Korzenie piosenki francuskiej sięgają średniowiecza, jednak jej wersja współczesna kształtować zaczęła się w latach osiemdziesiątych XIX wieku w paryskich teatrzykach i kabaretach, takich jak legendarny "Czarny Kot" ("Le Chat Noir") i "Le Mirliton". Klasyczna poezja i literatura francuska stanowią podstawowe źródło inspiracji tą regionalną odmianą autorskiej poezji śpiewanej.
Za matkę współczesnego gatunku uznaje się Édith Piaf, chociaż nie była ona kompozytorką, a jedynie autorką tekstów do kilku piosenek ("La vie en rose", "Hymne a l'amour"). Wielki talent Édith odkryto, gdy w wieku 15 lat zajęła się śpiewaniem ulicznym. Zaczęła występować w kabarecie "Le Gerny's" przy Champs-Élysées, pod pseudonimem La Môme Piaf (mały wróbelek), przy którym, po drobnej modyfikacji, została do końca życia. Jej ekspresja i interpretacje treści wywarły znaczący wpływ na przyszłe pokolenie artystów rozwijających gatunek.
Podczas wieczoru z piosenką francuską zostaną zaprezentowane najsłynniejsze utwory Édith. Aranżacje na instrumenty smyczkowe skomponowała pianistka Liliana Kostrzewa, znana z żywiołowych improwizacji solo aż po big-band, z którym święciła triumfy jeszcze jako studentka na jedynym polskim Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu. Obecnie współpracuje m.in. z baletem Opery na Zamku w Szczecinie. Usłyszeć ją można w roli tapera w Kinie Pionier, z Liliana Kostrzewa Experimental Group czy ostatnio - Super Brass Trio.
W postać słynnej pieśniarki wcieli się Claire Mahfouf-Gmiter, francuska aktorka i szansonistka. Ukończyła studia w Berlinie, na kierunku aktorstwo dramatyczne. Od 2008 roku jest aktorką niemieckiego teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt, gdzie występuje m.in. właśnie jako Edith Piaf w solowym spektaklu "Der Spatz von Paris" wg Sandry Pagel.
Artyści:
Claire Mahfouf-Gmiter (wokal)
Liliana Kostrzewa (piano)
Baltic Neopolis Quintet:
Filip Lipski (skrzypce)
Emanuel Salvador (skrzypce)
Emilia Goch (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)
Krzysztof Borkowski (kontrabas)
Program:
La vie en rose
Sous le ciel de Paris
Non, je ne regrette rien
Je t'ai dans la peau
Hymne a l'amour
Elle fréquentait la rue Pigalle
Milord
La Foule
Padam, padam
Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Koncert dofinansowany przez: Pomorze Zachodnie
Sponsor: Zakład Budowlany Siemaszko, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Radio Szczecin, 13 Muz, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, Bar Dziedziniec, Echo Szczecina, Radisson Blu, Fitness World, Agencja Muzyczna Onomatopeja
Więcej informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra