Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Małe Narracje w Teatrze Kana

Gdzie: 
Ośrodek Teatralny Kana, Plac św. Piotra i Pawła 4/5
Data wydarzenia: 
Czwartek, 13 luty, 2014 - 18:00
Czwartek, 13 luty, 2014 - 19:30
Piątek, 14 luty, 2014 - 18:00
Piątek, 14 luty, 2014 - 20:00
Sobota, 15 luty, 2014 - 18:00
Sobota, 15 luty, 2014 - 20:00
Za ile: 
wstęp wolny

Dzięki "Małym Narracjom" kolejny weekend rozpoczniemy już w czwartek. Maraton kulturalny będzie trwał od 13 do 15 lutego, a w jego ramach: wykład, spektakle teatru Studio Czyczkowy, spotkania autorskie oraz wideogawęda "Margarete" Janka Turkowskiego.

Margarete” – wideogawęda, Janek Turkowski

“Margarete” opowiada o wynikającym z prostej ciekawości zakupie sześćdziesięciu czterech taśm należących do przypadkowej osoby, mieszkanki przygranicznego rejonu wschodnich Niemiec. Fascynacja etsetycznym walorem obrazu starej kliszy i sentymentalna podróż w czas socjalistycznych scenografii inkrustowana jest poznawaniem procesu przetwarzania i ponownego wykorzystania pierwotnego materiału. To refleksja na temat rejestracji wspomnień i prywatne śledztwo dotyczące tożsamości osoby, która pozostawiła po sobie wątły ślad na niemej kliszy.

Janek Turkowski - ukończył filologię polską, pracuje w zespole programowym Ośrodka Teatralnego Kana i Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

 

„Casus aktora/ aktora społecznego jako świadka zastępczego” – wykład Izabeli Skórzyńskiej

Żyjemy w "erze pamięci", konstatował Pierre Nora zwrot intelektualny i społeczny, jaki dokonał się w Europie w latach 80. XX wieku, a dziś także na świecie w związku ze zmianą treści i form społecznych odniesień do przeszłości. Niemały udział w tym zwrocie mają także artyści spod znaku sztuki krytycznej i społecznej. Aktorzy, aktorzy społeczni, performerzy poszukujący w sztuce formy zdolnej "poruszyć" przeszłość, by "była tu z nami", "poruszyć" wspólnotę, by angażowała się w aktualne problemy społeczne. W obu przypadkach pojawił się, znany w historii sztuki, w tym teatru, a dziś coraz lepiej reflektowany casus aktora/aktora społecznego jako świadka zastępczego. W wykładzie postaram się, poprzez odwołania do konkretnych praktyk artystyczno-społecznych, przedstawić złożoność takiego świadczenia w kontekstach poznawczym, tożsamościowym, estetycznym i etycznym.

dr hab. Izabela Skórzyńska – historyczka, dydaktyk historii, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W pracy badawczej podejmuje m.in. tematykę widowiskowych praktyk aktualizacji przeszłości w teraźniejszości (pamięć społeczna, pamięć performatywna). Autorka i współautorka/redaktor książek: „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie. Deportacje polskich Żydów w 1938 roku“ (2012), „Widowiska przeszłości. Alternatywne polityki pamięci (1989-2009)“ (2010), „Inscenizacje pamięci“ (2007) oraz „Teatry poznańskich studentów (1953-1989). Historie. Konteksty. Interpretacje“ (2002).

 

„Wyjścia” – Teatr Studio Czyczkowy

Wyjścia to projekt teatralny inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu. Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii. Projekt Wyjścia realizowany był w Instytucie Grotowskiego i jest pierwszym krokiem do dalszych poszukiwań antropologicznych i muzycznych związanych z tradycyjną kulturą Rumunii. Pokazy premierowe spektaklu odbyły się 22 i 23 lutego w Sali Laboratorium Instytutu Grotowskiego. Spektakl został nagrodzony I nagrodą na festiwalu Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna w Rzeszowie, październik 2013. Po spektaklu spotkanie z zespołem.

 Wykonanie: Aleksandra Kugacz reżyseria: Jerzy Welter

 

ROZKŁAD JAZDY:

13 lutego, czwartek: godzina 18.00 - „Margarete” – wideogawęda. Janek Turkowski godzina 19:30 - „Casus aktora/ aktora społecznego jako świadka zastępczego” – wykład Izabeli Skórzyńskiej 14-15 lutego, piątek i sobota: godzina 18:00 – „Margarete” – wideogawęda. Janek Turkowski godzina 20:00 – spektakl „Wyjścia” – Teatr Studio Czyczkowy

Foto: 
Margielski Photography

Zobacz również