Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Heliodor Sztark – kolejna odsłona szczecińskich kamienic

Gdzie: 
Kamienica przy Al. Piłsudskiego 29
Za ile: 
wstęp wolny

Chodźcie wszyscy! Odsłona tablicy Heliodora Sztarka, dyplomaty, konsula II Rzeczpospolitej i popularyzatora kultury polskiej, na szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”.

Tablicę upamiętniającą Heliodora Sztarka, mieszkającego w Szczecinie w latach 1931-1938, odsłoni Sylwia Wierzbicka-Pawłowska, wnuczka.
W programie:
→ Prof. Wojciech Skóra: dzieje konsulatu polskiego w przedwojennym Szczecinie
→ Dr Wojciech Łopuch: Szczecin w latach 30. XX w.
→ Chór Uniwersytetu Szczecińskiego pod batutą Tadeusza Buczkowskiego
→ Skrzypek Mykhaylo Tsebriy: utwór Karola Szymanowskiego
→ Wydarzenie z udziałem szczecińskich harcerzy 
Heliodor Sztark (1886 Konin – 1969 Weslaco) –  konsul II Rzeczpospolitej w Kolonii, Leningradzie, Szczecinie (1931–1938), Pittsburghu. Władał językiem niemieckim, rosyjskim, francuskim i angielskim. Inżynier budownictwa, dyplomata, popularyzator i działacz na rzecz kultury polskiej.Wspierał organizacje miejscowej Polonii, dbał o polskich pracowników sezonowych i Żydów. Podczas II wojny światowej wygłosił ponad sto prelekcji przez radio, na uniwersytetach, zebraniach amerykańskiej młodzieży i wśród Polonii, agitując za sprawami polskimi. Po utracie placówki w Pittsburghu osiedlił się w teksańskim Weslaco. Uprawiał cytrusy, prowadził lektorat z języka rosyjskiego w Pan American College w Edinburgu oraz bazie lotniczej w Harlingen. Wspólnie z Michałem Wiłkomirskim propagował w Stanach Zjednoczonych muzykę Chopina, Karłowicza i Szymanowskiego. Został pochowany w trumnie spowitej biało-czerwoną flagą na cmentarzu w dolinie Rio Grande.
 
al. Piłsudskiego 29 (Friedrich-Karl-Straße 29)
Budowa: 1893–1895. Projekt: Paul Seyring.
Na I piętrze w latach 1931–1934 mieszkał Heliodor Sztark. 
 

 

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również