Sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne twarze fanatyzmu.
Beniamin odmawia udziału w lekcjach pływania. Matka podejrzewa go o zażywanie narkotyków, lecz w rzeczywistości chodzi o coś innego: Beniamin uważa, że przeżył religijne objawienie…
Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Przekład powstał na zamówienie Teatru Współczesnego.
Reżyseria: Anna Augustynowicz,
scenografia: Marek Braun,
kostiumy: Wanda Kowalska,
muzyka: Jacek Wierzchowski,
reżyseria światła: Krzysztof Sendke.
Obsada:
Willy Batzler:: Rafał Kosowski,
Erika Roth: Sara Celler-Jezierska,
Markus Dörflinger: Filip Perkowski,
Ksiądz Dieter Menrath: Czesław Skwarek,
Benjamin Südel: Konrad Beta,
Inge Südel: Maria Dąbrowska,
Georg Hansen: Maciej Litkowski,
Lydia Weber: Barbara Biel.
Marius von Mayenburg - dramatopisarz, reżyser i dramaturg. Zaliczany do klasyków niemieckiego teatru współczesnego, jest jednym z najczęściej wystawianych w Europie autorów niemieckich. Rozgłos przyniosła mu sztuka „Ogień w głowie” (Feuergesich – 1997), która w inscenizacji Pawła Łysaka była początkiem jego scenicznej kariery w Polsce (1999). W następnym roku dramat pojawił się w repertuarze gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, a także w Teatrze Telewizji. Czterokrotnie wystawiano w Polsce „Pasożyty” – ich polska prapremiera w reżyserii Anny Augustynowicz została zrealizowana w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie z Teatrem Polskim w Poznaniu (2001); trzy razy inscenizowano „Brzydala”, raz – „Eldorado”, „Kamień” oraz „Zimne dziecko”.
Dramat „Męczennicy” miał swoją światową prapremierę w Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie (2012) w reżyserii autora. Inscenizacja, realizowana w koprodukcji Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatru Współczesnego w Szczecinie, była polską prapremierą tej sztuki.
Więcej informacji na temat cen biletów i ich rezerwacji znajdziesz tutaj