Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme

Gdzie: 
13 muz, Plac Żołnierza Polskiego 2
Data wydarzenia: 
Piątek, 27 Czerwiec, 2014 - 17:15 do Niedziela, 29 Czerwiec, 2014 - 19:15
Za ile: 
wstęp wolny

W ostatni weekend czerwca (27-29 czerwca 2014), w 13 muzach, odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu inSPIRACJE. W tym roku inSPIRACJE podejmą się szerokiej interpretacji pojęcia extreme. Temat tegorocznej edycji nawiązuje do czasów, w których żyjemy; „wyjątkowych”, „przełomowych”, tak przynajmniej ciągle słyszymy. Dobrze, lepiej, najlepiej... Przekraczamy granice, aby jeszcze dobitniej określić naszą wyjątkowość, nasze „lepiej, najlepiej”. Adrenalina dostarcza nowe pokłady emocji, bez których nie jesteśmy w stanie już żyć. Odpowiednim określeniem tego stanu jest xtreme, a więc wszystko, co radykalne, skrajne, niepojęte, ale i wyjątkowe, nadzwyczajne…

Podczas 9-ciu edycji w festiwalu udział wzięło blisko 600 artystów z całego świata. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto jednak przypomnieć kilka nazwisk, by wskazać jak szeroko rozpościera się artystyczny wachlarz zapraszanych twórców: Karim Rashid, Peter Greenaway, EVA&ADELE, AES+F, Sissel Tolaas, David Cerny, Marc Tamschick, Carlo Ratti, Zbig Rybczyński, Gregor Schneider, Democracia, Przemek „Trust” Truściński, Jakub Rebelka, Peter Fuss, Joanna Rajkowska, Małgorzata Abakanowicz, Maurycy Gomulicki, Oleg Kulik, Oleg Dou, Marek Chlanda, Lech Majewski, Sissel Tolaas.
 
Konkurs dla kuratorów
Kuratorami wystawy „Kim jesteś?” są Agnieszka Mori oraz Mateusz Bieczyński, zwycięzcy Konkursu dla Kuratorów, który odbył się na przełomie 2013 i 2014 roku.  Kuratorzy zaprosili do projektu następujących artystów: Max Skorwider (środowiskowe przekształcenie siebie), Katja Sonnewend (pozorna przypadkowość portretu), Ania Tomczyńska (kobiecy performance mężczyzny), Paweł Jaszczuk (tożsamość ludzi z wielkiego miasta), Kimiko Yoshida (płynność samej siebie), Chien-Hsien Wu (problem „zaawansowanej” autokreacji), Marie-Lou Desmeules (malarsko-fotograficzne gry z tożsamością modela). Prace, które znalazły się na tej wystawie poruszają problematykę szeroko rozumianego kryzysu tożsamości w dzisiejszych czasach. Balansują niejako na krawędzi – poszukują jednocześnie piękna w wielości, jak  i wskazują na niebezpieczeństwa wynikające ze zjawiska rozmywania się ludzkiej samoświadomości. Wystawę będzie można oglądać w TRAFO Trafostacji w Szczecinie.
 
Miejsce na performance
Zobaczymy też „Perfidia Perfearance IV” wystawę kuratorowaną przez Przemysława Kwieka, do której zostali zaproszeni: Jacek Adamas, Oskar Chmioła, Justyna Górowska, Joanna Krzysztoń & Grzegorz Rogala, Zdzisław Kwiatkowski, Przemysław Kwiek, Jacek Lilpop, Ryszard Ługowski, Jan Rylke, Ignacy Skwarcan. Podczas festiwalowego weekendu w 13 muzach  odbędzie się kilkanaście akcji artystycznych. To także kolejna odsłona formuły Perfidia, będącej zbiorem działań, w których performance odgrywa kluczową rolę. Tegoroczny temat festiwalu wychodzi na przeciw różnorodnym sposobom ukazania „kontrowersyjnego” charakteru gatunku. Elementami projektu będą instalacje, obrazy oraz archiwum/slideshow z poprzednich realizacji Perfidii.
 
Tajscy artyści
Wystawa „Proximity” to dwuczęściowy projekt realizowany wspólnie przez 13 muz, Muzeum Narodowe w Szczecinie i The Bangkok Art and Culture Centre. To znakomita okazja do zapoznania się z dorobkiem wybitnych tajskich artystów wizualnych, fotografów i filmowców. Prezentowanymi pracami są instalacje, krótkie formy fabularne, video art, fotografia. Do udziału w projekcie zaproszono artystów używających różnorodnych styli i poruszających się często w przeciwstawnych obszarach tematycznych, stąd wiele prac o otwartej strukturze interpretacyjnej, nieprzesądzających o charakterze danego zjawiska, uciekających od taniego moralizowania czy banalnych konkluzji. Dla miłośników sztuki nowoczesnej to pozycja obowiązkowa. Wystawa odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Kuratorem wystawy jest Pichaya Aime Suphavanij. Koordynator projektu: Bartek Otocki. Idea i produkcja: Rafał Roguszka/13muz. Współprodukcja: Magdalena Lewoc/Muzeum Narodowe w Szczecinie.
 
