Karnetów na KONTRAPUNKT 2016 już nie ma, ale warto kupić bilet na jeden z dodatkowych spektakli i próbować dostać się na przedstawienia chwilę przed graniem. W tym roku Szczecin ugości Demirskiego i Strzępkę, Wyrypajewa z Gruszką i wiele innych znanych i zdolnych ludzi ze świata teatru lub jego pogranicza.
51 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016
poniedziałek 18 kwietnia
16.00 – 40/250 plakaty i premiery (otwarcie wystawy, Pleciuga)
17.00 (B2) – Watermelon, Sutari (Filharmonia)
19.00 (A+BB+B1) – Watermelon, Sutari (Filharmonia)
19.00 (bilety) – Maria Callas. Master Class, Och-Teatr, Warszawa (Współczesny)
20.30 (bilety) – Miss HIV, Teatroteka (Kana)
wtorek 19 kwietnia
16.30 (A+B) – Ewelina płacze, TR Warszawa (Pleciuga)
19.00 (A+B) – Maria Callas. Master Class, Och-Teatr, Warszawa (Współczesny)
21.30 (bilety) – Zgaga, Teatroteka (Kana)
ok. 21.45 – Dyskusja (Brama Jazz Cafe)
środa 20 kwietnia
10.00 – 14.00 – „Nowy” teatr nie(po)rozumienia (spotkania dyskusyjne) (Teatr Mały)
16.00 (A) – Wojny, których nie przeżyłam, Teatr Polski, Bydgoszcz (Pleciuga)
16.00 (B) – Aktorzy żydowscy, Teatr Żydowski, Warszawa (Kana)
17.45 (A1) – Poruszenie, Teatr Lalek „Pleciuga”, Szczecin (Pleciuga)
19.00 (bilety) – Maria Callas. Master Class, Och-Teatr, Warszawa (Współczesny)
19.30 (A) – Aktorzy żydowscy, Teatr Żydowski, Warszawa (Kana)
19.30 (B) – Wojny, których nie przeżyłam, Teatr Polski, Bydgoszcz (Pleciuga)
ok. 21.30 – Dyskusja (Brama Jazz Cafe)
czwartek 21 kwietnia
10.00 – 14.00 – „Nowy” teatr nie(po)rozumienia (spotkania dyskusyjne) (Teatr Mały)
16.00 (A+B) – Nieznośnie długie objęcia, Teatr Powszechny, Warszawa, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków (Pleciuga)
18.30 (A+B) – Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku, Teatr Współczesny, Szczecin (Współczesny)
19.30 (bilety) – Nieznośnie długie objęcia, Teatr Powszechny, Warszawa, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków (Pleciuga)
19.30 (bilety) – one more thing, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia (Centrum Dialogu Przełomy)
20.15 (bilety) – one more thing, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia (Centrum Dialogu Przełomy)
20.30 (BB+A3) – Poruszenie, Teatr Lalek „Pleciuga”, Szczecin (Pleciuga)
20.30 (A1+bilety) – Chłopiec malowany, Teatroteka (Kana)
21.00 (bilety) – one more thing, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia (Centrum Dialogu Przełomy)
ok. 21.45 – Dyskusja (Brama Jazz Cafe)
piątek 22 kwietnia
karnet A i BB – Berlin, wyjazd ok. 8.30 z Pleciugi
12.00 – Baal, Deutsches Theater Berlin
15.00 – War and Peace, Gob Squad (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz)
20.00 – Bella Figura, Schaubühne am Lehniner Platz
karnet B – Szczecin
16.15 (B2) – Poruszenie, Teatr Lalek „Pleciuga”, Szczecin (Pleciuga)
18.30 (B1+B2) – notallwhowanderarelost, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia (ACK)
20.00 (B1+B2) – Chłopiec malowany, Teatroteka (Kana)
sobota 23 kwietnia
