Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Książki obrazkowe nie tylko dla dzieci

Gdzie: 
Muzeum Narodowe (Ul. Wały Chrobrego 3)
Za ile: 
wstęp wolny

Muzeum Narodowe zaprasza na spotkanie z Iwoną Chmielewską, ilustratorką i autorką książek obrazkowych.

Iwona Chmielewska w tym roku już po raz drugi zdobyła główną nagrodę w prestiżowym konkursie Bologna Ragazzi Award 2013 za książkę „Eses / Oczy” (wyd. Changbi Publishers, Korea).

 

Idea książki obrazowej, tzw. picturebook, w której obraz jest tak samo ważny lub ważniejszy niż tekst, nie jest jeszcze szeroko znana polskiej publiczności. Nie są to książki ilustrowane, ani książki z obrazkami, ani też infantylne książeczki dla dzieci. To książki dla odbiorcy bez określonej kategorii wiekowej, których koncepcja artystyczna porusza zarówno dzieci jak i dorosłych. Pomyślane są jako „książki na całe życie”.

 

Spotkanie będzie się składać z dwóch części: pierwszej prezentującej najnowsze książki i metody pracy Chmielewskiej oraz drugiej w trakcie, której uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć książki obrazowe z prywatnej kolekcji autorki „Pamiętnika Blumki”. Są to książki przywiezione z całego świata, których nie można dostać w Polsce. Spotkanie będzie mówiło o sile książki obraz(k)owej, o jej ważnych przesłaniach i artystycznych sposobach podejmowania istotnych społecznie tematów. Znajdziemy również dowody na to, że picturebook łączy pokolenia, że jest tworzony dla ludzi w każdym wieku, będąc jednocześnie medium uniwersalnym i wbrew pozorom bardzo poważnym. Zapraszamy do wspólnej dyskusji.

 

Iwona Chmielewska urodziła się 1960 roku, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu „Książka autorska” na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki obrazowe „picturebook”, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jej picturebooki ukazały się także w Ameryce Łacińskiej, Chinach, na Tajwanie, w Japonii, Portugalii i Niemczech. W Polsce zostały wydane cztery książki Iwony Chmielewskiej: „O wędrowaniu przy zasypianiu” (2006), „Domowe duchy” (2010), „Pamiętnik Blumki” (2011), „Kłopot (2012). Większość jej książek wydawana jest w Korei Południowej.

 

Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również