Klub Muzyczny Browar Polski zaprasza na koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów polskiego rock’n'rolla.
Zespół Róże Europy powstał 13 grudnia 1983 roku w trolejbusie linii Piaseczno - Warszawa. Stworzyli go Piotr Klatt (wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz muzyczny Telewizji Polskiej i Programu 3 Polskiego Radia) oraz Piotr Frąckiewicz (gitarzysta projektu muzycznego Wieszaki Teatralne). Później do zespołu dołączyli m.in. Artur Orzech (obecnie popularny dziennikarz, prezenter Telewizji Polskiej i Programu 3 Polskiego Radia ), Michał Grymuza (muzyk sesyjny, współpracownik największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej i rockowej), Grzegorz K. Witkowski, (dziennikarz magazynu Tylko Rock i Teraz Rock), Maciej Ochman (obecnie pracujący w USA w stacji telewizyjnej Discovery, syn Wiesława Ochmana) oraz Arek Żurowski i perkusista Darek Kąkol.
Róże Europy w latach osiemdziesiątych i pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych należały do ścisłej czołówki najpopularniejszych polskich zespołów młodzieżowych. Dziś pielęgnują tradycję garażowego rock’n’rolla, collage rocka i muzyki pop o korzeniach mocno osadzonych w klimacie prostych form muzycznych z uniwersalnym literackim przesłaniem. Występ w Jarocinie w 1985 roku rozpoczął wielką przygodę zespołu z polską sceną rockową. Róże Europy w kilka miesięcy zaliczają największe i najbardziej prestiżowe w Polsce koncerty rockowego undergroundu min. "Zlot Młodzieży Cynicznej" w Gdyni. Od tamtej chwili byli zapraszani na największe imprezy muzyczne w Polsce min. "Poza Kontrolą" i " Brum Top" w Warszawie, "Rock'n'Rollowe Antylyle" we Wrocławiu. Wielokrotnie zapraszano ich na Festiwal do Jarocina, na Union of Rock do Węgorzewa i na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Wspierali i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy koncertując co roku w innym mieście. Było także zapraszani na Festiwal "Przystanek Woodstock".
W 1992 roku zespół nagrał jedną z najbardziej liczących się w jego karierze płyt długogrających zatytułowaną "Poganie! Kochaj i Obrażaj". Płyta nagrywana była w kwartecie. W zespole bowiem nie było już Michała Grymuzy, natomiast perkusistę Adama Swęderę zastąpił Robert Kubajek (wcześniej w lokalnych zespołach heavy metalowych). Płyta stylistycznie nawiązywała do korzeni rocka z lekkim psychodelicznym odcieniem. Zespół pracował nad nią ponad rok, co zaowocowało benedyktyńsko dopracowanym materiałem. Do nagrań zespół zaprosił gitarzystę Kobranocki, Adama "Burzę" Burzyńskiego oraz dopiero zaczynającą karierę wokalistkę Edytę Bartosiewicz, która zaśpiewała z Różami utwór zatytułowany "Jedwab". Piosenka został losowo wybrana singlem promującym krążek "Poganie! Kochaj i Obrażaj". Nastąpiło apogeum popularności grupy. Wszystko za sprawą piosenki, która stała się największym przebojem w historii zespołu.
Nagrany z gościnnym udziałem, nieznanej wówczas szerzej, Edyty Bartosiewicz utwór Jedwab przyniósł zespołowi i wokalistce ogromny rozgłos trafiając na pierwsze miejsce m.in. Listy Przebojów Programu III PR i dostając nagrodę Programu I PR za najlepszą piosenkę roku. "Jedwab" utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów Marka Niedźwieckiego przez 5 tygodni, a na samej liście przez 21.
Skład obecny:
Bartosz Wawrzyniak - gitara,
Darek Osiński - bas,
Bartek Kapsa - bębny,
Karol Szolz - gitara,
Piotr Klatt - wokal
Zespół zagości w szczecińskim Klubie Muzycznym Browar Polski już 12 lutego o godz. 20:00.
Bilety w cenie 25zł w przedsprzedaży i 35zł w dniu koncertu