Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

Mrożek, Kutz, Stasiuk... „Rewersy" K. Wojtyły już w marcu

Już w marcu 2014 roku nakładem Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka ukaże się książka Konrad Wojtyły zatytułowana „Rewersy. Rozmowy literackie”. To zbiór 15 obszernych wywiadów z najważniejszymi polskimi pisarzami i tłumaczami. Wśród nich są m.in. Kazimierz Kutz, Sławomir Mrożek, Andrzej Stasiuk i Kamil Sipowicz. Całość ilustrowana jest unikatowymi fotografiami.

Męski zestaw, a więc mieszanka wybuchowa? Nawet jeśli tak, to tylko na pozór. Z tej konstelacji nazwisk układają się literackie puzzle – wyjaśnia we wstępie do książki Konrad Wojtyła i dodaje: Dominantą zgromadzonych opowieści jest oczywiście pisarstwo jako nadrzędny cel egzystencji. Różnorodność rozumiana jest jednak zdecydowanie szerzej niż tylko odmienność postaw literackich, artystycznych czy światopoglądowych. Bohaterowie wzajemnie ze sobą dialogują, stąd szereg pytań odwoławczych do lektur, szkiców, tekstów prasowych, ale też konkretnych wydarzeń. Nierzadko w tych rozmowach pisarze podejmują grę z krytyką literacką i podręcznikami do historii literatury. Demaskują błędy interpretacyjne, mówią o zawiłościach translacyjnych, ale i również o specyficznym odbiorze dzieła w innych niż polskie obszarach językowych, w różnych przestrzeniach kulturowych. Roi się tu również od szeregu aluzji nie tylko twórczych, ale i personalnych.

 

Jak pisze na okładce „Rewersów” prof. Leszek Szaruga: Lektura tej książki to niewątpliwie pouczająca lekcja niezależności. Nie ma tu pytań „pustych”, „żurnalistycznych”, w każdej z rozmów autor potrafi się wylegitymować rzetelnym przygotowaniem, świetną znajomością dokonań swych partnerów debaty. Wszystkie te teksty składają się na barwną i interesującą panoramę polskiego życia literackiego ostatniego ćwierćwiecza (nie bez sięgania także w bardziej odległą przeszłość). Nie ulega dla mnie wątpliwości, że są to rozmowy z nie wprost wyrażoną tezą, której sformułowanie brzmieć może następująco: pisarstwo jako enklawa myśli suwerennej, nie poddającej się gotowym receptom i modom.

 

Szczegółowych informcji dotyczących książki możemy spodziewać się już wkrótce. Publikacja ukaże się dzięki dofinansowaniu UM Szczecin.

 

Konrad Wojtyła (ur. w 1979 w Zielonej Górze) – poeta, dziennikarz, krytyk literacki. Redaktor naczelny kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”, wiceprezes Fundacji Literatury im. Henryka Berezy. Publicysta Radia Szczecin. Wydał pięć książek poetyckich, ostatnio: może boże (Instytut Mikołowski, Mikołów 2010) oraz Czarny wodewil (WBPiCAK, Poznań 2013). Publikował w wielu pismach w kraju i za granicą. Tłumaczony na kilka języków. Mieszka w Szczecinie.

Foto: 
Mat. prasowe

Zobacz również