15.00 (A2+BB) – notallwhowanderarelost, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia (ACK)
17.00 (A+B) – Deep Dish, Liquid Loft, Austria (Współczesny)
17.00 (wstęp wolny) – Weź krzesło i idź na koncert, Omega Impact, Holandia (śródmiejskie podwórko)
18.45 (A+B) – Ojciec matka tunel strachu, Narodowy Stary Teatr, Kraków (Pleciuga)
20.00 (A2+B1) – Poruszenie, Teatr Lalek „Pleciuga”, Szczecin (Pleciuga)
20.15 (A1+A3) – notallwhowanderarelost, Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS, Belgia (ACK)
20.00 (bilety) – Zakład Doświadczalny „Solidarność”, Teatroteka (Kana)
od 21.00 do 23.00 – Ovids Traum, Theater Anu, Berlin (plener, park Żeromskiego) Uwaga! wejście grup na spektakl co 20 minut
ok. 24.00 – Noc Performerów (Teatr Rozmaitości „Gwitajcie”)
niedziela 24 kwietnia
15.00 (A2+A3+BB) – Chłopiec malowany, Teatroteka (Kana)
18.00 (A+B) – nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! (finał), Narodowy Stary Teatr, Kraków (Teatr Polski)
Uprzejmie prosimy zwrócić uwagę na oznakowanie karnetów oraz zaproszeń. Ze względu na ograniczoną widownię przy prezentacji „Poruszenia”, „notallwhowanderarelost” oraz „Chłopca malowanego” wprowadzono dodatkowe oznakowania. W karnecie i zaproszeniu A zawierają się A1, A2, A3; w karnecie i zaproszeniu B – BB, B1, B2. Sześć spektakli oraz finał (oznaczonych w programie A+B) jest prezentowanych dla wszystkich posiadaczy karnetów i zaproszeń jednocześnie.
Wyjazd do Berlina – karnety A1, A2, A3, BB.
Ceny karnetów i biletów znajdziecie tutaj.
SPEKTAKLE KONKURSOWE
TR Warszawa, "Ewelina płacze", Anna Karasińska
Tekst jest mieszaniną fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów. W spektaklu aktorzy próbują zagrać siebie samych, wyobrażonych przez kogoś innego. Cudze wyobrażenia i fantazje przenikają się z ich prywatną prawdą. Nie mając możliwości sprostowania informacji na swój temat, pozostają uwięzieni w przypadkowych i fragmentarycznych tożsamościach.
Och-Teatr | Warszawa, "Maria Callas. Master Class"
Krystyna Janda po kilkunastu latach powraca do tematu życia Marii Callas, jednej z największych diw operowych XX wieku. Czy zgromadzone przez ten czas osobiste doświadczenie dyrektorki teatru, gwiazdy polskich scen i ekranu, wzbogaciło kreowaną postać? Czy ranga mistrzowska może być podniesiona jeszcze wyżej? Dla kontrapunktowej publiczności to drugie spotkanie z aktorką w tej roli – tym razem w programie konkursowym.
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy , „Wojny, których nie przeżyłam”, reż. Agnieszka Jakimiak, Weronika Szczawińska
Jak wygląda wojna, której się nie przeżyło? Czym jest wojna w czasach, kiedy obraz wojny został zastąpiony przez wojnę na obrazy?To spektakl, który eksploruje niewygodne i wstydliwe doświadczenie naszej współczesności – doświadczenie właściwe podglądaczom historii (którymi w zasadzie wszyscy jesteśmy), typowe dla obserwatorów obcych wojen, rzucających ciekawskie spojrzenia z bezpiecznego terytorium, na którym wojna jest wciąż tylko słowem, cudzym wspomnieniem, niebezpieczną fantazją.