Konkurs dla artystów
Po raz drugi w ramach inSPIRACJI zaprezentowana zostanie wystawa wyłoniona w drodze Konkursu dla Artystów. Jury w składzie: Mateusz Bieczyński, Agnieszka Mori, Ked Olszewski, Przemysław Kwiek, Łucja Waśko-Mandes wybrało aż 27 projektów (30 artystów), z czego 15 prac będzie miało swoją premierę na festiwalu, a cztery zostaną nagrodzone. Nazwiska zwycięzców oraz laureata Grand Prix poznamy na uroczystej ceremonii wręczenia nagród podczas weekendu festiwalowego w Szczecinie. Łączna pula nagród w konkursie, ufundowana przez 13 muz oraz TRAFO Trafostację Sztuki wynosi 20 000 zł. Kuratorem wystawy EKSTREMA jest Ked Olszewski - dyrektor artystyczny festiwalu inSPIRACJE.  
 
Coś dla dzieci
Ekstremalny Plac Zabaw to przestrzeń artystyczna opracowana  z myślą o najmłodszych uczestnikach festiwalu, na którą składa się wystawa/instalacja współtworzona przez artystów i odbiorców projektów oraz warsztaty twórcze z zakresu instalacji w przestrzeni publicznej,happeningu, action paintingu i performance’u. W projekcie wezmą udział znani polscy twórcy, m.in. Justyna Koeke, Natalia Szostak i Michał Bałdyga.
 
Powrót Galerii Bezdomnej
Po kilku latach przerwy inSPIRACJE wracają do idei Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika - Galerii Bezdomnej, czyli spontanicznie tworzonych wystaw fotograficznych w nietypowych, nierzadko zaskakujących miejscach. W tym roku zaadaptowane zostaną przestrzenie sąsiadujące z Galerią Odra Zoo, przy ulicy Kolumba 4 w Szczecinie.
 
Mapping 3D w Alei Kwiatowej
W piątkowy wieczór 27 czerwca o godzinie 22.13 odbędzie się spektakularna, czterogodzinna projekcja ekstremalnych wizualizacji w przestrzeni Alei Kwiatowej. KIA Polmotor X-citing Forest to pierwszy w historii miasta mapping 3D na naturalnej roślinności. Oryginalna animacja stworzy spójną całość, mimo iż każdy element natury ożywionej, posłuży do opowiedzenia osobnej historii. Efektami specjalnymi zajmie się sztab najlepszych w branży artystów audiowizualnych m.in. VJ PuH. Sponsorem głównym wydarzenia jest KIA Polmotor. 
 
Urodzinowo w Elefunku
Tego samego wieczoru w Elefunk The Club odbędzie się bipolarny event muzyczny z okazji jubileuszowej edycji inSPIRACJI, którego reprezentację  sceny chilloutowej i tanecznej wytypowała producentka  OFF MARINY – Monika Petryczko. Line up projektu to 10-ciu szczecińskich DJ-ów, reprezentujących różne style muzyczne: Loop K,  Rats Milk, DJ MT, Robodrum, Tomm DJ, Mateusz Iżakowski, Martha, Piotr Mazur, Dominik Szczepaniak (MA), Inhaze. Na urodziny inSPIRACJI wstęp do klubu jest wolny. 
 

 

Szczegóły festiwalu: 

24-25.06.2014 
montowanie prac w Galerii Bezdomnej, ul. Kolumba 4, przy Galerii Odra Zoo
25.06.2014 godzina 20.00 
wernisaż i otwarcie wystawy w Galerii Bezdomnej, ul. Kolumba 4, przy Galerii Odra Zoo
26.06.2014 od godzina 17:13 
spotkania autorskie z fotografami w Galerii Bezdomnej, ul. Kolumba 4, przy Galerii Odra Zoo:
Jakub Winiarski 
Andrzej Graba Grabowiecki i Tomasz Łój 
Zbigniew Wróblewski 
Jacek Fijałkowski 
Janusz Piszczatowski 
Zbigniew Ryngwelski
 
27.06.2014,  godzina 20:13 
Otwarcie festiwalu i wystaw: Perfidia Perfearance IV, EKSTREMA, Ekstremalny Plac Zabaw dbędzie się w 13 muzach, pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie
 
27.06.2014,  godzina 22:13
KIA Polmotor X-citing Forest show wizualny na Alei Kwiatowej
 
27.06.2014,  godzina 22:13
Urodziny inSPIRACJI Happy-B-DAY w Elefunk The Club
 
28.06.2014, godzina 18:13 
Otwarcie wystawy PROXIMITY odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Narodowego 
w Szczecinie, ul. Staromłyńska 1 
 
28.06.2014 godzina 19:13 
Otwarcie wystawy Kim jesteś? Odbędzie się w TRAFO Trafostacji w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 4
 
 
 
Szczegóły na www.inspiracje.art.pl oraz na profilu na facebook.com/festiwalinspiracje.
Wstęp na wszystkie wydarzenie festiwalowe jest wolny . 
 
 
Wydarzenie objęte patronatem medialnym Szczecina Głównego.
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również