Gdzie:
Szczeciński Inkubator Kultury, Al. Wojska Polskiego 90
Data wydarzenia:
Niedziela, 11 Maj, 2014 - 15:30 do 19:00
Za ile:
wstęp wolny
Nadmierny konsumpcjonizm to poważny problem, powszechnie kojarzący się głównie z presją ze strony wielkich koncernów. Przeświadczenie o tym, iż zjawisko to nie dotyczy nas i jako jednostki nie jesteśmy w stanie wpłynąć na zmianę stanu rzeczy jest błędne. Warto zdać sobie z tego sprawę już dziś. INKU zaprasza w tym celu na majowy Bezgotówkowy Weekend.
Każdy z nas ma w swoich zbiorach zalegające przedmioty, ubrania, na które nigdy nie ma odpowiedniego momentu albo pieczołowicie przyrządzone skarby z domowej spiżarki. Zgodnie z angielskim przysłowiem mówiącym: „one man’s trash is another man’s treasure” („dla jednego śmieć, dla drugiego skarb”), odetnij się od rozbuchanego konsumpcjonizmu i wpadnij 11 maja do Szczecińskiego Inkubatora Kultury na Weekend Bezgotówkowej Wymiany, podczas którego pieniądze stracą wartość.
Weź udział w Raju Dziada – będzie on okazją, aby wymienić zbędne rzeczy na coś, co sprawi nam radość. To już trzecia odsłona wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Szczecina. Zasada nabywania rzeczy jest prosta: należy przynieść swoje niepotrzebne różności (ubrania, książki, meble, sprzęt, domowe przetwory), znaleźć coś dla siebie na innym stoisku i zaproponować zamianę. Co ważne, podczas imprezy zapominamy o pieniądzach!
Równocześnie od godziny 16:30 trawnik przy INKU przemieni się w wegański bufet pod chmurką podczas IV Szczecińskiej Kuchni Społecznej. Tutaj również będzie obowiązywać zasada wzajemności – aby skosztować wszystkich potraw, należy przynieść jedną, przygotowaną przez siebie, według zasad kuchni wegańskiej. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów pochodzenia zwierzęcego. To tylko jeden z elementów wegańskiego stylu życia, bazującego na unikaniu wszystkiego, co wiąże się z cierpieniem zwierząt.
Dodatkowo, w trakcie trwania imprezy odbędzie się wykład poświęcony Cafe Fińskiej z Krakowa. To pierwsza w Polsce bezgotówkowa kawiarnia, w której „płaci się” robiąc lub dając coś w zamian. Początkowo miała formę projektu artystycznego mającego trwać dwa tygodnie ale zaangażowanie mieszkańców sprawiło, że kawiarnia wciąż się rozwija. Założyciele Cafe Fińskiej spotkają się również ze studentami Akademii Sztuki.
Uwolnij niepotrzebne przedmioty i daj im szansę na drugie życie!
Foto:
mat. organizatora