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, „Aktorzy żydowscy”, reż. Anna Smolar
Aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie mierzą się z krążącymi wokół ich teatru stereotypami. Zakuci w klisze odgrywanych przez dziesięciolecia postaci, fabuł, konwencji starają się wyrwać z nich, mówiąc wreszcie własnym głosem. Deklarują korzystanie z konwencji mocumentu: gatunku udającego dokument, podszytego fikcją. Być może to właśnie pomaga im uzyskać wrażenie autentyczności postaci, pozwala powiedzieć o wiele więcej o wstydzie, jak również o dumie.
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, „Nieznośnie długie objęcia”, reż. Iwan Wyrypajew
Nowa sztuka Iwana Wyrypajewa zrealizowana w Teatrze Powszechnym w Warszawie to iskrząca się humorem opowieść o młodych ludziach błąkających się po świecie od Berlina po Nowy Jork w poszukiwaniu sensu swojego życia. Przelotne związki, romanse, narkotykowe tripy stają się próbą ucieczki przed pustką wypełniającą ich dusze. Każdy z bohaterów ma iluminację, która na moment pozwala zrozumieć sens i istotę życia. Czy z niej skorzystają? Historie młodych ludzi są brawurowo opowiadane przez czworo znakomitych młodych aktorów – Karolinę Gruszkę (laureatka Kontrapunktu za spektakl „Lipiec”), Julię Wyszyńską, Marcina Buchwalda i Dobromira Dymeckiego. Zapraszamy na mądry, pełen ironii spektakl o poszukiwaniu sensu życia.
Deutsches Theater Berlin, "Baal", reż. Stefan Pucher
Baal to babiloński bóg płodności, w tradycji chrześcijańskiej utożsamiany również z demonem. Bohater dramatu Bertolta Brechta jest właśnie takim pożeraczem życia, karmiącym się zmysłowością. Konsumowanie świata to jego sposób na zaspokajanie codziennych potrzeb. Wciąż chce więcej i więcej, mocniej, szybciej, bez ograniczeń i zasad moralnych. Ale czy tak można długo? W Biblii nazwano Baala fałszywym bożkiem, który omamia i zwodzi swoich wyznawców. Brecht napisał „Baala”, mając zaledwie 20 lat, ale później wielokrotnie wracał do tego tekstu. Utwór o poecie kontestującym obowiązujące normy społeczne jest w istocie ponurą opowieścią o ludzkiej egzystencji. Spektakl w reżyserii Stefana Puchera mówi o brutalnym świecie kapitalizmu. Zaskakuje sposób przedstawienia postaci. Główny bohater, który wygląda jak groteskowy arlekin, zostaje umieszczony w przestrzeni przypominającej wieżę kontroli ruchu lotniczego. Intrygują również kostiumy i makijaże, przywodzące na myśl postacie z „Batmana”.
Gob Squad | Berlin / Nottingham, "War and Peace [Wojna i pokój]", koncepcja i reżyseria: Gob Squad
„Weź tę książkę. Ciężka? A to tylko połowa. Jest jedną z najdłuższych na świecie. Ma 1256 stron (zależy od wydania i języka, w jakim ją czytasz), napisana w czterech tomach, z ponad 135 występującymi postaciami. Czytałeś...? Jestem dopiero w połowie”.„Wojna i pokój” to nowy „spektakl wideo na żywo” znanego berlińskiego kolektywu: to zbiorowe doświadczenie czytania powieści historycznej, w którym sztuka i życie codzienne, historia i współczesność, realność i fikcja zacierają się i każdy staje się potencjalnym, protagonistą.
