Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Adam Bałdych włączy orkiestrę

Gdzie: 
Studio koncertowe S1 Radia Szczecin, ul. Niedziałkowskiego 24
Data wydarzenia: 
Czwartek, 26 Listopad, 2015 - 20:00
Za ile: 
40/60 zł

W kolejnej odsłonie cyklu Włącz Orkiestrę! 26 listopada z Baltic Neopolis Orchestra wystąpi popularny, jazzowy skrzypek i kompozytor Adam Bałdych. Muzycy wykonają utwór specjalnie napisany na tę okazję przez Bałdycha, a dotyczący ziem zachodniopomorskich.

Włącz Orkiestrę! to cykl koncertów, które odbywają się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Szczecin. Zapraszani artyści reprezentują różne nurty muzycznej ekspresji – od hip-hopu, przez rock, brzmienia elektroniczne, tango, muzykę filmową. Koncerty transmitowane są na antenie oraz stronie internetowej Polskiego Radia Szczecin.

 

Tym razem, 26.11 o godz. 20, transmisja koncertu na antenie odbędzie się na żywo, bo Orkiestra kameralna i jazzujący, niesłychanie zdolny i bardzo popularny polski skrzypek to wydarzenie unikatowe, także dlatego, że muzycy zagrają utwór specjalnie napisany na ten koncert dla Orkiestry Baltic Neopolis przez solistę Adama Bałdycha. Kompozycja „Mozaika – Impresje” to wieloczęściowa suita zainspirowana kulturami ludności napływowych na ziemie zachodnie po zakończeniu II Wojny Światowej. W 1945 roku tereny województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego zostały zaludnione przez reprezentantów kultur: żydowskiej, łemkowskiej, polesia oraz niemieckiej. Kompozycja Adama Bałdycha to dialog z tymi kulturami, próba wydobycia ich esencji i połączenia ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Dzieło skomponowane jest na orkiestrę smyczkową, skrzypce solo, fortepian, kontrabas oraz instrumenty perkusyjne i łączy w sobie elementy wielu gatunków muzycznych: muzyki poważnej, muzyki ludowej oraz muzyki jazzowej. Wykonanie wzbogacone będzie o głosy wokalistów, a przez wprowadzenie elementów improwizacji, utwór stanie się niezwykle komunikatywny z odbiorcą, który doświadczy procesu kreacji w czasie rzeczywistym. 

 

 

Adam Bałdych  to kompozytor i skrzypek z Gorzowa Wielkopolskiego. Stypendysta w prestiżowym Berklee College of Music, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2009 roku wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzył muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne", improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009. Od tego czasu wielokrotnie tworzył muzyczne podkłady do filmowych pokazów. Jego pierwsza autorska płyta "Magical Theatre" zdobyła wyjątkowe recenzje amerykańskich magazynów jak Jazz Times, Jazz Corner, a Dave Sumner z AllAboutJazz okrzyknął ją jednym z najlepszych albumów jazzowych 2011 roku w USA.

 

Kolejny autorski album Adam Bałdych and The Baltic Gang „Imaginary Room”, na którym znalazło się 12 kompozycji Adama Bałdycha, był pierwszym jego krążkiem nagranym dla prestiżowej wytwórni ACT Music i zebrał bardzo pozytywne recenzje zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy. Bałdych za swoje kompozycje na płycie "Imaginary Room" został nagrodzony jako pierwszy Polak w historii, najważniejszą nagrodą niemieckiego przemysłu muzycznego - ECHO JAZZ 2013. W 2013 roku Adam Bałdych skomponował cykl utworów pod nazwą „Nowa Tradycja” na uświetnienie 222 rocznicy Konstytucji 3 Maja. Projekt „The New Tradition” z czasem został rozwinięty i dał początek następnym kompozycjom Adama Bałdycha, które znalazły się na jego kolejnej płycie nagranej dla ACT Music wraz z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem. Premiera płyty miała miejsce w maju 2014 roku. 28 sierpnia 2015 ukazał się najnowszy album Adama Bałdycha zatytułowany "Bridges". Tym razem do współpracy Adam zaprosił norweski zespół Helge Lien Trio.

 

Koncert poprzedzą warsztaty z Adamem Bałdychem z kompozycji i improwizacji w środę, 25 listopada, godz. 12:00, Akademia Sztuki w Szczecinie. Wstęp bezpłatny. Zapisy: 504 716 740 i biuro@balticneopolis.pl .

 

Strona wydarzenia na Facebooku

 

Bilety w cenie 40 zł (ulgowe) i 60 zł (normalne) do nabycia na bilety.fm i na godzinę przed koncertem przed wejściem na salę.

Foto: 
Mat. prasowe

Zobacz również