Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

"Na Boga!" Ostatnie bilety!

Gdzie: 
Teatr Współczesny w Szczecinie (Duża Scena), Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Niedziela, 13 Kwiecień, 2014 - 18:00
Za ile: 
50 zł / 60 zł

XLIX Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2014 rozpocznie się za niecałe trzy tygodnie. Można jeszcze kupić bilety na spektakl, który zostanie pokazany jako finał festiwalu.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

 

Na Boga!

Jarosław Murawski

 

Dramat formalny i fabu­larny Jarosława Murawskiego to tekst napisany trzy­na­sto­zgłos­kowcem, wyjątek stanowią jedynie inter­ludia, przy­pisane poszcze­gólnym postaciom chóru. Nie jest to jednak ani żart, ani pamflet na mickie­wi­czowską tradycję lite­racką. Zabieg ten kore­sponduje wyraźnie ze znaczeniem tego systemu wersy­fi­ka­cyjnego, koja­rzonego z eposem, dziełem totalnym.

„Na Boga!” odbiega jednak od wizji senty­men­talnego świata pejzażu, bogatego w środki poetyckie, bliskiego reali­zmowi magicznemu. Przede wszystkim jest to wyraźnie tekst fabu­larny o wartkiej akcji, niekiedy zbli­ża­jącej się do typu narracji XIX-wiecznej fabuły sensa­cyjnej. Pretekstem historii jest podglą­danie przez autora ludowego zwyczaju wodzenia Judasza, wiel­ko­piąt­kowej tradycji ze śląskiego Skoczowa. Świat ten w dramacie Murawskiego ożywa. Nie jest reży­se­ro­wanym wido­wi­skiem, ale areną, na której repre­zen­tanci Drużyny Zła i Obrońców Wartości konfrontują się ze sobą. Dzięki konse­kwentnemu użyciu ironii i hiperboli tekst staje się bardzo ludzki, może nawet „ludowy”. Niepozbawione prawdy histo­rycznej monologi Księdza Grzyba, spotkania trzech diabłów i snuta przez nich intryga dopro­wa­dzają jednak do niety­powego konfliktu. Wszyscy czekają na to samo, na zmar­twych­wstanie idei, na odno­wienie się kultu­ro­twór­czych znaków, na powtórne uporząd­ko­wanie, może nawet na kolejną „grubą kreskę”. Rewolucji nie będzie, historia kołem się toczy.

(informacja ze strony internetowej www.teatr.walbrzych.pl)

 

 

z recenzji teatralnych:

 

Otóż Marcin Liber i wałbrzyszanie nie dali się skusić na żaden dystans czy nawias. Nie wprowadzili projekcji, songów, metakomentarzy. Uznali jak za króla Ćwieczka: ma wybrzmieć tekst. [...] Ma wypełniać tyrady aktorskim kunsztem, ma skupiać uwagę na wywodzie, a nie rozpraszać go w dygresjach. Bo właśnie to się widzom należy – nie formalne popisy! Powstał spektakl skupiony, skoncentrowany, powiedziałoby się, pięknie przejęty misją. Dojrzale grany przez wyćwiczony w rozmaitych poetykach zespół, ze świetnymi rolami.

Jacek Sieradzki, Najpierw jednak nie-wiara, „Odra”

Swojski kicz jasełek Murawski łączy z ostrzem pióra dobrego felietonisty. South Park spotyka się tu z Faustem i Dziadami, kabaret z ludowym teatrem misteryjnym. Mamy więc multum ironicznych nawiązań do bieżącego życia politycznego. Dostaje się również głośnym postaciom ze środowiska teatralnego – tropicielom lewackich i gejowskich spisków w teatrze, ale też bohaterce ostatniej facebookowej afery z nowym papieżem w roli głównej.

Witold Mrozek, Uprzejmie zapraszamy do grobu, „Gazeta Wyborcza”

 

 

 

 

Na Boga!

Jarosław Murawski

 

reży­seria: Marcin Liber

drama­turgia: Michał Pabian

sceno­grafia i kostiumy: Grupa Mixer

muzyka: Aleksandra Gryka

opra­co­wanie muzyczne: Małgorzata Sarbak

światła: Mirek Kaczmarek

asystent reżysera: Tomasz Kaczorowski

premiera: 20 kwietnia 2013

 

występują: Małgorzata Białek (gościnnie), Angelika Cegielska /​ Ewelina Żak, Sara Celler-Jezierska, Karolina Krawiec, Joanna Łaga­nowska, Małgorzata Łakomska (gościnnie) / Irena Sierakowska, Rozalia Mierzicka, Irena Wójcik, Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła (gościnnie), Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn

 

 

Zadanie współfinansowane ze środków budżetowych Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

 

 

niedziela 13 kwietnia (wolna sprzedaż biletów)

18.00 – Na Boga! / Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu (Teatr Współczesny)

ceny biletów: 60 zł i 50 zł

 

rezerwacja biletów – tel. 91 433 58 04

 

 

 

www.kontrapunkt.pl

 

 

Foto: 
Bartłomiej Sowa

Zobacz również