Schaubühne am Lehniner Platz | Berlin, „Bella Figura [Bella figura]”, reż. Thomas Ostermeier
„Bella Figura” to sztuka francuskiej aktorki i dramatopisarki Yasminy Rezy napisana specjalnie dla zespołu Schaubühne. Historia bohaterów opowiada wydarzenia z jednego wieczoru, który rozpoczął się wyjątkowo niefortunnie. Samotna matka Andrea wraz z kochankiem Borysem wybierają się do restauracji, którą jak się okazuje, poleciła mu... jego żona. A to jeszcze nie koniec niespodzianek i dziwnych perypetii bohaterów. Jak skończy się romantyczny wieczór pary? Wspaniałą ucztę teatralną zapowiada już samo nazwisko reżysera spektaklu Thomasa Ostermeiera. Na scenie zobaczymy artystów dobrze znanych z dużego i małego ekranu, m.in. Ninę Hoss i Marka Waschke. Aktorka została doceniona m.in. za tytułową rolę w filmie „Barbara”, natomiast szerszej publiczności jest znana z serialu „Homeland”. Mark Waschke zapisał się w pamięci polskich widzów rolą w kontrowersyjnym serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.
Benjamin Verdonck / Toneelhuis / KVS | Belgia, "notallwhowanderarelost [niekażdybłądziktowędruje]", twórcy: Benjamin Verdonck, Iwan Van Vlierberghe, Sven Roofthooft, Sébastien Hendrickx, Han Stubbe, Louisa Vanderhaegen, Griet Stellamans
Pociągając za sznurki skonstruowanego przez siebie świata przedmiotów, aktor (autor i obsługa techniczna w jednym) otwiera kolejne szufladki skojarzeń, wypełnione zaskoczeniem wynikającym z nadania ruchu materii nieożywionej. Czy jego bohaterowie, jak wyjęci z obrazów Kazimierza Malewicza, będą zdolni wywołać iluzję przeżyć, skłonić nas do emocji w trakcie ich grawitacyjnych przygód? Obserwując to magiczne pudełko, jednocześnie śledzimy skupioną rolę operatora tego świata: dziecka i demiurga jednocześnie. Spektakl gościł na wielu europejskich festiwalach teatralnych, również tych najważniejszych, w Awinionie czy Kunst des Festival des Arts w Brukseli.
Liquid Loft | Wiedeń, Austria, „Deep Dish [Głębokie naczynie]”, reżyseria i choreografia: Chris Haring
To trzecia część tryptyku austriackiej grupy, zapraszającego nas do opowieści o sztucznych rajach, perfekcyjnych ogrodach. Wieczorne przyjęcie przeradza się w najeżoną przygodami przejażdżkę przez wymiary makro- i mikrokosmosu. Liquid Loft płynnie łączy konwencje tańca, filmu, instalacji – ukazujących błahość i ulotność naszej egzystencji. Scena mieni się metaforami barokowych obrazów, raju rozkoszy ziemskich i ich nieuchronnych upadków.
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, „Ojciec matka tunel strachu”, reż. Wojtek Klemm
Tytułowy tunel zarówno przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem, jak i stanowi określenie sytuacji (pułapki?), w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Podstawowa jednostka społeczna (modelowo dysfunkcyjna) poddana analizie na warsztacie prawdziwej rodziny aktorskiej z odwróconymi rolami: Jan Peszek w roli syna swojego syna i synowej (Błażej Peszek i Katarzyna Krzanowska). Potrzeba prawdziwego mistrzostwa, aby tak lekko i atrakcyjnie mówić o traumatycznych sprawach.
SPEKTAKL PLENEROWY
Theater Anu | Berlin, „Ovids Traum. Im Garten der Wandlungen” [Sen Owidiusza. W ogrodzie przemian], pomysł i koncepcja: Theater Anu – Bille i Stefan Behr, Martin Thoms
Podczas tegorocznego pleneru szczeciński park zostanie zamieniony w bajeczny ogród metamorfoz. Znany już kontrapunktowej publiczności z przedstawienia „Wielka podróż” Theater Anu z Berlina, który od wielu lat zgłębia potencjał poetyckiego teatru w przestrzeni publicznej, zachwyci tym razem instalacjami świetlnymi i tańczącymi cieniami. Podczas tej onirycznej podróży widzowie będą mogli w pełni zanurzyć się w bogatym wizualnie i dźwiękowo fascynującym świecie mitów. Nie zabraknie również... płonących butów!