Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

"Brawa dla wandala" - akcja streetartowa Projektu Wandalovego na Cmentarzu Centralnym

Gdzie: 
Cmentarz Centralny, pomnik nagrobny Anioła u Neumannów
Data wydarzenia: 
Poniedziałek, 14 Kwiecień, 2014 - 16:00

Szczeciński Cmentarz Centralny jako galeria sztuki, a w nim główna ekspozycja autorstwa Wandala? Anioł ze złamanym skrzydłem albo wystrzępiony słupek dziełem artystycznym? Czemu nie. Zwłaszcza, kiedy mówimy o działaniu w ramach „Projektu Wandalovego, akcji społeczno-artystycznej o wandalizmie a rebours”.

Projekt Wandalovy, którego pomysłodawczynią jest Sabina Wacławczyk (artystka plastyk, scenografka i reżyserka teatralna) jest sekcją Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Szczecińskiego. Przygotowania do akcji i tropienie przez artystów aktów wandalizmu w Parku Zmarłych rozpoczęło się już pod koniec października 2013 (wtedy o projekcie pisał portal wSzczecinie.pl), po czym Projekt Wandalovy przeprowadził w czasie świąt zadusznych pilotażową akcję umieszczania wlepek. Zachęceni pozytywnym odbiorem artyści postanowili przygotować drugą, wielkanocną odsłonę.
Akcja przeprowadzona zostanie 14-tego kwietnia w godzinach popołudniowych. Wlepki zostaną zainstalowane na około 10 dni. Działanie jest skorelowane z datą Świąt Wielkanocnych, aby akcja mogła zaistnieć dla jak największego kręgu odbiorców, mieszkańców Szczecina odwiedzających Cmentarz.
 
Autorkami wlepek (pierwsza ilustracja pod tekstem) są fotografka i grafik Magdalena Seredyńska oraz Sabina Wacławczyk. Artystki nawiązały do jednego ze słynniejszych aktów dewastacji na cmentarzu: ochlapania farbą anioła z nagrobka Naumann.
 
Akcja polegać będzie na umieszczeniu serii kilkudziesięciu wlepek, które mają, zgodnie z formułą „a rebours” Projektu Wandalovego, lekko sarkastyczną, ironiczną treść. Ich zadaniem jest uczulenie na nagminnie powtarzające się na terenie szczecińskiej nekropolii akty wandalizmu, oszpecania i bezmyślności. 
 
Artyści skupią się na różnych nagannych zachowaniach. Tych małych, często uchodzących uwagi i na tych o zdecydowanym, agresywnym charakterze. Oznaczą przykładowo zniszczone słupki informacyjne na kwaterach, drzewa oszpecone brudnymi szmatami, starymi reklamówkami i plastikowymi butelkami, notorycznie dewastowane pomniki nagrobne w Lapidarium. Zaznaczą regularne okradanie tablic Traktu Historycznego z metalowych zaślepek. W gronie uhonorowanych „Brawami dla Wandala” znajdzie się również tak spektakularny akt dewastacji, jak wycięcie metalowych ryngrafów z siedmiu nagrobków na Kwaterze Zasłużonych.
 
Informacje o samym Projekcie Wandalovym można znaleźć także na stronie Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Szczeciński.
 
Akcja przygotowana została we współpracy z Zarządcą Cmentarza, ZUK, oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie. 
 
Akcja została objęta patronatem przez portal SzczecinGłówny.org
 
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również