dzieciom", "Fall(ing) ceil(ing)", "Przesunięcie". Twórca i współtwórca choreografii m.in.: "Coaching", "Przaśny", "Dystans", "In Brief" i in. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance Festival 2014 w Budapeszcie.
 
 
Agnieszka Bogusławska - pochodzi ze Szczecina i jest na początku swojej artystycznej drogi. W wieku 17 lat wyjechała do Warszawy, aby wszechstronnie się rozwijać, m. in. intensywnie szkoliła się w technice modal underground pod okiem Kamy Giergoń i Thierrego Verger. Brała udział w wielu warsztatach w rożnych stylach i technikach: taniec współczesny, improwizacja, kontakt improwizacja, new age, wacking, house, jazz, afro. W tym roku wystawiła w Szczecinie dwa spektakle: marzec - "Quiet Expo" w OFF Marinie, czerwiec - "Bieguny" w Teatrze Lalek Pleciuga. Obecnie pracuje ze szczecińskimi artystami nad projektem filmowym i bierze udział w kilkumiesięcznych warsztatach "Trening Świadomości" z Agnieszką Sokołowską w Warszawie, na których poznaje metody psychoterapeutycznej pracy z ruchem i analizy ruchu na podstawie Laban Bartenieff Movement System. Kiedyś poszukiwała świata, do którego będzie pasowała, nauczyciela, który będzie eksponował jej indywidualizm, stawiał wyzwania i wzbogacał, jednak po doświadczeniu wielu jakości i filozofii odkryła własną drogę. Uważa, że w ciele, w ruchu zapisane są wszystkie odpowiedzi na to kim jesteś, czego pragniesz, jakie jest twoje życie, trzeba tylko mieć narzędzia do odczytywania. Chce mieć świadomość swojego ciała nie tylko czysto fizycznie i motorycznie, ale również chce za pomocą niego odkrywać prawdy o sobie i o świecie, który ją otacza.
Podczas 6. Jesiennej Sceny Tańca Agnieszka Bogusławska zaprezentuje choreografię "Awake":
 
 
Agnieszka Łuczyńska - tancerka, pedagog, choreograf. Od 2005 roku współtworzy Grupę Skład, działając na polu artystycznym, pedagogicznym i animacji kultury. Jako tancerka współpracowała m.in. z teatrem muzycznym Capitol we Wrocławiu, grupą Kijo. Obecnie tworzy wraz z Grupą Skład i realizuje niezależne projekty. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w roku 2010.
Radosław Stępniak - pseudonim artystyczny Marcus Saudy. Twórca multidyscyplinarny, porusza się przede wszystkim w rejonach muzyki, ruchu i słowa. Ruchem zawodowo zajmuje się od 18 lat. Przede wszystkim w różnych formach dyscypliny tańca. W 2005 roku założył kolektyw Grupa Skład, z którym przede wszystkim realizowane są projekty artystyczne, edukacyjne i animacji kultury. Od 2008 roku jego potrzeby twórcze rozszerzyły się na słowo, a w 2009 na muzykę. Związany z muzyką od czasów liceum, gdzie stawiał pierwsze kroki, jako dj i producent. W 2009 roku wrócił do grania, a w 2011 wyprodukował swój pierwszy kawałek. Rok 2013 nazywa rokiem muzyki. Do końca września skomponował i wyprodukował ponad 40 utworów. Pierwsza EP-ka ukazała się pod koniec 2013 roku. Zakres gatunkowy muzyki, którą tworzy jest bardzo szeroki. Od klubowych brzmień, house, deep, tech-house, techno, przez ambient i szeroko rozumianą elektronikę, po muzykę filmową i kompozycje na pianino.
Podczas 6. Jesiennej Sceny Tańca Agnieszka Łuczyńska (taniec) i Radosław Stępniak (muzyka) zaprezentują choreografię "Loczek":
 
