Gdzie:
Zona Sztuki Aktualnej, Akademia Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 2
Data wydarzenia:
Wtorek, 17 Maj, 2016 - 19:00 do Piątek, 17 Czerwiec, 2016 - 19:00
Za ile:
wstęp wolny
Wystawa Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu prezentuje wybrane prace pochodzące z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Założeniem stojącym u podstaw ekspozycji, podobnie jak samej kolekcji, jest prezentacja realizacji będących świadectwami naszych czasów, oddających aktualnie panującą atmosferę.
Wyselekcjonowane prace obecne na wystawie reprezentują otaczający nas świat, zatem wyzwalają konkretne emocje. Pomimo, że większość z nich eksponowana była już wielokrotnie w ramach wystaw zbiorowych, zdecydowaliśmy się na ponowne spojrzenie na nie. Tworząc konkretną narrację, mierzymy się z tym zbiorem i jego dramaturgią. Większość prezentowanych prac powstała przed kilkoma- kilkudziesięcioma laty, dziś jednak nabierają one nowych znaczeń, są odczytywane wobec aktualnych procesów społeczno-polityczno-ekonomicznych w Polsce i na świecie. Zmian, które wywołują niepokój – to pierwotne uczucie które, gdzieś z tyłu głowy odczuwa często każdy z nas.
Pod powierzchnią uwodzącej estetyki większości z realizacji, skryte są pytania o stosunek do nieznanego i niezrozumiałego. Mogą to być np. inne kultury budzące poczucie zagrożenia, jak i codzienne wydarzenia, o których czytamy w prasie lub słyszymy od znajomych. Wszystko to, co przerywa nasz względny, codzienny spokój.
W ramach wystawy odbędzie się wykład otwarty:
Kolekcje sztuki współczesnej - Koncepcje. Programy. Realizacje.
Maks Bochenek
17 maja godz. 12.00
Sala Kameralna Akademii Sztuki
Artyści: Bownik, Olaf Brzeski, Andrzej Ciesielski, Hubert Czerepok, Łukasz Jastrubczak, Paweł Kula, Zofia Kulik, Andrzej Lachowicz, Wojciech Łazarczyk, Karolina Mełnicka, Johan Muyle, Anna Orlikowska, Artur Rozen, Paulina Sadowska, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk, Piotr Wyrzykowski
Stowarzyszenie Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie powstało w 2004 roku. Powodem jego powołania był Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu“ uruchomiony w 2004 roku przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. Jednym z głównych założeń programu było upowszechnianie sztuki współczesnej w danych regionach, zakup prac i tworzenie lokalnych, publicznych kolekcji sztuki współczesnej. Priorytetem zatem były zakupy prac odzwierciedlających charakter sztuki danego regionu. Zbiory Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie skupiają się na problematyzowaniu kluczowych postaw widocznych na polskiej scenie artystycznej po 1989 roku.
---
Wernisaż
17 maja 2016 - godz. 19.00
Wystawa
18 maja-17 czerwca 2016
wtorek-sobota 15.00-19.00
Kuratorka: Aurelia Nowak
Aranżacja ekspozycji: Jarosław Hulbój
Wstęp wolny
Foto:
materiały organizatora