Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

60 – lecie Chóru Akademickiego im. Prof. Jana Szyrockiego ZUT

Gdzie: 
Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, ul. Małopolska 48
Data wydarzenia: 
Piątek, 24 Październik, 2014 - 19:00
Za ile: 
20 - 50zł

W trakcie długiej historii chóru w jego szeregach znalazło się przeszło 3,5 tysiąca osób. Zespół występował w ponad 80 krajach na 4 kontynentach. W czwartek 23 października w gmachu Filharmonii rozpocznie się jubileusz 60-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie. Koncertom towarzyszy jubileuszowa wystawa na IV piętrze budynku Filharmonii.

Wystawa jubileuszowa

 

W przestrzeni wystawowej Filharmonii otwarta zostanie okolicznościowa wystawa, dzięki której będzie można zapoznać się z historią chóru i wieloma aspektami jego pracy. Pokazane zostaną stare zdjęcia, afisze, pamiątki, a nawet stroje, w których chórzyści występowali przed laty. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 października o godz. 17. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe podczas wydarzeń odbywających się w Filharmonii.

                                

Historia chóru

 

W listopadzie 1952 roku dwudziestojednoletni ówcześnie student Politechniki Szczecińskiej postanowił założyć chór. Jan Szyrocki – bo o nim mowa – późniejszy profesor, dyrygent i inicjator niezliczonych wydarzeń i festiwali muzycznych prowadził swój zespół przez ponad pięćdziesiąt lat, co stanowi swoisty ewenement. CHAPS – najpierw jako Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej, a dziś Chór Akademicki im. Profesora Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (CHAPS ZUT) pięciokrotnie zapraszany był do USA. Oklaskiwano go w Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Chile, Indiach, Tajlandii, Izraelu, na Wyspach Kanaryjskich, na Filipinach i na Kubie oraz w wielu krajach europejskich. W szerokim repertuarze zespołu znajduje się muzyka różnych epok i stylów, zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. CHAPS zapraszany jest często do prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, takich jak: K. Penderecki, R. Twardowski, J. W. Hawel, A. Koszewski, M. Jasiński. W tym roku chór został wyróżniony prestiżowym tytułem Ambasadora Szczecina.

 

Requiem Verdiego

 

Podczas koncertu zabrzmi jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego bohatera muzycznego– Requiem Giuseppe Verdiego. Verdi ukończył Requiem na pierwszą rocznicę śmierci Alessandra Manzoniego, włoskiego pisarza, którego bardzo cenił. Dramatyczna i wielka w brzmieniu muzyka tej Mszy obrazuje potęgę Boskiego Majestatu. Jest to prawdopodobnie najgłośniejszy utwór w literaturze muzyki poważnej. W celu osiągnięcia odpowiedniego brzmieniowego efektu, Verdi posłużył się w jednej z części m.in. rozstawieniem trębaczy naokoło sceny.

 

Koncert rozpocznie się w piątek, 24 października o godz. 19. Bilety w cenie 20 – 50 zł do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.szczecin.pl.

 

Filharmonia oferuje także sprzedaż biletów w abonamencie – przy zakupie biletów na 5 różnych koncertów przysługuje zniżka od cen regularnych, w zależności od kategorii miejsca. Bilety w formie abonamentu można kupić na wszystkie koncerty w Filharmonii, za wyjątkiem koncertów edukacyjnych, kameralnych oraz koncertów z ceną specjalną.

 

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie jest partnerem Miasta Szczecin w projekcie "Szczecin przyjazny rodzinie", uwzględniającym specjalny cennik dla posiadaczy Szczecińskiej Karty Rodzinnej oraz Szczecińskiej Karty Seniora.

Foto: 
Mat. organizatora

Zobacz również