Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

III Spotkanie w ramach OKNA - Teatr OM2 - Tokio

Gdzie: 
Ośrodek Teatralny Kana
Data wydarzenia: 
Wtorek, 15 Październik, 2013 - 17:00 do Niedziela, 20 Październik, 2013 - 22:00
Za ile: 
15zł (ulgowy)
20zł (normalny)

Założeniem projektu OKNO jest prezentowanie i promowanie różnorodnych nurtów poszukiwań twórczych obecnych we współczesnym teatrze alternatywnym, a także wymiana doświadczeń i praktyk pomiędzy twórcami oraz nieformalna edukacja artystyczno-kulturalna. Spotkanie III to „dekonstrukcja nowoczesności” – Teatr OM2 z Tokio.

TEATR OM2
OM2 to grupa teatralna, skupiona wokół Shigeo Makabe – reżysera i właściciela teatru offowego w Tokio (od 1987 roku). Swoimi eksperymentalnymi i kontrowersyjnymi spektaklami twórcy OM2 zyskali w Japonii miano jednego z najbardziej radykalnych teatrów poszukujących. Pracę poza granicami Japonii rozpoczęli zaproszeniem na Singapore Art Festival w 1994. Od tego czasu wielokrotnie brali udział w imprezach zagranicznych: Sigma Festival Bordeaux, Cairo Experimental Theater Festival, na którym zdobyli nagrodę za najlepszy spektakl. Grali również w krajach Afryki, Azji i Ameryce. W 2003 roku grupa OM2 brała udział w festiwalu Japan Now (spektakl pt.”Opus No.2”), gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony polskiej, niemieckiej i szwajcarskiej widowni.

Naoko Shibasaki – członkini OM2. Wraz z grupą występuje w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej, jako solistka uczestniczy w licznych festiwalach w Japonii i poza nią. Jej dawniejsze prace dotyczyły obiektów codziennego użytku, jak krzesła, słowa, telefony komórkowe. Nowe są bardziej wewnętrzne, związane z ciałem. “Czym jestem?”, “co to znaczy wchodzić w interakcję z innymi?– to jedno z podstawowych pytań, którymi zajmuje się w swoich performansach i eksperymentach. Poszukuje swojej „istoty” w kontakcie z atmosferą, czasem i ciałem na scenie.

Mayuko Nyunoya – członkini OM2, występuje zarówno z grupą, jak i solo. Uczestniczy w festiwalach w Japonii i poza nią, współpracuje także z artystami wizualnymi. Pozbawione znaczenia czynności, takie jak „oddychanie”, „mruganie” i „chodzenie” stają się dla niej punktem wyjścia do improwizacji i poszukiwań wewnątrz ciała. Nie dbając o wizualne piękno czy aspekt rozrywkowy, tworzy stoickie i delikatne spektakle, nie mieszczące się w ramach gatunków tańca czy teatru. Poprzez własne ciało poszukuje ludzkiej wolności.

Imre Thormann - tancerz, choreograf, reżyser, bliski współpracownik Teatru OM2. Po młodzieńczym epizodzie lidera kapeli punkowej poświęcił się długoletniemu studiowaniu wschodnich sztuk walki: aikido, kung fu, tai chi, taekwon do (mistrzostwo Szwajcarii w 1984 roku). W 1990 roku zdobył kwalifikacje jako nauczyciel F.M. Alexander Technique. Mieszkał w Tokio od 1990 roku. Tam studiował taniec butoh pod kierunkiem Kazuo Ohno i sztukę Noguchitaiso pod kierunkiem Nogushi Michizo. Od 1993 roku wielokrotnie występował w Japonii i w Europie. Od 2002 roku prowadzi własną szkołę w Tokio i Europie. W latach 2001 i 2003 organizował festiwal Japan Now (Szwajcaria, Niemcy, Polska), podczas którego Teatr OM2 po raz pierwszy wystąpił w Szczecinie.

Projekt „OKNO-ZBLIŻENIA” Spotykanie teatru” dofinansowano z programu MKiDN pn. „Edukacja kulturalna"

Bilety do nabycia w Piwnicy Kany.

Foto: 
materiał organizatora

Zobacz również