Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function create_function() is deprecated w views_php_handler_field->pre_render() (linia 202 z /var/www/d7/sites/all/modules/views_php/plugins/views/views_php_handler_field.inc).

OFFicyna w KONTRAPUNKTCIE: Noc Performerów

Gdzie: 
Teatr Kameralny i Piwnica Artystyczna Loft Art, Plac Żołnierza Polskiego 5
Data wydarzenia: 
Piątek, 11 Kwiecień, 2014 - 00:00
Za ile: 
wstęp wolny

Międzynarodowa prezentacja sztuki żywej, ukazująca różne obszary działań performatywnych – od doznań indywidualnych, poprzez operacje w obszarach interdyscyplinarnych, aż po działania o podłożu społeczno-tożsamościowym. Twórcy poruszając będą w swoich akcjach materię live art, sięgając po ruch, słowo, dźwięk, obraz, intermedia i działania interaktywne. 

I. 
Instytut Sediny
Marta Jesswein – osobista asystent Sediny 
dr Bartosz Wójcik – kustosz Instytutu Sediny 
oraz liczni współpracownicy Instytutu Sediny
 
Kolejne spotkanie twarzą w twarz z Sediną – postacią historyczną, patronką Szczecina, opiekunką artystów, marynarzy bez wody, podszczecińskiej puszczy, wody z marynarzami i nieartystów. Poprowadzą je doświadczeni liczni pracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, lecz także społeczny potencjał szczecińskiej duchowości. Spotkania te, połączone z rozrywką w dobrym guście, dalekie są od taniego sekciarstwa, oferując autentyczną lokalną więź z Sediną, zabarwioną antygotycką mistyką i doprawioną nutką hitchcockowskiego suspensu. 
 
To, co dla jednych jest Nocą Performerów, dla innych staje się Dniem Sediny. 
 
II.
plataplata
I AM (NOT) I
 
Troje performerow na scenie, mówiących o sobie, odtwarzających sytuacje dnia codziennnego niczym własne fantazje; poddając w wątpliwość to, czego większość bywa pewna: ME, MYSELF. PRAWDZIWE JA przestaje być oczywiste, poruszając się płynnie pomiędzy tak zwaną rzeczywistością i fikcją. W naszym życiu w XXI wieku konieczna jest dokładna wiedza, kim się jest. Media społecznościowe, służby specjalne i przemysł chcą wiedzieć o nas wszystko. Kategoryzują nas, wtłaczając w system algorytmiczny, by wiedzieć o nas rzeczy, których sami nie nigdy będziemy świadomi. 
 
Więc co zobaczysz, patrząc na trzy kobiety na scenie, każdą mówiącą o SOBIE, nie rozróżniając pomiędzy sobą? O jednej czy trzech osobach? 
 
Performance grupy plataplata (Lisann Behm, Nora Decker, Matthias Jochmann, Frederike Malke, Anna Ortmann): plataplata jest berlińską grupą młodych osób o zmiennym składzie. Zajmuje się działaniami scenicznymi, używając wszystkich dostępnych mediów teatralnych we wzajemnej interakcji i w równym stopniu.
 
III. 
Andrzej Pawełczyk
 
Urodzony w 1964 r. Studia w ASP w Łodzi. Dyplom w 1992 r. 
Performer, architekt, kurator i animator projektów artystycznych. Liczne realizacje architektoniczne. Projektując, analizuje granice pomiędzy dekonstrukcją  formy, a humanistyczną koniecznością architektury. W 2013 zakłada i prowadzi Galerię Sztuki Współczesnej „miejsce sztuki44”, realizując w niej autorski program artystyczny. W sztuce porusza zagadnienia związane z tożsamością i społecznymi funkcjami sztuki w sytuacji granicznej, rozumianej poprzez etos, ale i jako „obrzeże obrazu”. Posługując się  językiem „widzenia peryferyjnego”, wnikliwie bada i analizuje otoczenie. Świadomie marginalizując to, co oficjalne i wymagalne poprzez polityczną, społeczną i kulturową poprawność. Istota takiego spojrzenia pozwala wydobyć granicę pomiędzy twórczością a życiem, aby móc ją przekraczać, rozumiejąc sztukę jako transgresję. I prowadząc ku temu, by „widzenia” nie rozpatrywać jedynie w kategoriach biologicznych, lecz jako skomplikowany proces myślowy. 
 
 
 
kurator: Bartosz Wójcik, we współpracy ze schloss bröllin 
 
Foto: 
mat. organizatora

Zobacz również