Serdecznie zapraszamy na prezentację podsumowującą zimowy projekt Platerøwki realizowany w ramach programu „1/1 Mistrz i Uczeń”.
Prezentacja obejmie pokaz filmu dokumentującego przebieg projektu oraz wystawę prac plastycznych stworzonych przez mieszkańców Platerøwki. Prace te zostały zainspirowane wspólnymi rozmowami na temat miejsca, w którym mieszkamy - wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Emilii Plater 92 na szczecińskim Grabowie.
Centrum rozmów z sąsiadami zajęło drzewo, które rośnie w jej głównym podwórzu. Nie wiemy kto i kiedy je zasadził. Pamięć najstarszej mieszkanki sięga 1947 r., kiedy lipa sięgała pierwszego piętra otaczających ją oficyn. Dziś jej szczyt widoczny jest ponad dachami. Odkąd tu jest, przeszły obok niej różnonarodowe pokolenia, ona tymczasem zajmuje wciąż ten sam wąski kwadrat ziemi. Wielokrotnie starano się o jej ścięcie: "bo ciemno", "bo liście", ale kończy się na regularnym podcinaniu jej gałęzi.
W wielu kulturach lipa była czczona jako święte drzewo. Sądzono, że nie uderzają w nią pioruny, dlatego często sadzono ją przed domem. Uznawana była za drzewo bóstw miłości i życia rodzinnego. Spełniała funkcje ochronne: jej łyka używano do plecenia wianuszków, święconych w oktawę Bożego Ciała. Wianki te służyły do ochrony domu przed niebezpieczeństwem. Cień lipy miał dawać zdrowie, a sen pod lipą - sprowadzać prorocze sny.
Według Mircea Eliade przedmiotem kultu drzew nie były jednak one same, ale ich znaczenie: to co się przez nie objawiało i co się w nich zawierało.
„Nasza” lipa zainspirowała w ostatnich miesiącach szereg działań sąsiedzkich i artystycznych. Po grudniowym „Przesileniu”, kiedy wspólnie przystroiliśmy lipę jako choinkę i styczniowym performansie japońskiego kolektywu twórczego OLTA pt. "Ghost of Modern" (Duch Współczesności), zrobimy kolejny krok. Głos zabierze społeczność aktualnie zamieszkująca kilka oficyn przy ul. Emilii Plater. Lipa, główna bohaterka wydarzeń stała się naszym axis mundi - środkiem świata, wokół którego toczy się nasze życie. Dała nam też pretekst do wspólnych spotkań, refleksji i pracy twórczej; do podjęcia próby określenia miejsca, z którym każdy z nas się utożsamia.
Wystawa prezentować będzie poszczególne wypowiedzi lokatorów wspólnoty, którzy za pomocą wybranej techniki plastycznej wykonali własne prace artystyczne. Towarzyszyć im będzie film dokumentujący projekt zimowy oraz specjalnie na tę okazję przygotowane prace zaangażowanych w projekt artystów.
Organizatorzy: PLATERØWKA, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", 1/1 Mistrz i Uczeń, Fundacja LOTTO Milion Marzeń
Partnerzy: Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Emilii Plater 92 w Szczecinie, Werbel Productions, www.olta.jp, Konstelacja Szczecin
"Utwór Lokatorski"
piątek 28 lutego 2014, godz.18.00