Nowoczesne opracowania popularnych piosenek Derwida, czyli Witolda Lutosławskiego zabrzmią w unikalnej odsłonie na scenie kameralnej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Nietypowe aranżacje utworów najwybitniejszego kompozytora XX wieku stworzyła Agata Zubel wraz z Cezarym Duchnowskim, czyli duet ElettroVoce, i Andrzejem Bauerem. Artyści zaprezentują niecodzienne połączenie głosu ludzkiego z elektronicznym i klasycznym brzmieniem w autorskich wariantach znanych i lubianych przebojów.
W latach pięćdziesiątych XX wieku Witold Lutosławski z głową pełną pomysłów próbuje rozwinąć swoją muzyczną karierę w niepodległym już kraju. Jednak z powodu braku funduszy oddaje się działalności zarobkowej, która zapewnia mu pewne utrzymanie w latach oczekiwania na uznanie. Grając w warszawskich kawiarniach „Sztuka i Moda” oraz „U aktorek” komponuje około czterdziestu popularnych piosenek sygnując je pseudonimem Derwid, wyraźnie oddzielając je od swojej oficjalnej twórczości. Te taneczne walce, fokstroty i tanga przetrwały jednak do dzisiaj, a wykonywali je znakomici artyści polskiej piosenki, tacy jak Jerzy Michotek, Ludmiła Jakubczak, Olgierd Buczek, Regina Bielska, Rena Rolska, Sława Przybylska, Tadeusz Woźniakowski, Wiesława Drojecka, Włodzimierz Kotarba czy Violetta Villas.
Inspiracja pobocznym nurtem w twórczości kompozytora ma także miejsce obecnie, a niedoścignionym przykładem jest duet ElettroVoce w składzie Agata Zubel – głos oraz Cezary Duchnowski – fortepian/elektronika, którzy wraz z towarzyszeniem wiolonczelisty Andrzeja Bauera zainicjowali projekt „El-Derwid – Plamy na słońcu”. Wydany w 2013 roku z okazji upamiętnienia 100. urodzin Lutosławskiego krążek o tym tytule zawiódł trio aż do nominacji do nagrody muzycznej Fryderyki 2014.
Agata Zubel jest cenioną na świecie polską kompozytorką oraz śpiewaczką, a w jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza. Bierze udział w wielu prawykonaniach i nagraniach dzieł dzisiejszych twórców. Cezary Duchnowski to kompozytor, multiinstrumentalista i szczególny entuzjasta elektronicznej muzyki improwizowanej, natomiast Bauer jest wszechstronnym wiolonczelistą odnajdującym się zarówno w muzyce klasycznej jak i w wykonaniach dzieł współczesnych. Łącząc swoje zamiłowania, muzycy prezentują słuchaczom nowatorskie opracowania, obrazujące tradycję ówcześnie tworzonej muzyki rozrywkowej, w jakiej mistrz poruszał się z niesamowitą lekkością, wzbogacając ją o nawiązania do jazzu, rocka czy cytaty z własnych dzieł muzyki poważnej.
Koncert rozpocznie się we środę, 25 lutego o godz. 18.00 w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Bilety w cenie 20 – 30 zł do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie www.filharmonia.szczecin.pl