Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Fotografia Dzikiej Przyrody

Gdzie: 
Gmach Główny Muzeum Narodowego, ul. Wały Chrobrego 3
Data wydarzenia: 
Czwartek, 6 Marzec, 2014 - 18:00 do Niedziela, 30 Marzec, 2014 - 16:00
Za ile: 
normalny 7 zł
ulgowy 3 zł

Wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody 2013” tworzą zwycięskie prace konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez dwie brytyjskie instytucje BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie szczycące się swoimi działaniami na rzecz ochrony środowiska naturalnego i edukacji w zakresie bioróżnorodności życia na Ziemi.

Konkurs odbywa się corocznie od 1965 roku i jest obecnie największym oraz najbardziej prestiżowym przedsięwzięciem z zakresu fotografii przyrody. Tegoroczna edycja obejmowała kilkanaście kategorii: podwodne światy, portrety zwierząt, dzika przyroda w środowisku miejskim, królestwo roślin czy przyroda w technice monochromatycznej oraz inne. Zostały przyznane również nagrody specjalne. Zwycięskie prace wyselekcjonowane zostały spośród prawie 43 tysięcy fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tysiące autorów z 96 krajów. Wśród nagrodzonych zdjęć znajdują się dwie fotografie z Polski: „Oko rapuchy” Łukasza Bożyckiego z Warszawy, który otrzymał wyróżnienie w kategorii portrety zwierząt oraz „Ostatni blask światła” Mateusza Piesiaka z Wrocławia nagrodzony w kategorii wiekowej 15–17 lat. W Szczecinie zobaczymy około 100 zdjęć oraz film zrealizowany przez BBC Worldwide.

W konkursie mogą brać udział zarówno osoby zajmujące się fotografią zawodowo, jak i amatorsko. Od niedawna funkcjonuje też specjalna edycja Fotografii Dzikiej Przyrody dla dzieci i młodzieży w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy konkursu bardzo często podkreślają, że aby uchwycić najbardziej niezwykłe chwile, nie musimy posiadać drogiego sprzętu ani daleko podróżować. Piękno jest wokół nas! Wystarczy odrobina talentu, wiedzy, cierpliwości, a często również przypadku i szczęścia, aby uwiecznić na fotografii ulotne momenty niewidoczne na co dzień.

Wystawa poza walorami estetycznymi posiada również wartości edukacyjne. Jak twierdzi Michael Dixon, Dyrektor Natural History Museum „Zwiedzający widząc zapierające dech w piersiach fotografie, dowiadują się o zagrożeniach, z którymi mierzą się każdego dnia zwierzęta i rośliny żyjące na naszej planecie. Ochrona przyrody stanowi główny cel naszej działalności”. Dzięki fotografiom możemy podziwiać florę, faunę i zjawiska atmosferyczne z całego świata, ukazujące nam różnorodność i bogactwo naturalne naszej planety. Wśród prawie 20 nagród występują 2 nagrody specjalne: Nagroda im. Geralda Durella w dziedzinie Zagrożonych Gatunków oraz Świat w Naszych Rękach. Obie nagrody mają na celu promowanie wiedzy dotyczącej gatunków zagrożonych wymarciem oraz destrukcyjnego wpływu naszej cywilizacji na otaczające nas środowisko naturalne. Organizatorzy wierzą, że dzięki tak dużej popularności konkursu wzrośnie zainteresowanie ludzi tematami związanymi z ochroną przyrody, a zdjęcia przyczynią się do większej dbałości o otaczający nas świat.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. Ekspozycja w 2014 roku pokazywana będzie w 12 miastach, między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Bytomiu, Sopocie, Toruniu i Bielsku-Białej.

 

kuratorzy: Krystyna Milewska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Dorota Obalek (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Jerzy Zegarliński (Agencja Zegart)

Wernisaż: 6 marca 2014 (czwartek), godzina 18.00
Wystawa prezentowana do 30 marca 2014
 

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również