Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU WE WSPÓŁCZESNYM

Gdzie: 
Teatr Współczesny w Szczecinie, Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Sobota, 5 Grudzień, 2015 - 19:00
Niedziela, 6 Grudzień, 2015 - 19:00
Środa, 9 Grudzień, 2015 - 19:00
Czwartek, 10 Grudzień, 2015 - 19:00
Piątek, 11 Grudzień, 2015 - 19:00
Sobota, 12 Grudzień, 2015 - 19:00
Niedziela, 13 Grudzień, 2015 - 19:00
Za ile: 
21-33 zł

Dwoje młodych bohaterów dramatu Doroty Masłowskiej, podających się za „biednych Rumunów mówiących po polsku” - przemierza kraj w psychodelicznej podróży. 

W pełnych gorzkiego, często okrutnego humoru przygodach spotykają na swojej drodze różne lokalne postaci „normalsów” (kierowców, barmanki, policjantów). Każde spotkanie i desperacka próba powrotu do mitycznej Warszawy obnaża społeczeństwo pozbawione więzi, komunikacji, pogrążone w samotności i dotknięte dysproporcjami ekonomicznymi i kulturowymi. Wygłup będący początkiem podróży zamienia się w samotną,  pełną pogardy walkę o przetrwanie. Ta podróż nie jest ani wspólna, ani przyjemna, ale odkrywcza – z pewnością.

 

Maria Marcinkiewicz-Górna, asystentka reżysera i dramaturg:
 
„Polska to nie Warszawa, ludzie to nie hipsterzy, a rzeczywista płaca naprawdę nie wynosi 3800 PLN. Choć może jednak jest to błędna teza? Wszystko bowiem zależy przecież od przyjętej perspektywy, a ta z kolei zależy od wielu zmiennych.
 
 
Bohaterowie dramatu – Parcha i Dżina – wspólnie doświadczają rzeczywistości podczas podróży, ale ich perspektywy są skrajnie odmienne. Różni ich prawie wszystko: światopogląd, warunki ekonomiczne, życiowe możliwości czy egzystencjalne zależności. Łączy jedno – doznawanie upokorzeń. Zabawa w „najgorzej” okazuje się nie imaginacją czy karnawałem, kiedy odwrócony zostaje porządek świata, lecz otaczającą rzeczywistością.
 
 
Życie światem wyobrażonym, sztucznie wykreowanym w prostej linii przekłada się na relacje międzyludzkie. Sięgamy po gotowe wzorce zachowań z nierealnego świata. Wygrywa ten, kto szybciej zje drugiego. Wzajemna pogarda, za pomocą której budujemy swoją postawę wobec drugiego człowieka, szukanie słabszego i upokarzanie go wzmacniają naszą pozycję. Język okazuje się narzędziem, za pomocą którego możemy choć przez chwilę panować. Jak dobrze, że istnieją seriale, telewizja, kolorowe gazety, media. To nasza enklawa. To nasz świat.”

 

reżyseria, opracowanie muzyczne:  Piotr Ratajczak

scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek-Kaczmarek

dramaturgia ruchu: Arkadiusz Buszko

współpraca dramaturgiczna, asystent reżysera: Maria Marcinkiewicz- Górna

reżyseria światła: Mirosław Kaczmarek

 

 

 

obsada:

Konrad Beta: Parcha

Adrianna Janowska-Moniuszko: Dżina

Arkadiusz Buszko: Kierowca

Robert Gondek: Wiesiek, Dziad

Maria Dąbrowska: Barmanka, Policjantka

Joanna Matuszak: Szatniarka, Kobieta, Policjantka

Foto: 
Oliwia Ziębińska

Zobacz również