Od 17 sierpnia do 3 września na Jasnych Błoniach możemy "przcupnąć z kulturą" i korzystać z legalnych utworów udostępnionych w ramach akcji "Legalna Kultura". Coś dla siebie znajdą miłośnicy literatury, muzyki, filmu oraz gier.
Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, którego celem jest promocja legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu. Oficjalne otwarcie tego przedsięwzięcia w Szczecinie, połączone ze spotkaniem prasowym, odbędzie się 17 sierpnia o 12:00 na Jasnych Błoniach. Wśród spodziewanych gości są m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta w Szczecinie, prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska, osoby ze szczecińskiego środowiska kulturalnego oraz gość specjalny wspierający działania tego wydarzenia.
Kultura Na Widoku stanie przy wejściu na Jasne Błonia od strony Urzędu Miasta w pobliżu fontanny i będzie dostępna do 3 września. W ramach projektu organizatorzy wydarzenia przygotowali wiele płatnych i bezpłatnych dóbr kultury, które prezentowane będą na specjalnie do tego przygotowanych nośnikach. Wystawa będzie działać w otwartej przestrzeni miejskiej od 17 sierpnia do 3 września, a w trakcie jej trwania posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.
Kultura Na Widoku ma na celu budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze i jest skierowana do wszystkich – nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno, żeby wyrobić w sobie nawyk sięgania po kulturę z legalnych źródeł. Sercem projektu jest strona internetowa. Niezależnie od preferencji i miejsca zamieszkania – ponad wszelkimi barierami – miliony odbiorców mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, ponieważ wszystkie utwory znajdują się na www.kulturnawidoku.pl.
Wśród tytułów, które można pobrać dzięki Kulturze Na Widoku wymienić można m.in. albumy muzyczne nagradzanych polskich artystów - Natalii Przybysz, Artura Rojka, Afromental, Natalii Kukulskiej czy Voo Voo, literackie bestsellery takie jak powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego czy audiobook wg powieści Philipa K. Dicka „Blade Runner” z udziałem m.in. Roberta Więckiewicza, Andrzeja Chyry i Agnieszki Grochowskiej. Regał „Film” to kino na wyciągnięcie ręki. Znajdują się tu polskie produkcje filmowe ostatnich 10 lat –filmy fabularne, dokumentalne, animowane, międzynarodowe koprodukcje – które powstały dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W projekcie przedstawione zostały wybrane dzieła kinematografii, które dają świadectwo sukcesu polskiego kina ostatniej dekady.
Projekt realizuje Fundacja Legalna Kultura. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. W Szczecinie projekt wspiera Urząd Miasta.