Kolejna akcja przypominająca szczecinianom o Carycy. Tym razem w związku z programem Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży "Śladami Marii Fiodorownej".
MARIA FIODOROWNA – Zofia Dorota Wirtemberska
Maria Fiodorowna, Caryca nieznana w Szczecinie – miejscu swojego urodzenia, pojawiła się na świecie jako Zofia Dorota Augusta Luiza Wirtemberska 25 października 1759 roku. Chociaż jej ojciec, Fryderyk Eugeniusz, miał istotną pozycję, będąc komendantem szczecińskiej twierdzy, to dla jej przyszłości istotniejsza okazała się matka (również Zofia Dorota) i jej koligacje, a zwłaszcza kuzynostwo z królem pruskim Fryderykiem II, który młodziutką Zofię Dorotę wydał za mąż za wcześnie owdowiałego syna Katarzyny II, Pawła I.
Postać Zofii Doroty Wirtemberskiej, która po wyjściu za mąż za syna carycy Katarzyny II Pawła I, przyjęła imię Marii Fiodorownej, stanowi wspaniały przykład oświeceniowego kosmopolityzmu. Urodzona w 1759 roku w Pałacu Grumbkowa, obecnie Pałacu pod Globusem w Szczecinie, mieszczącym główną siedzibę Akademii Sztuki w Szczecinie, spędziła w nim pierwsze 10 lat swojego życia, następnych 7 w rodowym zamku książąt Wirtemberskich w Montbeliard (Château des ducs de Wurtemberg) (1769-1776) (obecnie znajdującego się na terenie Francji przy granicy z Niemcami), zaś w październiku 1776 wyszła za mąż za syna Katarzyny Wielkiej w Petersburgu, późniejszego Pawła I (1796-1801). Pierwsze spotkanie młodej pary odbyło się w Berlinie 13 sierpnia tegoż samego roku. Po wielu latach, wielu porodach, śmierci męża, kiedy na tronie zasiadał jej pierwszy syn: Aleksander I, Maria Fiodorowna znów przyjechała do Berlina do dawnej, Królewskiej Akademii Sztuki, gdzie 25 grudnia, w uznaniu za jej osiągnięcia na polu sztuki, została uroczyście przyjęta w poczet jej honorowych członków.
Maria Fiodorowna uprawiała amatorsko wiele dziedzin sztuki, będąc sprawną artystką. Zajmowała się malarstwem, rysunkiem, tworzeniem popularnych na początku XVIII wieku sylwetek, rzeźbieniem kamei, odlewnictwem medali, wykonywaniem elementów dekoracyjnych mebli i ozdób salonowych. Interesujący jest także fakt zajmowania się przez Marię Fiodorowną nie tylko sztukami pięknymi, ale także sztukami użytkowymi. Maria Fiodorowna wykonała wiele elementów dekoracyjnych mebli i bibelotów, często współpracując z dekoratorami i architektami zatrudnionymi na dworze.
Maria Fiodorowna jako Wielka Księżna, Caryca a potem Matka Carów z konieczności swojej pozycji zajmowała się poza czynnym uprawianiem sztuki także mecenatem artystycznym, jak zresztą wcześniej Katarzyna II i inni królowie europejscy. Na jej dworze gościli artyści, malarze, muzycy, kompozytorzy, literaci, aktorzy.