Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART 2013 w Teatrze Kana

Gdzie: 
Ośrodek Teatralny Kana
Data wydarzenia: 
Poniedziałek, 21 Październik, 2013 - 15:45 do Środa, 23 Październik, 2013 - 22:00
Za ile: 
Koncert - 30zł
Film-bezpłatnie

 

Projekcja filmu "Portret}Polonia" i fantastyczni muzycy jazzowi: A Gambler's Hand przy okazji DokumentARTu w Teatrze Kana.

Portret}Polonia to projekt prezentowany w ramach 22. EFFD dokumentART – Europejskiego Festiwalu Filmowych Emocjiw Szczecinie. Powstał on przy współpracy Franziski Mandel i Olivera Spatz – berlińskich menadżerów kultury.


„Jesienią 2012 roku zaproszono filmowców z Niemiec do opowiedzenia za pomocą krótkich filmów o życiu Polaków w Niemczech. Pierwszy konkurs rozstrzygnięto w zimie. Złożone z organizatorów festiwalu jury obradujące pod kierownictwem Stanisława Muchy, wysokiej klasy dokumentalisty, wybrało swoich faworytów. Następnie czterech filmowców – w większości polskiego pochodzenia – i ich ekipy przybyły do Trebnitz, by wspólnie ze Stanisławem Muchą stworzyć jeden wspólny program ze swoich filmów. Owoc ich pracy jest tak konkretny i tak wzruszający, że kontynuacja tego projektu już teraz jest pewna.”


A Gambler's Hand - polsko-nowojorski projekt muzyczny, związany z promocją najnowszego albumu Seana Noonana.


To nie ściana dźwięku i hałasu - to muzyczne i teatralne przedstawienie. A Gambler's Hand na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej – z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn. Już samo połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Seana delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki. Kim zaś jest tytułowy Gambler? I dlaczego pewnego dnia zostaje uwięziony w ścianie? O tym opowie sam Noonan wcielając się podczas koncertu w rolę narratora.


Film „A Gambler’s Hand” jest niemym, czarno-białym filmem składającym się z ośmiu niezależnych części, które „po złożeniu” razem tworzą surrealistyczną historię Finny’ego, hazardzisty i włóczęgi. Finny podczas jednej ze swych wędrówek znajduje się w złym czasie w złym miejscu i zwabiony tajemniczym głosem zostaje uwięziony w ścianie. Finny prowadzi specyficzną grę, w której nigdy nie ma żadnego zwycięzcy. Błąkający się bez celu wkrótce staje się integralną częścią swojego więzienia. Film został nakręcony do muzyki skomponowanej przez Seana Noonana, trwa 30 minut. Jego autorką jest Marta Kopeć. Po pokazie koncert rozwija się w muzyczną improwizację.


Sean Noonan – nowojorski perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Polscy fani znają jazzmana Seana Noonana z grupy Brewed by Noon oraz The Hub, z którą koncertował u nas z powodzeniem, a nawet wydawał płyty. W twórczości Seana, gwiazdy brooklyńskiej sceny undergroundowej, można dosłuchać się silnych wpływów zarówno eksperymentalnego jazzu, jak i muzyki współczesnej, hip-hopu, rocka i metalu. Muzyka Seana przemawia nie tylko do fanów nowoczesnego, nieznającego barier jazzu. Znajdą tu coś dla siebie fani punka, prog-rocka, psychodeli i world music (od Afryki po Irlandię), a także wszyscy zainteresowani ciągłym muzycznym poszukiwaniem i postmodernistyczną, multikulturową kombinacją rytmów, melodii, brzmień i inspiracji – tak charakterystyczną dla kosmopolitycznej sceny Nowego Jorku. Noonan wydał 17 płyt, nagrywając je z towarzyszeniem tak wybitnych muzyków jak: gitarzysta Marc Ribot, znany ze współpracy z Ornette Colemanem, basista Jamaaladeen Tacuma, gitarzysta Abdoulaye Diabate (m. in. grupa Salifa Keity) i Susan McKeown z Klezmatics. Współpracował również z takimi artstami jak: Jason Hwang, Kirk Knuffke, Mat Maneri, czy Momenta Quartet. Koncerty Seana Noonana to wielka energia, godna podziwu technika instrumentalna i działające na publiczność poczucie humoru.


Sean Noonan zaprosił do współpracy czterech polskich muzyków z bogatym, międzynarodowym dorobkiem artystycznym; muzyków różnorodnych i niezależnych, wyłamujących się z kanonu muzyki klasycznej, a także prowadzących liczne autorskie projekty muzyczne. Muzycy towarzyszyć będą Seanowi podczas trasy koncertowej promującej album Gambler’s Hand.

Bilety do nabycia w Piwnicy Kany.

Foto: 
materiał organizatora

Zobacz również