Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Adam Makowicz i Kwartet Wilanów w Filharmonii

Gdzie: 
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48
Data wydarzenia: 
Środa, 3 Grudzień, 2014 - 18:00
Za ile: 
40 - 80zł

''Zawsze wiedziałem, czego chcę. Zawsze walczyłem ze wszystkimi dookoła, którzy uważali, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Uważałem, że najważniejsza rzecz jest jedna, czyli muzyka i praca nad tą muzyką. I wszystko temu podporządkowywałem.” - tak opowiada o sobie Adam Makowicz, wybitny jazzowy pianista, znakomity improwizator i kompozytor. W środę 3 grudnia wystąpi w szczecińskiej Filharmonii z Kwartetem Wilanów. Po koncercie znakomity muzyk, jak i muzycy kwartetu spotkają się z fanami w nastrojowej sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii.

Makowicz urodził się w roku 1940 na Śląsku Cieszyńskim, po czechosłowackiej stronie granicy. Gdy miał sześć lat, rodzice powrócili do kraju i od dziesiątego roku życia Adam zaczął uczyć się gry na fortepianie. Pierwszą nauczycielką była matka, pianistka i śpiewaczka. Naukę kontynuował w szkołach muzycznych w Rybniku, Katowicach i Krakowie.
 

Gdy w połowie lat pięćdziesiątych Adam „odkrył” jazz dzięki programom Willisa Conovera „Music USA - Jazz Hour”, muzyka ta zafascynowała go rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w wykonaniu mistrzów fortepianu, takich jak Art Tatum czy Erroll Garner.
 

Pasja, determinacja i umiłowanie tej muzyki, w połączeniu z ogromną pracą, zaowocowały świetną techniką i własnym stylem gry, a nagrania płyt i występy publiczne przyniosły uznanie w Kraju i Europie, a potem w Stanach. W 1977 roku John Hammond, odkrywca talentów i producent płyt, zaprosił Makowicza po raz pierwszy do Nowego Jorku na 6-tygodniowy kontrakt w znanym klubie jazzowym ”The Cookery” oraz nagranie płyty „ADAM” dla CBS Columbia. W 1978 Adam wyjechał tam ponownie, początkowo na 6 miesięcy, następnie kontrakt się przedłużył i gdy w roku 1981 ogłoszono w Polsce „stan wojenny”, artysta został odcięty od kraju na długich 8 lat.
 

W tym czasie Makowicz dużo nagrywał, występował głównie solowo, ale i także z zespołami i orkiestrami w USA, Kanadzie i w Europie, grał na festiwalach jazzowych, w salach koncertowych i w klubach jazzowych. W roku 1989, wraz ze zmianą ustroju w kraju, Adam otrzymał polski paszport i po długiej nieobecności mógł wreszcie odwiedzić Polskę, z czego korzysta każdego roku, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, utwory własne i jazzowe interpretacje utworów Chopina.
 

Makowicz również od dawna komponuje i nagrywa, powiększając ostatnio liczbę tytułów nagranych płyt do blisko czterdziestu.
 

Kwartet Wilanów od 1969 zyskał nazwę od Kwartetu Wilanowskiego, wiążącą się z jego koncertami w dawnej rezydencji Jana III Sobieskiego. Grający w składzie: Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Ryszard Duź i Marian Wasiółka zespół to uznany i rozpoznawalny również daleko poza granicami kraju kwartet smyczkowy. Skład koncertował w Europie, obu Amerykach i Azji. Repertuar Kwartetu obejmuje utwory epoki klasycznej i romantycznej oraz współczesne kompozycje.
 

Przez wiele lat kwartet współpracował ze szwajcarskim klarnecistą Eduardem Brunnerem (kilkanaście wspólnych płyt!), a także z fińskim pianistą i dyrygentem Ralfem Gothoni. Ostatnio Wilanów współpracuje z wybitnymi muzykami jazzowymi m.in. z pianistą Adamem Makowiczem. W 2012 Kwartet obchodził 45 rocznicę działalności koncertowej. 
 

Adam Makowicz spotka się z sympatykami po swoim szczecińskim koncercie w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Opowie o swojej książce - wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne pod tytułem „Grać pierwszy fortepian”. Makowicz szczerze w niej mówi o sprzeciwieniu się woli rodziców, początkach fascynacji jazzem i porzuceniu szkoły. Interesujące są fragmenty opowiadające o początkach kariery w USA, o tym, jak trudno było się Makowiczowi przebić i zaistnieć artystycznie za oceanem. Wspomina też historyczny koncert „Let Poland be Poland”, do którego został zaproszony przez ówczesnego Prezydenta USA Ronalda Reagana.
 

Będzie można też porozmawiać z muzykami Kwartetu Wilanów, którzy realizują swój najnowszy projekt – przygotowują się do nagrania wszystkich kwartetów Beethovena.
 

Koncert rozpocznie się w środę, 3 grudnia o godz. 18. Bilety w cenie 40 – 80 zł do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.szczecin.pl.
 

Filharmonia oferuje także sprzedaż biletów w abonamencie – przy zakupie biletów na 5 różnych koncertów przysługuje zniżka od cen regularnych, w zależności od kategorii miejsca. Bilety w formie abonamentu można kupić na wszystkie koncerty w Filharmonii, za wyjątkiem koncertów edukacyjnych, kameralnych oraz koncertów z ceną specjalną.

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie jest partnerem Miasta Szczecin w projekcie "Szczecin przyjazny rodzinie", uwzględniającym specjalny cennik dla posiadaczy Szczecińskiej Karty Rodzinnej oraz Szczecińskiej Karty Seniora.

Foto: 
Paweł Pucek

Zobacz również