Gdzie:
13 muz oraz Aleja Kwiatowa
Data wydarzenia:
Sobota, 17 Maj, 2014 - 18:00 do 23:15
Za ile:
wstęp wolny
Happening malarski, Przegląd Sztuki Wideo, wernisaż studentów AS... 17 maja w Miejskiej Instytucji Kultury 13 muz odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych w ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.
19.13 - 23.13 ,,Patrzeć do bólu" / Miejska Galeria Sztuki 13muz
Wernisaż i wystawa prac studentów wszystkich pracowni Katedry Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Najnowsze dzieła wykonane nie tylko tradycyjnymi, manualnymi technikami, ale także nowoczesne interpretacje obrazu malarskiego czy rysunkowego oparte na działaniach intermedialnych. Wystawa ukazuje pojęcie obrazu, nie tylko w związku z samym medium malarskim, ale szerszym kontekście nowych mediów. Podejmuje problem współistnienia ,,starych" i ,,nowych mediów" i ich wzajemnej relacji.
19.33 - 24:00 projekcja Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Wideo THE 02 /Sala Kominkowa
Dodatkową atrakcją będzie projekcja wideo Międzynarodowego Przeglądu Sztuki Wideo THE 02. Premiera wydarzenia odbyła się na początku kwietnia w Mocaku w Krakowie. Zamysłem organizatorów przeglądu jest prezentacja szerszej publiczności różnych form posługiwania się obrazem ruchomym, w kreowaniu komunikatu artystycznego. Formuła wydarzenia obejmuje pokaz specjalny filmów uznanych artystów, takich jak Roger Ballen czy Salla Tykkä, oraz pokaz konkursowy składający się z prac wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń. Na konkurs wpłynęło 656 portfolio od młodych twórców z całego świata. Jury, w którego skład weszli Katarzyna Kozyra, Kasumi, Konrad Kuzyszyn, Casilda Sanchez, Artur Tajber oraz Zoran Todorović, wyłoniło najciekawszy utwór wideo, który zostanie zaprezentowany w Sali Kominkowej 13 muz.
17:17 - 21:00 Szczecin Art Meeting Point, Pawilon na Alei Kwiatowej
Ponad to 13 muz, Szczecin Meeting Point, Fundacja Smart oraz Katedra Malarstwa Akademii Sztuki
w Szczecinie, zapraszają także na Szczecin Art Meeting Point na Aleję Kwiatową, gdzie zostanie przeprowadzony spektakularny happening malarski. Obrazy tysiąca i jednej nocy to wydarzenie, podczas którego młodzi artyści będą sprzedawać swoją twórczość za symboliczną „złotówkę”… Dla miłośników młodej sztuki i artystycznych niespodzianek to pozycja obowiązkowa!
18.00 - 21.00 Elefunk Gallery Elefunk The Club
To pierwszy w Polsce koncept łączący w tak zaawansowany sposób wymiar artystyczny, muzykę, performance i sztukę miksologii.
Elefunk to również przestrzeń dedykowana dla społeczeństwa preferującego swobodną wymianę poglądów i pragnącą dać upust ekspresji artystycznej wszelkiego pokroju. O poziom artystyczny dba instytucja - 13 muz, dzięki ich selekcji raz na kwartał powstaje dzieło sztuki wykonane przez wybitnych artystów uświetniające antracytowe wnętrze klubu. Swoje prace zaprezentowali między innymi: Maurycy Gomulicki, Tomasz Wlaźlak, Bartosz Otocki. Kuratorem projektu jest Ked Olszewski.
W podziemiach Elefunk The Club zaprezentowane zostaną prace dwóch artystów.
"Palacz" Tomasza Wlaźlaka składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest projekcja umieszczona w podłodze loży , która w dyskretny opowiada historię istoty mieszkającej „piętro niżej”. Drugi element znajduje się ponad głowami siedzących w loży gości klubu. Jest to malarska kompozycja będąca w opozycji do przedstawienia z pierwszego elementu tej realizacji. Animacja wyświetlana w monitorze znajdującym się tuż pod stopami odbiorców imituje „okno”, przez które mamy możliwość zajrzeć w głąb ziemi, zobaczyć co się znajduje pod podłogą klubu. Widoczna jest tam przestrzeń, w której swoje obowiązki sumiennie wypełnia palacz dbający o odpowiednią temperaturę w piekle. Od odbiorców oddziela go jedynie cienka szyba. Malowidło natomiast jest współczesną interpretacją fresków przedstawiających anioły zamieszkujące niebo, które tworzą interesującą dekoracyjną kompozycję.
Drugi projekt prezentowany w Elefunk Gallery to OTOPLASTYKON Bartka Otockiego.
Slideshow „OTOPLASTYKON” prezentowany jest jako część wystawy „Czy jest bezpiecznie?/Is it safe?”.
Maszyna stworzona po to, by projektować obrazy w dowolnie modyfikowalnej stylistyce. Koncept w fazie beta-testów, daleki od ukończenia. Przedziwny twór, żywiący się plikami JPG znalezionymi na dysku, fotografiami z internetu, nie gardzi TIFF-ami i PSD. Funkcjonuje w oparciu o zjawiska optyczne – projekcje, zwierciadła, reflektory, odbicia. Elementem wyjściowym są obrazy wyświetlane z rzutnika lub kilku rzutników, a następnie deformowane za pomocą specjalnych kalek, polerowanych blach czy luster. W ciągu godziny urządzenie produkuje ok. 300 obrazów. Kontrpropozycja wobec tradycyjnego modelu zaistnienia artysty w historii sztuki jako rezultatu wykonania 10-12 obrazów w nowatorskiej stylistyce. Ta maszyna wytwarza różne stylistycznie projekty w ilościach przemysłowych. Praca jest swoistego ironicznym komentarzem do nadprodukcji cyfrowych obrazów.
Klub będzie czynny od godz. 18.00 – wstęp dla wszystkich jest nieodpłatny. Od 21.00 wstęp tylko dla osób pełnoletnich.
Szczegóły www.13muz.eu
Foto:
mat. organizatora