Marcowy koncert Baltic Neopolis Orchestry pierwszy raz w historii cyklu Wielcy Koncertmistrzowie poprowadzi kobieta. Maria Machowska, znakomita skrzypaczka z Filharmonii Narodowej, zagra z Orkiestrą już w sobotę 19 marca o godz. 19:00 w Trafostacji Sztuki.
Maria Machowska to wybitna skrzypaczka, która mimo młodego wieku koncertowała z najtrudniejszym repertuarem we wszystkich krajach Europy i na świecie, a aktualnie jest koncertmistrzem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zagraniczne podróże koncertowe rozpoczęła w 1996 roku występem dla papieża Jana Pawła II w Auli Klementyńskiej Watykanu, miała wówczas 8 lat. Jako solistka i kameralistka występowała w tak słynnych salach jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Disney Hall w Los Angeles, Wielka Sala Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie a także konserwatoria w Salzburgu, Bernie, Lozannie, Genewie, Bazylei, Locarno, Wiedniu i Madrycie. Jej profesorami byli Mirosław Ławrynowicz oraz Marek Zebura a następnie Konstanty Andrzej Kulka, u którego ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Znaczący wpływ na rozwój artystki miała współpraca w charakterze solistki, kameralistki i koncertmistrza z tak wybitnymi postaciami świata muzycznego jak Ida Haendel, Augustin Dumay, Martha Argerich, Krzysztof Penderecki, Konstanty Andrzej Kulka, Eduard Schmieder, Wolfgang Marschner, Jacek Kaspszyk, Marc Minkowski.
Od 2008 roku Maria Machowska jest koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, wielokrotnie współpracowała jako gościnny koncertmistrz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Od sezonu 2014/2015 objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej. Artystka jest także wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego oraz pracuje na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Na repertuar jej występu z BNO składa się nieco melancholijna suita włoskiego kompozytora Ottorino Respighiego Ancient Airs and Dances, jeden z zaledwie kilku utworów skrzypcowych Franza Schuberta Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową A-dur oraz bodaj najbardziej osobista wypowiedź muzyczna Krzysztofa Pendereckiego Kwartet smyczkowy nr 3 "Kartki z niezapisanego dziennika". Koncert zwieńczy inspirowana góralskim folklorem i zachwycająca wiosenną żywiołowością Orawa Wojciecha Kilara.
Artyści:
Maria Machowska (Filharmonia Narodowa) - skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra
Program:
Ottorino Respighi Ancient Airs and Dances, Suita nr 3
Franz Schubert Rondo na skrzypce i orkiestrę smyczkową A-dur
Krzysztof Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 "Kartki z niezapisanego dziennika"
Wojciech Kilar Orawa
Bilety w cenie 35 zł (normalne) i 20 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w punktach sprzedaży i na stronie bilety.fm oraz w TRAFO Trafostacji Sztuki.
Strona wydarzenia na Facebooku