 
JAM SESSION
W ostatnich latach imprezę towarzyszącą festiwalowi stanowiło Silent Disco. Była to ciekawa forma zabawy dla wszystkich. W tym roku, poszukując nowych wrażeń, po raz pierwszy odbędzie się Jam Session. To dynamiczna i otwarta forma praktykowania kontakt improwizacji przy muzyce na żywo. Nazwę swoją wzięła oczywiście od muzyków, którzy spotykają się, by improwizować w ramach uzgodnionej struktury i czasu. Kontakt improwizacja to technika taneczna z określonymi zasadami, jednak ruchowa interpretacja jej "kodeksu" pozostaje otwarta, dlatego każde spotkanie to okazja do głębszego zrozumienia jej podstaw, poszerzania granic i wymiany doświadczeń. W wydarzeniu można też uczestniczyć w roli obserwatora ale najbardziej zapraszamy do aktywnego udziału. Odbędzie się ono na poboczu sali widowiskowej Gryfińskiego Domu Kultury w sobotę 22 listopada 2014 o godz. 21:00. WSTĘP WOLNY!
 
Muzykę na żywo będą tworzyć Licak/Wośko duo - duet saksofonu i perkusji, akustycznych i mocno kontrastujących ze sobą instrumentów, bo przecież jedno to melodia, a drugie to rytm, ale... nic bardziej mylnego. Podczas złożonych improwizacji muzycy wychodzą poza ramy takiego postrzegania tych instrumentów i tworzą muzykę na swoich zasadach.
 
Kolejna propozycją muzyczną podczas Jam Session będzie dj Marcus Saudy, który zaproponuje klubowe brzmienia z rejonu house, deep i soulful z dużym zabarwieniem jazzowego feelingu w sekcji rytmicznej.
 
 
 
 
WARSZTATY TANECZNE
 
Jak co roku festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty taneczne. W tym roku organizatorzy zaprosili dwóch pedagogów, tancerzy, choreografów, którzy poprowadzą warsztaty w dwóch różnych technikach dla grup początkujących i zaawansowanych. 
 
Warsztaty tańca współczesnego poprowadzi Robert Przybył. Taniec współczesny (Contemporary Dance) bazuje na technice baletowej, pozbawiony jest jednak jego sztywnych zasad. Jest mieszaniną wielu tańców jak na przykład: modern dance, taniec nowoczesny, taniec jazzowy, a nawet niektóre z tańców towarzyskich. Taniec ten kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu - wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, niezbędne jest też "zaprzyjaźnienie" z podłogą. Taniec współczesny otwiera ciało i dodaje mu plastyki.
 
Warsztaty tańca nowoczesnego poprowadzi Michał Bogusławski. Motywem przewodnim warsztatów jest wolność. Wolność wyrazu, ekspresji, wolność myśli i naszej seksualności, bo na sali tanecznej i na scenie wolno nam więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie! Przez lata startów na mistrzostwach Polski i świata i uprawianiu dyscypliny jaką jest taniec nowoczesny w wydaniu turniejowym, Michał zaczął poszukiwać czegoś wyłącznie swojego, czegoś co wynika z jego indywidualnej wrażliwości, estetyki ruchu, podejścia do otaczającej go rzeczywistości i poczucia humoru. Inspiracją jego techniki jest "Street Jazz" - łączący technikę tańca jazzowego i charakterystyczną dla niej sceniczną ekspresję z luźnym, czasem miękkim, czasem mocno akcentowanym hip-hopowym ruchem. To osobliwa mieszanka, wolność i różnorodność zawarta w jednym stylu. Łącząc to, co już znane, z czymś zupełnie dla niego nowym, odnalazł swoją drogę i swoją własną estetykę, nad którą ciągle pracuje i eksperymentuje biorąc w dalszym ciągu lekcje i szkoląc się zarówno w zakresie jazzu jak i hip-hopu.
Michał poprowadzi warsztat High Heels oparty na technikach tańca nowoczesnego. Są to zajęcia, w których tańczy się butach na obcasie. Warsztat ten skierowany jest do wszystkich chętnych - niezależnie od umiejętności tanecznych. Jest do warsztat przede wszystkim dla kobiet, ale jak zapewnia sam instruktor mężczyźni również mogą wziąć w nich udział. Zajęcia są jeszcze dość nowatorskie w Polsce i przez to bardzo atrakcyjne. Kobiety mogą poczuć się bardziej kobieco i uwolnić się w tańcu przy dynamicznej muzyce.
 
