Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Gdzie: 
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Sobota, 18 Kwiecień, 2015 - 12:45 do 13:00

Zwiedzając muzea, przed każdym dziełem sztuki spędzamy według badań średnio osiem sekund. Czujemy się bowiem zmuszeni do obejrzenia wszystkich prac, które się tam znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie przebiegamy dziesiątki sal, po czym jesteśmy zmęczeni i zupełnie nie pamiętamy, a tym bardziej nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Jest na to jednak rada – Slow Art, czyli ruch wolnej, a raczej powolnej sztuki.
 

W Dzień Wolnej Sztuki muzea na terenie całej Polski – w 2015 roku to 59 instytucji w 35 miastach – zapraszają gości właśnie do powolnego zwiedzania. Każde z muzeów zaprezentuje pięć dzieł ze swojej kolekcji, a pracownicy merytoryczni będą zwiedzającym zadawać pytania, motywować ich do refleksji i samodzielnej interpretacji. Obiekt muzealny może być inspirujący. Każde dzieło sztuki ma swoją historię do opowiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie Dzień Wolnej Sztuki odbywać się będzie na wystawie „Wojciech Gerson i jego szkoła”. W rolę przewodników wcielą się dr Szymon Piotr Kubiak oraz Aleksandra Gieczys-Jurszo z Działu Sztuki Europejskiej 1800–1945. O godzinie 13.00 zapraszamy do Kluboksięgarni FiKa na darmową kawę oraz rozmowę o sztuce. 


1. PRZYJDŹ DO MUZEUM
W sobotę 18 kwietnia 2015 roku, o godzinie 12.00 przyjdź do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Po wyjściu z niego już nigdy nie będziesz myśleć o muzeach tak jak do tej pory.

2. ZASTANÓW SIĘ
W ciągu godziny POWOLI obejrzyj pięć wybranych przez muzeum obiektów. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje wywołują w Tobie te dzieła? Posłuchaj, co do Ciebie mówią.

3. POROZMAWIAJ
Dyskutuj z innymi uczestnikami. Po godzinie zostaniecie zaproszeni na niezobowiązujące spotkanie, w czasie którego będziecie mogli napić się kawy i opowiedzieć o swoich wrażeniach.


„Wojciech Gerson i jego szkoła” stanowi pierwszy, roboczy pokaz zasobów muzealnych, stanowiących zrąb przyszłej stałej ekspozycji – planowanej Galerii Sztuki Europejskiej. Bohaterem wystawy jest nestor patriotycznie nastrojonego malarstwa narodowego, a jej tematem budowanie polskiej tożsamości kulturowej – najpierw w opozycji wobec „obcych”, a następnie w harmonii z międzynarodowym wielogłosem przełomu XIX i XX wieku. Poza obrazami Gersona zobaczyć tu można także prace m.in. Franciszka Kostrzewskiego, Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Władysława Podkowińskiego. Ich dzieła skonfrontowane są ze współczesnymi pracami innej szkoły – Akademii Sztuki w Szczecinie. Studenci III roku malarstwa i nowych mediów, zainspirowani wielką „machiną historyczną” Gersona – słynnym obrazem „Bez ziemi. Pomorzanie wyparci przez Niemców na wyspy Bałtyku” (1888), zaproponowali krytyczną reinterpretację malowidła. To działanie wspomagające starania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego (któremu wystawa jest dedykowana) o zakup wielkiego dzieła Wojciecha Gersona do szczecińskiej kolekcji. 

Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Moiseum
Koordynator: Daniel Źródlewski
Współpraca: Kluboksięgarnia FiKa


www.muzeum.szczecin.pl
www.dzienwolnejsztuki.pl

Foto: 
materiały organizatora

Zobacz również