Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Klasyka wyzwolona: Panufnik 100

Gdzie: 
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, pl. Armii Krajowej 1
Data wydarzenia: 
Piątek, 10 Styczeń, 2014 - 19:00

Koncertem w najbliższy piątek, Filharmonia rozpocznie obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika. Z tej okazji zabrzmi jego „Suita staropolska” oraz dzieło Córki kompozytora – Roxanny Panufnik. Wykonania te będą stanowić swego rodzaju pomost pomiędzy teraźniejszością a przeszłością. Roxanna Panufnik zaplanowała na ten rok szereg koncertów, nagrań i wydarzeń, podczas których wykonywane będą dzieła jej Ojca oraz jej. 

Panufnik na cenzurowanym
Andrzej Panufnik urodził się w Warszawie i tam też spędził okres wojny i okupacji. Jako pianista brał wtedy udział w koncertach, legalnych i nielegalnych. Grywał również w duecie z Witoldem Lutosławskim. W okresie powojennym zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach kompozytorskich w kraju i za granicą.  Władze PRL wydały zakaz wykonywania jego utworów oraz wymieniania jego nazwiska we wszelkich publikacjach. Panufnik wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował karierę. W twórczości kompozytora odnaleźć można wiele polskich inspiracji. 
 
Rodzinna pasja do muzyki
Roxanna Panufnik to brytyjska kompozytorka urodzona w Londynie. Swoje pierwsze własne utwory zaczęła komponować w wieku trzech lat. Studiowała kompozycję oraz grę na harfie w londyńskiej Royal Academy of Music. W wieku 16 lat napisała „Requiem”, które wykonano w Chichester Cathedral. Roxanna Panufnik uznawana jest za jedną z popularniejszych współczesnych brytyjskich kompozytorek. Podczas piątkowego koncertu będzie można usłyszeć jej opracowanie kolęd „Angels Sing!”.
 
Polskie święta
„Angels sing!” Roxanny Panufnik to nie jedyne kolędy, jakie zabrzmią w piątkowy wieczór w szczecińskiej Filharmonii. „20 kolęd polskich” to kompozycja Witolda Lutosławskiego. Kompozytor wykorzystał słowa i melodie z czterech XIX-wiecznych śpiewników. Wśród kolęd znajdują się powszechnie znane i popularne utwory, między innymi „Bóg się rodzi”, „Jezus malusieńki” czy „Gdy śliczna Panna”. 
Partie solowe wykona uznana sopranistka Kamila Kułakowska, laureatka wielu międzynarodowych konkursów i zdobywczyni nagród specjalnych, m.in. Programu II Polskiego Radia. 
 
 
Na scenie oprócz Orkiestry Symfonicznej wystąpi Chór Uniwersytetu Szczecińskiego. Orkiestrę poprowadzi Piotr Sułkowski - dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
 
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również