 
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
 
Jaw Raw to rockowy zespół z okolic Szczecina (Chojna, Gryfino, Szczecin, Pyrzyce), którego styl muzycy określają jako Raw Rock - mieszanka muzyki alternatywnej, rockowej, bluesowej, momentami jazzowej i ogólnie określanej jako "fusion". Muzyka oparta jest na ciekawych, różnorodnych kompozycjach, mocnych, ekspresyjnych riffach gitarowych, charakterystycznym brzmieniu trąbki, delikatnych wstawkach keyboardu oraz dynamicznej, mocno osadzonej sekcji rytmicznej. W ciągu 18 lat działalności zespół zarejestrował trzy EP'ki, zagrał setki koncertów w Polsce, Niemczech, a także odbył dwutygodniowe tourne po Wyspach Kanaryjskich. Jaw Raw wystąpił na niezliczonych festiwalach w Polsce, a członkowie zespołu posiadają ogromne doświadczenie sceniczne i muzyczne z takich składów jak: The Days, Olej (Złoty Bączek na Przystanku Woodstock w 1996), Skambomambo, Vespa, Baltic Neopolis Orchestra i wiele innych. Koncert w Gryfinie odbędzie się w związku z wydaniem pierwszej długogrającej płyty zespołu zatytułowanej "Woman", której premiera miała miejsce 11 października 2014 w katowickim Spodku. W skład zespołu wchodzą:
- Szymon Porowski (wokal, trąbka)
- Damian Rumbuć (bass, chórki)
- Grzegorz "Smyku" Kurpiel (perkusja, instrumenty perkusyjne, didgeridoo, chórki)
- Krzysztof Wojtasik (gitary, harmonijka)
- Piotr Ostrowski (keyboard, chórki)
 
Wystawa fotograficzna "o włos" - autorką zdjęć jest Sabina Wacławczyk. Na cykl "o włos" składa się paręnaście projektów scenograficznych o studyjnym charakterze, będących poszukiwaniami autorskiego języka plastyki teatralnej. W "o włos" autorka skupiła się na poszukiwaniach z pogranicza kreacji maski teatralnej i charakteryzacji teatralnej (peruka, makijaż). Wyszła poza tradycyjne konwencjonalne tworzenie typów postaci na rzecz form plastycznych opartych na jednym, mocnym geście, grotesce, żarcie i przeskalowaniu. Następnie poszła o krok dalej, traktując rysunki scenograficzne jako gotowe formy maskowe. We współpracy z aktorami teatrów sceny alternatywnej: Ego Vu oraz 6 i Pół z Gryfina oraz fotografem Jarosławem Majdzińskim uruchomiła nietypowe maski podczas sesji performatywnej w maju 2014.
 
 
 
BILETY
 
- Wstęp na każdy dzień festiwalowy kosztuje 15,00 zł. Wejściówki do kupienia w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej. Rezerwacje biletów prowadzone są tylko poprzez formularz internetowy na stronie www.gdk.com.pl/index.php?plik=bilety. Centrum Informacji Turystycznej nie prowadzi rezerwacji telefonicznej!
- Bilety na koncert Jaw Raw są do kupienia w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej. Cena 10,00 zł. W dniu koncertu cena 12,00 zł.
- Uczestnictwo w warsztatach tańca współczesnego i nowoczesnego High Heels to koszt 70,00 zł na dwa dni warsztatowe. Rezerwacje prowadzone są tylko poprzez formularz internetowy na stronie www.gdk.com.pl/index.php?plik=bilety. Centrum Informacji Turystycznej nie prowadzi rezerwacji telefonicznej!
- Udział w Jam Session jest bezpłatny.
 

 

Foto: 
mat. pras.

Zobacz również