„Wokół Tradycji” 2013 - „Uleciała dusza z ciała”. Spotkanie z pieśniami o rzeczach ostatecznych i opowieściami o ludowych rytuałach związanych z kultem zmarłych.
Spotkanie z Piotrem Grochowskim „Dziady. O obcowaniu żywych ze zmarłymi”
Opowieść o ludowych rytuałach związanych z kultem zmarłych oraz o dziadach - wędrownych żebrakach i ich pieśniach. Spotkanie połączone będzie z prezentacją książki Piotra Grochowskiego „Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach”. Tematem wykładu będą różne formy dziadów, czyli praktyk służących podtrzymywaniu kontaktów ze zmarłymi przodkami. Ilustrowana fragmentami filmów oraz zdjęciami i rysunkami opowieść będzie się koncentrować zarówno na rozmaitych działaniach obrzędowych (zadusznych, weselnych, kolędniczych), w których postać dziada - przodka odgrywała istotną rolę, jak i na działalności wędrownych dziadów- żebraków, będących dawniej swego rodzaju pośrednikami między światem żywych i zmarłych. Ta perspektywa jest ciekawa również z tego powodu, że figura owa nie ma wyłącznie charakteru historycznego i w pewnym zakresie jest ona żywa również w myśleniu współczesnym, o czym dobitnie świadczy znany powszechnie przypadek użycia frazy „spieprzaj dziadu”.
Koncert pieśni dziadowskich w wyk. Agaty Harz i Remigiusza Nahaja
Na koncert złożą się pieśni o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach (wojnach, pożarach, epidemiach, morderstwach itp.). Remek Hanaj i Agata Harz zajmują się praktykowaniem dawnych ludowych tradycji muzycznych "in crudo" czyli w wersji bliskiej oryginałowi. Grają i śpiewają "Pieśni gościńca" - ballady dziadowskie, pieśni pielgrzymie i mądrościowe zachowane w tradycji ustnej czy zapisane przez Oskara Kolberga - w duecie: biały głos z towarzyszeniem liry korbowej. Wykonawcy nagrali niektóre pieśni dla Programu 2 Polskiego Radia. Projekt „Wokół Tradycji 2013” dofinansowano z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Dziedzictwo kulturowe”.