Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

OFFicyna W KONTRAPUNKCIE: NOC PERFORMERÓW

Gdzie: 
Teatr Rozmaitości „Gwitajcie”, pl. Żołnierza Polskiego 5
Data wydarzenia: 
Piątek, 24 Kwiecień, 2015 - 00:00
Sobota, 25 Kwiecień, 2015 - 00:00
Za ile: 
wstęp wolny

Miłośnicy live artu już po raz piętnasty mogą uczestniczyć w organizowanej w ramach Kontrapunktu Nocy Performerów. Okazja to nie byle jaka, bowiem obchodzone w kwietniową noc święto sztuki żywej przyciągnie do Szczecina topowych przedstawicieli tego nurtu. Podczas wydarzenia swoje projekty zaprezentują: izraelska artystka, współzałożycielka Pandora Collective – Li Lorian; znany polski performer, twórca instalacji – Janusz Bałdyga oraz mistyczny, szczeciński Instytut Sediny. Żywa, eksperymentalna sztuka rodzić się będzie 24  i 25 kwietnia w Teatrze Rozmaitości „Gwitajcie” o północy. Wtedy bowiem żywa sztuka powstaje!   

POŁUDNIOWE WZGÓRZA HEBRONU – PROJEKCJA (SOUTH HEBRON HILLS – PROJECTION)
Li Lorian, Pandora Collective / Izrael   
 
LI LORIAN jest artystką z Jerozolimy, pracującą w obszarze teatru, video, sztuk wizualnych i performance. Ukończyła School of Visual Theater w Jerozolimie. Jest współzałożycielką Pandora Collective, który zajmuje się współczesną sztuką teatru figuralnego i obiektu. Jej praktyka artystyczna wychodzi od badania języka wizualnego i nowych praktyk performatywnych. Li Lorian interesuje się sytuacją polityczną i elementami sztuki dokumentalnej, które można integrować w działania performance.   
 
POŁUDNIOWE WZGÓRZA HEBRONU -- PROJEKCJA to działanie teatru obiektu połączonego z video. Całość realizowana jest na stole, wraz z projekcją, która  umożliwia publiczności uczestnictwo w grze małych elementów opowiadających historię krajobrazu. Wykonywany jednoosobowo performance typu lecture prowadzi publiczność przez Wzgórza Południowego Hebronu, region w palestyńskim obszarze C, okupowanym przez Izrael i znajdującym się pod jego militarną dominacją.   
               
 
 
SEEANS INSTYTUTU SEDINY
dr Bartosz Wójcik / PL– kustosz Instytutu Sediny: wizja, konspekt, koprodukcja
Marta Jesswein / PL – osobista asystent Sediny: scenariusz, reżyseria, wykonanie wraz z licznymi współpracownicami Instytutu Sediny  
 
Kolejne spotkanie twarzą w twarz z Sediną – postacią historyczną, patronką Szczecina, opiekunką artystów, marynarzy bez wody, podszczecińskiej puszczy, wody z marynarzami i nieartystów. Poprowadzą je doświadczeni pracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, lecz także społeczny potencjał szczecińskiej duchowości. Spotkania te, połączone z rozrywką w dobrym guście, dalekie są od taniego sekciarstwa, oferując autentyczną lokalną więź z Sediną, zabarwioną antygotycką mistyką i doprawioną nutką hitchcockowskiego suspensu. To, co dla jednych jest Nocą Performerów, dla innych staje się Dniem Sediny.   
 
 
 
JANUSZ BAŁDYGA  
 
Janusz Bałdyga, dyplom w ASP na Wydziale Malarstwa w Warszawie w 1979 r. w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Członek i współzałożyciel grupy artystycznej PRACOWNIA (1976-81), współprowadzący Pracownię w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych Dziekanka (197679) w Warszawie. Od 1979 jest członkiem teatru Akademia Ruchu. Obecnie prowadzi Pracownię Sztuki Performance w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Brał udział w licznych wystawach, sympozjach i manifestacjach artystycznych w kraju, m.in. w Galerii Manhattan, Łódź, Galerie Donguy, Paryż, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, Interdruck Schipper Patitz, Lipsk, Galerii Awangarda BWA, Wrocław, Otwarta Pracownia, Kraków, Galerii Labirynt 2, Lublin, Galeria Wschodnia, Łódź, Ośrodku Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski, oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Szkocji, Austrii, Rosji, Tajwanie, Białorusi, Szwajcarii, Izraelu, Norwegii, Hiszpanii, Japonii, Indonezji i USA.
 
Janusz Bałdyga zajmuje się przede wszystkim obiektem i działaniami typu performance. Przez wiele lat wypracował swój oryginalny charakter tych wypowiedzi  artystycznych, w których konsekwentnie redukuje język i środki artykulacji. Bałdyga posługuje się pojęciem „miejsc znaczonych”, w których ogromne znaczenie ma wyczucie przestrzeni i jej uwarunkowań oraz dynamika, jaką wnosi w nią obecność człowieka. Prace performatywne Bałdygi w dużym stopniu nasuwają poczucie wciągania widza w przestrzeń i przebieg rytuału. Ich podtekst społeczny, polityczny czy filozoficzny nie pozostawia wątpliwości co do kraju i tradycji pochodzenia artysty, a zarazem nie zaciera uniwersalnego wymiaru tak bardzo indywidualnych komunikatów. Jak sam twierdzi: „Nie jestem komentatorem, ale sprawcą konkretnej sytuacji, która z całą pewnością usytuowana w konkretnym czasie i przestrzeni nie może być wolna od odniesień społecznych i politycznych”.   
 
Foto: 
mat. pras.

Zobacz również