Błyskotliwa komedia Floriana Zellera – współczesnego francuskiego autora. Godzina spokoju to wszystko, czego oczekuje Michel. 3600 sekund absolutnej ciszy, żeby posłuchać płyty, którą po długich staraniach udało mu się zdobyć. Tymczasem świat wali mu się na głowę. Koniecznie chcą z nim rozmawiać: żona, syn, kochanka, przyjaciel, a nawet sąsiad, osaczając go niewygodnymi sprawami. Czy wymarzona godzina zamieni się w prawdziwy koszmar?
Florian Zeller
GODZINA SPOKOJU
(Une heure de tranquillité)
przekład: Barbara Grzegorzewska
reżyseria, opracowanie muzyczne: Norbert Rakowski
scenografia: Janusz Mazurczak
kostiumy: Justyna Gwizd
asystent reżysera: Paweł Niczewski
obsada:
Michel: Konrad Pawicki
Nathalie: Joanna Matuszak
Elsa: Ewa Sobczak
Pierre: Robert Gondek
Sébastien, syn: Wojciech Sandach
Léo: Paweł Niczewski
Paweł, sąsiad: Marian Dworakowski
Florian Zeller (ur. 1979 w Paryżu) – francuski pisarz, dramaturg, wykładowca Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu, którego utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a sztuki wystawiane są z powodzeniem na wielu europejskich scenach. Swoją pierwszą powieść – „Neiges artificielles”, opublikował w wieku 22 lat – książka, pozytywnie przyjęta przez francuską krytykę, otrzymała nagrodę Fundacji Hachette. Od tego czasu Zeller napisał 5 powieści oraz 9 sztuk teatralnych, których popularność uczyniła go jednym z najważniejszych autorów francuskich scen prywatnych. Jest laureatem wielu nagród literackich, między innymi prestiżowej nagrody Prix Interallié za powieść „La Fascination du pire” (2004) oraz Prix Jeune Théâtre Akademii Francuskiej za sztukę „Si tu mourais” (2007). Inscenizacje jego dramatów wielokrotnie były nominowane do jednej z najważniejszych francuskich nagród teatralnych Molière. Według brytyjskiego dziennika „The Independent”, Zeller jest uznawany za „jeden z najgorętszych literackich talentów we Francji”. Na język polski zostały dotąd przetłumaczone 4 jego sztuki: „Prawda”, realizowana m.in. w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz Teatrze Bagatela w Krakowie, „Matka” oraz „Ojciec” – opublikowane w „Dialogu”. Komedia „Godzina spokoju”(„Une heure de tranquillité”) swoją prapremierę miała w Théâtre Antoine w Paryżu (2013). Na jej podstawie w 2014 został zrealizowany film w reżyserii Patrice’a Leconta (Florian Zeller był autorem scenariusza). Realizacja „Godziny spokoju” w przekładzie Barbary Grzegorzewskiej w reżyserii Norberta Rakowskiego jest polską prapremierą tej sztuki.
Norbert Rakowski – reżyser teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział Aktorski) i Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydział Reżyserii Dramatu). Kształcił się również w kierunku muzycznym. Przed ukończeniem studiów aktorskich debiutował na warszawskich scenach - Szwedzka 2/4 i w Teatrze Małym. W latach 1994 – 2004 był aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Zagrał kilkanaście ról w teatrze i Teatrze Telewizji. W 1999 r. zadebiutował jako reżyser autorskim spektaklem „Nagle” w Teatrze Studio w Warszawie. W lutym 2001 zrealizował spektakl dyplomowy „Samotnik” Roberta Andersona w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Reżyseruje sztuki głównie o tematyce współczesnej w teatrach w Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Kaliszu, Toruniu i Warszawie. W swojej pracy nie koncentruje się na jednym gatunku. Realizuje zarówno spektakle realistyczne, jak i eksperymentalne formy tańca współczesnego oraz formy operowe. Na Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych (Łódź 1994) otrzymał nagrodę krytyków dla najlepszego aktora oraz specjalną nagrodę Super Ekspresu i publiczności. W 2008 r. za „Plotkę” Francisa Webera otrzymał łódzką Złotą Maskę w kategorii „najlepsza reżyseria”, a w 2010 r. Grand Prix na warszawskim festiwalu Korczak za spektakl „Kieszonkowa orkiestra”. Globtroter i miłośnik twórczości Andrzeja Tarkowskiego, Piny Bausch oraz muzyki jazzowej.
W Teatrze Współczesnym w Szczecinie zrealizował: „Bliżej” Patricka Marbera (2005) oraz „A komórka dzwoni” Sarah Ruhl (2012).
Kasa teatru przy Wałach Chrobrego 3 czynna: wtorek - sobota: 9.00 – 19.00, niedziela: 14.00-19.00.